Bu hafta ne okumalı?

Farklı kültürler bir evliliği nasıl etkiler? Bir tarafta özgür bir şekilde yaşamış gencecik bir kız bir tarafta ise ağanın biricik oğlu… Olacaklardan habersiz ortaya çıkan bir aşk…

Evlilik iki insanın hayatını birleştirmesi mi yoksa iki insanın aileleri ile bir bütün olarak yoluna devam etmesi mi? Bir tarafı geriye atmak mümkün mü? Aile ve eş arasında kalınca doğru kararlar verilebilir mi?

Piraye genç, güzel hayalleri olan bir kızdı Haşim ile tanışana dek… Babası için hayallerini ertelemek zorunda kalan bir genç kız kocası için hayallerinden vazgeçerse ne olur? Hayal kurmak insanı yaşamaya zorlar peki hayallerini elinden almak?

Aynı mesleği yapmak çiftleri birbirine daha mı anlayışlı kılar ya da kıskançlık krizlerine mi neden olur? İstanbul’da yaşayan kolejlerde okumuş el bebek gül bebek büyümüş bir genç kız Diyarbakır’ın kültürüne ve aşiretine ne kadar ayak uydurabilir?

Çocuğun kızı ya da erkeği olur mu? Kız çocuk doğurdu diye üzerine kuma getirilen Piraye çok aşık olduğu kocasını artık sevebilir mi? Kuma getirdiği kadından da engelli bir kızı olan Haşim yaptığı hatanın farkına varmış mıdır? Peki bu hatanın geri dönüşü olur mu?

Kız kısırı denilen Piraye bir erkek çocuğa hamile kalınca olaylar nasıl gelişir? Haşim’in ısrarları Piraye’yi yeniden Diyarbakır’a döndürebilir mi?

Önemli olan ailelerin düşünceleri mi eşlerin düşünceleri mi? Günümüzde hala eşi ve ailesi arasında kalan yüzlerce insan var. Peki kim haklı aile mi eş mi? Ailenin ısrarları bir evliliği sonlandırmaya yetebilir mi?

Büyük bir aşk büyük bir hayal kırıklığına nasıl dönebilir? Birbirini çok seven iki insan aynı evin içinde bir birine ne kadar yabancılaşabilir? Çocuklar bir evliliği nasıl etkiler? Hatalardan geri dönüş olmazsa bir taraf hep yaralı mı kalır? Haşim’in ölüşü Piraye’nin en büyük yarası mı olacak?

Bu hafta ne okumalı köşesinde sizlere tavsiyem bir bütünden bir yalnızlığa dönüş hikâyesinin adı “Piraye”…