PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK NEDİR? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK NEDİR?

Bu haber 11 Ocak 2020 - 8:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her gün hayatımızda pek çok zorlukla ve stres faktörleriyle karşılaşırız. Bu durumların bazılarıyla etkili şekilde baş edebildiğimiz gibi, baş edemediğimiz durumlarda olmaktadır. Önemli bir kavram olan psikolojik sağlamlık kavramı farklı stres faktörleri karşısında, kişinin olumsuz koşulların üstesinden başarıyla gelebilme ve uyum sağlayabilme yeteneği anlamına gelmektedir.

Sürekli bir değişim içindeyiz ve bu değişimle baş edebilme yeteneğimiz strese karşı verdiğimiz tepkileri belirler. Psikolojik sağlamlık dediğimiz kavram Latince “resilire” kökünden türemiştir ve esnek olmak anlamına gelmektedir. Yani karşılaşılan durumlar karşısında esnek olabilmek, baş etme stratejileri geliştirebilmek, uyum sağlayabilmek.  Kimileri için sevdiği birinin istediğini yerine getirmemesi onun için büyük bir yıkım olurken, kiminin işsiz kalması ya da çok sevdiği bir yakınının ani kaybı gibi sebepler onun için üzülmeye değer ve baş edilmesi zor konulardır. Kişinin baş edebilme düzeyi, dayanıklı olması ve verdiği tepkiler psikolojik sağlamlıkla orantılıdır.

Psikolojik sağlamlığı etkileyen koruyucu faktörler ve risk faktörleri bulunmaktadır. Kişinin benlik saygısı, kendini yeterli görmesi, planlı olması, kendi yaşamı üzerinde kontrolü olması, empati yapabilmesi, problemlere çözüm odaklı yaklaşması, sorumluluk sahibi olması, iyimser ve yardımsever olması korucu faktörlerden bazılarıdır. Aile ve çevrenin de koruyucu olma yönünde önemli etkileri söz konusudur. Aile içi iletişim, ilgili ebeveyn tutumları, destekleyici olma, okul ilişkileri, arkadaş ilişkileri, olumlu rol model, toplumsal destek gibi konularda olumlu yaşantıların bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyini arttığını söyleyebiliriz.

Bunlara karşılık alkol ya da madde kullanımı, düşük özgüven, kronik ya da ruhsal bir rahatsızlığa sahip olma, kalabalık bir ailede büyüme, ebeveynlerin boşanması ya da ölümü, aile içi şiddet, yaşanılan travmatik yaşam olayları, ihmal veya istismara maruz kalma, yoksulluk, olumsuz arkadaş ilişkileri, aile içi iletişimin olmaması ve ilgisizliği gibi faktörler ise psikolojik sağlamlığı etkileyen risk faktörleridir.

Psikolojik sağlamlıkla ilgili yapılan çalışmalarda, psikolojik sağlamlık düzeyleri yüksek bireylerin, karşılaştıkları yoksulluk, şiddet, hastalık ve daha pek çok stresli yaşam olayıyla daha başarılı bir biçimde mücadele ettikleri saptanmıştır. Psikolojik sağlamlık düzeyimizi yüksek tutmak ve hayatta karşılaştığımız zorluklara rağmen mücadelemizi her zaman devam ettirebilmemiz için koruyucu faktörler üzerinde durmalı, güçlü yönlerimizin farkına varmalıyız. Kendimizi gerçekleştirme, benlik saygımızı yükseltme adına yapabileceklerimizi görmeliyiz. En zor zamanlarımızda nasıl baş ettiğimizin, bizi neyin ayakta tuttuğunun farkında olmalı, güçlü stratejiler geliştirmeli, iletişim becerilerimizi arttırmalı,  iyimser ve umutlu olmalı, çözüm odaklı olup olaylara yapıcı bir bakış yaklaşabilmeliyiz. Sevdiğimiz insanlardan destek istemekten çekinmemeli, aile ve arkadaşlarımızla birlikte olmalı, kitap okumalı, çeşitli hobilerimize ve kendimize zaman ayırmalıyız. Psikolojik sağlamlığın azalmasının ruh sağlığını olumsuz etkileyeceğini ve psikolojik rahatsızlıklara neden olacağını unutmamalıyız.

 

 

 

Meltem Kaya
Meltem Kayameltemkaya@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.