Prag Nerededir? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Prag Nerededir?

Bu haber 06 Eylül 2019 - 7:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Prag, Çek Cumhuriyetinin Başkenti. ‘’Altın Kent’’,  ‘’Avrupa’nın Kalbi’’, ‘’Masallar Şehri’’, ‘’Barok ve Gotik Mimarinin Kalbi’’ gibi isimlerle de anılıyor. Franz Kafka’nın ve Sigmund Freud’un yetiştiği kent. Hakkında birçok efsane var. Mesela Hitler zamanında Yahudilerin en çok saklandığı yerlerden. Orta Avrupa’nın birçok ve özellikle en geniş eğlence kulübünü içerisinde barındırmasıyla ünlü ve bira banyolarıyla.

Avrupa ise Prag hakkında şöyle diyor: 114 litre ile kişi başına en çok biranın düştüğü, Avrupa’da dini inanç sayısının en az olduğu şehir.

Her yıl yaklaşık 9 milyon turisti ağırlıyormuş Prag. 1,28 milyon nüfusu olduğunu göz önüne alırsak hatırı sayılır bir turist yoğunluğu olmalı. Özellikle eğlence sektörünün bu turizm alanında baş aktör olduğuna inanmamak elde değil tabi. Bu kadar hareketli bir şehre günü birlik gidip dönen insanlar vardır. Tıpkı bizdeki Kıbrıs gibi…

Gezmeye gidemesek bile güzel bir şehir. Açıp internetten fotoğraflarını inceleyelim bari…

 

Büyükelçilik Nedir?

 

Büyükelçi, bir devletin başka bir devletteki en üst düzey temsilcisi, Sefir-i Kebir. Türk Dil Kurumunun vermiş olduğu açıklamadan da anlaşılacağı üzere ülkemizi dış misyonlarda temsil eden en yüksek makamı işgal eden kişiye büyükelçi, himayesinde dirsek çürüten kuruma da büyükelçilik diyoruz.

Büyükelçilikler iki ülke arasında özellikle haberleşme alanında en önemli kurumdur. Nitekim çöp niteliğindeki haberlerin kol gezindiği hatta çığırlar aştığı bu çağda ülkelerin birbirinden resmi açıklamalar vasıtasıyla bilgi alması çok önemli.

Kendi jargonu olan bir kurum olarak büyükelçilikler, uluslararası bir kurum niteliği taşıdığı için, çok aktiflerdir. Yapılabilecek en küçük bir yanlışın bile ülkeleri savaşa götürdüğünü tarihi vesikalarda görebiliyoruz. Yani bir ülkenin, eğer yüzde yüz içine kapanık değilse, en önemli kurumunu teşkil ederler. Bu “en önemli” ifadesine darılacak kurumlarımız illa ki olacaktır ama dünyanın küresel bir köye evrilmiş olduğunu unutmamak icap eder. Önemi buradan rahat bir şekilde anlaşılır.

Büyükelçiler cumhurbaşkanını temsil ederler. Eğer bir ülkede yapılan kokteyl ya da baloya davet edilmişseniz ve katılamayacağınızı düşünüyorsanız, sizin yerinize büyükelçi katılır ve cumhurbaşkanı seviyesinde ilgi/alaka görür, protokol sırasında onun yerine oturur vesaire vesaire vesaire…

***

Şimdi diyeceksiniz ki yahu Prag ile büyükelçiliğin ne alakası var? Olur mu efenim diyeceğim Prag çok önemli bir başkenttir, doğal olarak büyükelçiliği de o kademe önemlidir.

Bilmem anlatabildim mi?

 

M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergenmhamzaergen@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.