PSİKOLOG KAYA: HAYATIN NORMALE DÖNDÜĞÜNÜN MESAJINI VERİN! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

PSİKOLOG KAYA: HAYATIN NORMALE DÖNDÜĞÜNÜN MESAJINI VERİN!

Bu haber 14 Şubat 2020 - 18:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Psikolog Meltem Kaya ile depremin psikolojik etkileri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Psikolog Meltem Kaya, depremin ilk haftasında verilen bazı tepkilerin normal olduğunu,  ancak süreç uzadıkça bu tepkiler devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca Psikolog Kaya; depremden etkilenen çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda ailelere de son derece faydalı bilgiler sundu. 

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Şehrimizde 24 ocak tarihinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem büyük küçük herkesi fiziksel ya da psikolojik olarak etkiledi.  Depremin fiziksel etkileri uzun süre konuşulsa da depremden sonra bile depremin psikolojik etkilerini üzerimizden atmamız zaman alacağa benziyor. Peki depremin psikolojimiz üzerindeki etkileri nelerdir?  Bu psikolojiden sıyrılmak ve sağlıklı bir ruhsal yapıya dönmek adına neler yapılabiliriz? İşte bu gibi sorunların cevaplarını Psikolog aynı zamanda zaman zaman yazdığı yazılarla okurlarımıza ulaşan gazetemiz köşe yazarlarından Meltem Kaya’dan öğrendik.   İşte Psikolog Meltem Kaya ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

 Depremin fiziksel tahribatını ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba sarf ediliyor.  Peki depremin psikolojimiz üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?

“BU GİBİ DURUMLARDA ÖNCELİK KİŞİNİN GÜVENLİĞİDİR”

Öncelikle depremi yaşayan herkese çok geçmiş olsun, kayıpları olanlara rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum. Çadırlarda kalan, zor durumda olan kişilerin sıkıntılarının bir an önce giderilmesini temenni ediyorum. Depremin ani ve beklenmedik oluşu, insan hayatını tehdit eden bir yaşam olayı olması, psikolojik etkilerinin de çok daha fazla ve değişken olmasının sebebidir. Bu tepkilerin neler olduğunu bilmemiz olayın psikolojik etkilerinden daha çabuk kurtulmamızı ve normal yaşantımıza daha çabuk dönebilmemizi sağlayacaktır. Ancak psikolojik etkilere geçmeden önce ilk ve en önemli şey kişinin güvenliğidir. Deprem yaşayan kişinin çok ciddi bir güven sorunu vardır. Öncelikle bulunduğu yerin güvenli olduğuna inanmalıdır. Güvenlik noktasında bize en büyük yardımı yapanlar, şehir dışından gelen, görevi ya da yapacağı iş ne olursa olsun fark etmez; depremin yaşandığı bölgede depremler hala devam ederken gelen kişilerdir. Şu anda bulunduğu yerin hiçte güvenli olmadığını, yine büyük bir deprem yaşayabileceğimiz olasılığını düşünürken, başka şehirlerde tamamen güvenli yerlerden yanımıza sadece bizlere destek ve yardım için gelmiş insanlar bizim psikolojik olarak güvenimizin oluşmasına büyük katkı sağlamışlardır. Depremi yaşamış kişilerin güvenliğini ve öncelikli fiziksel ihtiyaçlarını sağladıktan sonra kişileri psikolojik olarak desteklememiz gerekir.

 Depremin psikolojik etkilerinden önce kişilerin güvenilirliğinin daha önemli olduğunu ifade ettiniz. Peki deprem sırasında ve sonrasında ne gibi ruhsal tepkiler yaşamaktayız? Böylesi ruhsal tepkileri yaşamamız normal mi?

“İLK HAFTA BAZI TEPKİLER NORMAL!”

Depreme verilen bazı tepkiler; aşırı korku, çaresizlik, dehşete düşme hisleri, şok, duygularını hissedememe, tepkisizlik, ağlayamama, depremi sürekli yaşıyor gibi hissetme, depremi hatırlatan yerlerden ve kişilerden uzaklaşma, depremle alakalı konuşmak istememe, uykusuzluk, sinirlilik, geleceğinin kalmadığı duygusu, çaresizlik gibi tepkilerdir. İlk haftalarda bu ve benzeri tepkiler normaldir. Ancak bu tepkiler depremin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hâla devam ediyorsa kişilerin ruh sağlığı uzmanlarına başvurmaları gerekir.

 Belirttiğiniz bu tepkileri azaltmak için peki neler yapabiliriz?

“KAYGIYA BAĞLI FİZİKSEL TEPKİLERİNİZ ZAMANLA AZALACAKTIR”***

Kaygınız ve kaygıya bağlı fiziksel tepkileriniz zamanla azalacaktır. Yaşadığınız olayı, düşünce ve duygularınızı sizi dinleyebilecek biriyle konuşmaktan kaçınmayın. Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan destek alın, sosyal destek bu süreçte çok önemlidir. Duygularınızda iniş çıkışlar olması normaldir. Kendinize ve başkalarına karşı sabırlı olun. Toparlanmak adına sizin için önemli olan ihtiyaçlarınızı ve yapılması gerekenleri sıraya koyun.

 

Depremden en fazla etkilenenlerin ise çocuklar olduğu belirtiliyor. Peki deprem sonrasında çocukların verdiği tepkiler nelerdir?

“AŞIRI KORKANLAR ÇOCUKLAR VE BİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ DAVRANAN ÇOCUKLAR DA VAR”

Sizin de belirttiğiniz üzere; deprem süreci özellikle çocuklarımız için çok zorlayıcıdır. Depremi anlamlandıramamaları, yaşadıkları korku- kaygı ve deprem sonrasında normal yaşantılarına devam edememeleri, onlar için nasıl baş edeceğini bilmedikleri durumlardır. Çocuklarımızda depremden sonda aşırı korku, konuşmama, duygusal tepkilerinde azalma, donukluk, dalgınlık, yalnız kalmaktan korkma, uykusuzluk, anne babadan ayrılamama, alt ıslatma, iştahsızlık, öfke nöbetleri gibi tepkiler görülebilir. Bunun yanında hiç bir şey olmamış gibi davranan çocuklar da vardır; olaya ilgisiz kalma, oyun oynama, şarkı söyleme gibi davranışlar gösterirler. Bu tepkilerin hepsi ilk zamanlarda normaldir.

 Depremin çocukların psikolojine olan etkisinden bahsettiniz. Peki, çocukların ruh sağlığı için neler yapabiliriz?

“FİZİKSEL TEMASINIZ ÇOCUĞUNUZU RAHATLATIR”

Çocuklarımızla daha fazla zaman geçirmeliyiz. Sizden ayrılmak istemeyebilir, uyumayabilir sizi zorlayabilirler. Bu hareketlerine göz yumun ve anlayışlı davranın, fiziksel temas çocukları çok rahatlatır. Çocuğunuza sarılın, onunla konuşun. Oyunlar oynaması, resimler yapmasını sağlayın, yaşadıklarını resme dökmesi yararlı olacaktır.

 

Küçük yaştaki çocuklar için bu dedikleriniz yapılabilir. Peki, daha büyük yaştaki çocuklar için ebeveynlerin tutumu nasıl olmalıdır?

“HAYATIN NORMALE DÖNDÜĞÜNÜN VURGUSUNU VERMEYE ÇALIŞIN”***

Daha büyük çocuklarınızın sizinle ayrıntılı konuşmasına fırsat tanıyın, duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri için onları destekleyin. Bu şekilde sorularına cevap bulabilirler, onların anlayabilecekleri biçimde sorularını cevaplamaya çalışın. Sık sık onları sevdiğinizi, korkularını, kaygılarını anladığınızı gösterin. Yemek yemek, oynamak, uyumak gibi faaliyetleri mümkün olduğunca belli saatlerde yapmalarını sağlayın. Çocuklarınıza hayatın artık normale dönmekte olduğu duygusunu vermeye çalışın.

 Bu süreçte okulların açılma tarihinin ertelenmesi; çocuklara hayatın normale döndüğünü hissettirirken sakıncalı olmayacak mı?

“ÇOCUKLARIN AKRANLARIYLA OLMALARI ONLARA İYİ GELECEKTİR”

Okulların açılma tarihinin ertelenmesi bu normalleştirme sürecine zarar verebilir. Çocukların artık

akranlarıyla eğitim süreçlerine devam etmeleri depremin psikolojik etkilerinden uzaklaşmalarını

sağlayacak yaşamın normale dönmeye başladığı duygusunu hissettirecektir.

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

“PSİKOLOJİK SORUNLAR UZUN SÜRE DEVEM EDİYORSA, UZMANDAN YARDIM ALINMALI!”***

Psikolojik olarak herkes bu depremden etkilendi, son olarak tüm bu tepkilerin ilk haftalarda

normal karşılanması gerektiğini zamanla azalması beklendiğini herkesin bilmesi gerekir. Şu anda pek çok uzman arkadaşımız depremin psikolojik etkilerinden korunmak için psiko-sosyal destek sağlama adına gönüllü olarak çalışmakta. Ancak; psikolojik sorunlar daha sonraki haftalarda ve aylarda hâla devam ediyorsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım alınmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Turan Şubat 14, 2020 / 18:46 Cevapla

Gercekten cok dogru soyluyorsunuz çok haklisiniz yaziniz cok faydaliydi..