Haber: Kübra TÜRKAN

Deprem Uzmanı Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesapları üzerinden belki de ilk kez bu kadar sert söylemler içeren bir paylaşımda bulundu. Prof. Dr. Görür; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı deprem dolayısıyla yaptığı açıklamadan dolayı topa tuttu.

“Defalarca bilim insanları, deprem geliyor diye uyardı!”

Prof. Dr. Görür; “Şimdi haberlerde izledim. Malatya Belediye Başkanı depremde yıkılan evleri ve ölen canlarımızı azdıkları için böyle bir sonuçla karşılaştıklarını ima ediyor ve bir vesile ile benim de adımı kullanıyor. Bilim insanları yıllarca önceden depremin Malatya’ya gelmekte olduğunu söylediler. Ben her vesileyle Malatya’yı, Erkenek’i, Sinciki’i uyardım. Defalarca Malatya’ya depremin gelmekte olduğunu, önlem alınması gerektiğini söyledim” dedi.

“Depremzedeler, azdıkları için öldüler diye suçlanıyor”

Açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Görür; “Valilik ve Belediye huzurunda konuşmalar yaptım, İnönü Üniversitesinde konferanslar verdim. Canlarımızı korumak için kılını dahi kıpırdatmayan yerel yönetici temsilcisi şimdi Malatya’nın güzel insanlarını ve ölen canlarımızı azdıkları için öldüler diye suçluyor. Bir doğa olayını kutsal inançlarımızı da lekeleyecek şekilde yorumlayan bu bilgisiz zatı tüm Malatyalılara şikâyet ediyorum. Gereğini yapacağınızdan hiç kuşku duymuyorum. Sevgiyle” iddiasında bulundu.