Prof. Dr. Naci Görür’ün iddialarına TÜBİTAK’tan yanıt! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Prof. Dr. Naci Görür’ün iddialarına TÜBİTAK’tan yanıt!

Bu haber 10 Şubat 2020 - 16:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Prof. Dr. Naci Görür’ün, Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında dile getirdiği “Depremler için proje hazırladık ama TÜBİTAK reddetti” iddialarına ilişkin TÜBİTAK yazılı bir açıklama yayımlayarak, kamuoyunu bilgilendirdi. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada; “Elazığ’da gerçekleşen depremin hemen ardından, henüz enkaz altındaki vatandaşlarımıza dahi ulaşılamamışken sorumsuzca ortaya atılan iddia ve iftiralarla ilgili kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur” İfadeleri yer aldı.

 

 

Haber: Songül DURSUN

24 ocakta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Prof. Dr. Naci Görür gündeme oturmuş, aylar önce tam adres vererek deprem olabileceğini, bir enerji biriktiğini söyleyen Görür, çok konuşulacak bir açıklama daha yapmıştı. Görür, Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada, TÜBİTAK ve DPT gibi kurumlara sunduğu deprem araştırması projesinin reddedildiğini söylemişti. Görür’ün bu söylemleri üzerine TÜBİTAK’tan kamuoyu bilgilendirme açıklaması geldi. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada: Elazığ’da meydana gelen deprem afeti sonrasında kurumumuz ile ilgili çeşitli medya organlarında yer alan asılsız haberlere ilişkin kamuoyunun doğru ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Haberlerin odağında Prof. Dr. Naci Görür tarafından 2010 yılında sunulan 110G101 numaralı ve “Doğu Anadolu Fay Zonu Boyunca Güncel Deformasyonun Ölçülmesi ve Bu Zonda Yer Alan Yerleşim Alanları İçin Tehlike Analizlerinin Yapılması (DAFTAP)” başlıklı TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) 1007 projesi yer almaktadır.

“MEVZUATA UYMADIĞI AÇIKÇA GÖRÜLMÜŞTÜR”

Söz konusu projede müşteri kurumlar olarak Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediye Başkanlığı, Malatya Belediye Başkanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı yer almaktadır. Proje, söz konusu tarihteki 1007 programı mevzuatı doğrultusunda TÜBİTAK KAMAG tarafından değerlendirilmiş ve proje önerisinin, 1007 programına başvuru yapabilecek müşteri kurumlar açısından mevzuata uymadığı açıkça görülmüştür.

“PROJENİN REDDEDİLDİĞİ İFADELERİ KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİLDİR”

Projede yapılacak çalışmaların tekniği, Ar-Ge içeriği ve gerekliliği açısından herhangi bir değerlendirme yapılmadan proje ilgili mevzuat usulleri çerçevesinde iade edilmiştir. İade sonrası 2010 yılından bu yana herhangi bir düzeltme veya yeniden başvuruda bulunulmamıştır. Dolayısıyla kamuoyunda gündeme getirilen projenin reddedildiği ifadeleri kesinlikle doğru değildir. Dünyada benzer görevi yerine getiren muadil Kuruluşlar gibi TÜBİTAK da proje değerlendirme ve destek süreçlerini yazılı ve açık usul ve esaslar çerçevesinde yürütmektedir.

“PROF. DR. NACİ GÖRÜR’ÜN 10 PROJESİNE 2019 FİYATLARIYLA YAKLAŞIK 1.2 MİLYON TL ÖDENEK AKTARILMIŞTIR”

Prof. Dr. Naci Görür bugüne kadar TÜBİTAK’a yürütücü ya da araştırmacı olarak 1992-2012 yılları arasında 17 proje sunmuştur. Sunulan 17 projeden 13 tanesi desteklenmiştir. Prof. Dr. Naci Görür’ün yürütücü ve araştırmacı olarak yer aldığı ve sonuçlanan 10 projesine 2019 sabit fiyatlarıyla yaklaşık 1.2 milyon TL ödenek aktarılmıştır.

“1993 YILINDAN GÜNÜMÜZE DEPREM KONULARINDA 304 FARKLI PROJE DESTEKLENMİŞTİR”

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından 1993 yılından günümüze deprem konularında 304 farklı proje desteklenmiştir. Yalnızca 2006-2019 yılları arasında onaylanan projelere yaklaşık 110 milyon lira kaynak aktarılmıştır. 1999’a kadar deprem araştırmalarıyla ilgili sadece 45 proje destek görmüşken, son 17 senede 217 proje desteklenmiştir. Bahse konu Doğu Anadolu Fay Hattı kapsamında TÜBİTAK tarafından bilim insanlarımızın 25 projesi desteklenmiş ve bu projelere yaklaşık 10 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Bu 25 projeden 8 tanesi özellikle Elazığ ve çevresine yönelik olup, bu 8 araştırma projesine 3 milyon TL üzerinde kaynak aktarılmıştır.

“ASILSIZ HABERLERLE ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ MİLLİ ARAŞTIRMA KURULUŞU YIPRATILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR”

Talep edilmesi durumunda çok kolay elde edilebilecek bilgileri dikkate almadan, asılsız haberlerle ülkemizin en önemli milli araştırma kuruluşu sistemli bir şekilde yıpratılmaya çalışılmaktadır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.