2015 yılından beri her yıl 18-24 Kasım tarihlerinin Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası ve bu haftanın ilk günü olan 18 Kasım’ın ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık günü’ olarak kutlanıyor.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’da 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Önemli bir halk sağlığı sorunu

Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, özellikle 1940’lı yıllarda antibiyotiklerin keşfinin tıp tarihine bir mucize olarak geçtiğini söyledi. Dr. Demirdağ, 2000’li yıllardan itibaren antibiyotiklerin keşfinin giderek azaldığını, kullanılan antibiyotiklerin sağlık, bitkisel, hayvansal alanlarda düzensiz kullanımından dolayı dirençli mikroorganizmaların geliştiğini, dirençli mikroorganizmaların gelişiminin toplumda önemli bir halk sağlığı sorununa neden olduğunu; özellikle kanser hastaları, yoğun bakımda yatan hastalar başta olmak üzere, seyahatler nedeni ile gelişen birçok mikroorganizmaların dünyanın her yerine yayıldığını söyledi. 

Kolera değil dehidrasyon öldürür Kolera değil dehidrasyon öldürür

Her yıl yedi yüz bin insan ölüyor

Prof. Dr. Demirdağ, antibiyotiklerin belirli kurallar çerçevesinde kullanılmasının önemine de değinerek; antibiyotiklerin sadece kullanılması gereken durumlarda kullanılması gerektiğini, doğru zamanda, doğru dozda, doğru sürede kullanılması gerektiğinin önemli olduğunu; Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl antibiyotik direncine bağlı gelişen enfeksiyonlardan dolayı yaklaşık yedi yüz bin insanın ölmekte olduğunu, 2050 yılında bu sayının on milyona çıkma öngörüsünün bulunduğunu ifade etti.