PARANIZ, SAĞLIĞINIZDAN DAHA MI TATLI? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

PARANIZ, SAĞLIĞINIZDAN DAHA MI TATLI?

Bu haber 07 Ağustos 2020 - 18:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mart ayı itibarı ile ülkemizde koronavirüs pandemisi görülür görülmez, kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek adına Fırat gazetesi olarak sık sık uyarıcı haberleri siz değerli okurlarımızla buluşturduk. Kurban Bayramı tatiline kadar koronavirüs vakaları ülkemiz genelinde normal bir seyir gösterirken maalesef bayramda kuralları gelişi güzel esnettiğimiz için pandeminin son günlerdeki bilançosu pandeminin ikinci fazında gördüğümüz en yüksek seviyelere ulaştı. Bir kez daha sorumlu yayımcılık anlayışımız gereğince toplumu uyarıyoruz! Pandemi dolayısıyla hayatımıza giren kurallara;  sağlığımız, sevdiklerimizin sağlığı ve de toplumun sağlığı için zorunlu bir şekilde uymalıyız. Bu çok bulaşıcı ve henüz tedavisi olmayan bir virüs. Ne olur sağlığı bu denli hafife almayın! ‘Sadece denetimler var aman para cezası ile karşı karşıya kalmayalım’ diye birkaç saniyelik kurallara uyuyor olmak çok yakışıksız. Bu tarz davranışlar içerisinde olanlara, haliyle soruyoruz. Paranız, sağlığınızdan daha mı tatlı?

 

 

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de koronavirüse dair ilk vaka görülür görülmez son derece sıkı tedbirler alındı.  Pandeminin birinci fazında yani yeni hayatımızın yeni normaline merhaba demeden önceki aşamada; ilimizde alınan bu sıkı tedbirlere uyan iller arasında ilk sıralarda gösteriliyordu. Bundan dolayı pozitif vaka sayısı çevremizdeki illere göre kontrol edilebilir düzeydeydi.  Ancak yeni hayatımızın yeni normaline uyum sağlamakta bir hayli bocaladık. Özellikle Kurban Bayramı tatilindeki serbestlik sırasında hemen koronavirüs vakalarından önceki bayramlarımıza dönmüş gibi davrandık ve maalesef hem ülke hem de il olarak bunun acı bilançosu ile şimdiden karşı karşıya kalmaya başladık. Üstelik uzmanlardan gelen açıklamalar çok daha ürkütücü boyutta. Uzmanlar, bayramdaki pozitif vakaların önümüzdeki günlerde de tırmanışa geçeceğini ifade etmekte. Peki ilimizde durum ne? İnsanlarımız tehlikenin yeniden büyüdüğünün farkına vararak yeniden tedbirli olmaya başladı mı?  İşte bunun cevabı da haberimizin detayında saklı…

ÜRKÜTÜCÜ TABLO BİLE ÜRKÜTMÜYORSA!***

Kurban Bayramı’nda hayatımızı  o kadar normalleştirdik ki bir anda pandemiden önceki Elazığ sokaklarını görür olduk.  Bir anda Elazığ insanı, eski tas eski hamam diyerek pandemiden önceki yaşantısına geri döndü. Oysa tehlike bitmedi ve bu tehlikeye henüz bir çare de bulunmadı. Yani sokaklarımızdaki görüntüleri görünce; bu neyin rahatlığı demeden edemiyoruz. Bu durum sadece ilimize özgüde değil, ülkemizin birçok yerinde maalesef insanlarımız kuralları son derece gelişi güzel esnetti. Bundan dolayı da son günlerde pozitif vaka sayılarımız, iyileşen hasta sayımızdan daha fazla olmaya başladı. Ama ne yazık ki bizler bu ürkütücü tabloya rağmen hâlâ konulan kurallara uymamak konusunda ısrarcı davranıyoruz.

MASKE BİR AKSESUAR DEĞİL,  ANLAYIN ARTIK BUNU!***

Dün caddelerimizden objektiflerimize yansıyan fotoğraf kareleri ürkütücü tablonun bizleri hiç ürkütmediğini gösterir nitelikteydi. Maalesef insanlarımız;  kıraathanelerde, açık mekanlarda ve kalabalık caddelerde ne yazık ki maske ve mesafe kuralına uygun davranışlar sergilemedi.  İşte objektiflerimize takılan tüm bu olumsuz görüntüler bizleri bir hayli endişelendirdi ve ne olur Elazığ, kurallara uy çağrısını yinelemek zorunda kaldık. Lütfen artık anlayın! Maske aksesuar değil çanta gibi kolunuza takmaktan bir fular gibi boynunuzda askıda bırakmaktan vazgeçin! Bir de tıbbi atıkları uygun şekilde onlar için ayarlanan çöp kutularına bırakın lütfen! Yerlere gelişi güzel atılan tıbbi atıklar; hem çevremizi kirletiyor hem de bulaş riskini arttırıyor.

BİLMEM FARKINDA MISINIZ AMA GİDEN CAN!***

Bu virüsü bu denli hafife alarak bana bir şey olmaz diyerek ve virüsün önüne adeta kırmızı halı sererek virüsü buyur edenlere, haliyle soruyoruz.  O zaman baştan beri devlet yetkililerimizin, sağlık çalışanlarımızın derdi neydi de bu denli bağlayıcı kurallar koydu? Bu kuralları gelişi güzel esnetenler, gerçekten bunu hiç mi düşünmüyor. Biraz düşünseler gelişi güzel hem kendi hem de toplumun sağlığı ile oynamazlar herhalde. Sürecin başından beri birçok yetişmiş sağlıkçımız, bu hastalığa yakalananlara can olmak adına canlarını hiçe saydı ve aralarında hayata gözlerini yumanlar oldu. Buna rağmen bizler nasıl olurda basit ama son derece etkili bu kurallara uyarken bu denli düşüncesiz oluruz. İnanın bunu anlamlandırmak mümkün değil.

MUHTARLARIMIZ, DAHA SAĞLIKLI VERİ TOPLANMASINA YARDIMCI OLMALI!

Kuralları hatırlatmak konusunda ilgililer kadar basın mensupları olarak bizler de yorulduk ama ne yazık ki bazıları bu kuralları anlamamakta ısrar ediyor. Daha önceki haberlerimizde de defalarca ifade etmiştik. Özellikle kurallara uyulması noktasında yerel yöneticilerimize özellikle de yerel idarenin en temel taşı sayılan muhtarlarımıza ciddi görev ve sorumluluk düşüyor. Muhtarlarımız, bulundukları yerleri en rahat şekilde analiz edebilirler. Hangi evde virüs belirtileri taşıyanlar var ya da hangi eve dışarıdan fazla sayıda misafir geldi gibi basit ama etkili bilgilerle İl Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde pek tabi çalışabilirler. Sağlıklı filyasyon çalışması sayesinde virüsün bulaş riski en aza indirilebilir.

BAKAN KOCA: TEDBİRDE GÜÇ BİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR!***

Koronavirüs vakalarının sıfırlanmasını hepimiz canı gönülden istiyoruz. Bunun içinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca boşuna; “Bayram kutlamalarında, tatil yerlerinde, salgın faktörü ne yazık ki yeterince dikkate alınmadı. Daha önce, bazı illerle sınırlı olan vaka artışlarının önümüzdeki günlerde ülke geneline yayılmasından endişe duyuyoruz. Tedbirde güç birliğine ihtiyacımız var” demedi. Fırat gazetesi olarak Bakan Koca’nın bu söylemlerine harfiyen katılıyor ve kurallara birlikte uymazsak maalesef yine en başa döner ve kurallara uymamak konusunda daha fazla diretecek olursak pandeminin birinci fazından bile daha acı bir tablo ile karşılaşabileceğimizin farkında olmanızı istiyoruz.

BAKAN KOCA: HERKES SORUMLU DAVRANMALI!

Ayrıca Bakan Koca, herkesi sorumlu davranmaya da davet ederek; “Sorumlu davranmaya davet ediyorum: maske, mesafe, temizlik kuralına, genci yaşlısı, köylüsü kentlisi herkes uymalı. Sorumluluk almaya davet ediyorum: salgının seyrine rağmen, covıd-19 riski abartılıyor diyenler, amacı sağlık olmayan telkinlerinden vazgeçmeli” diyerek virüsü hafife alınlara itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Koca’nın bu söylemi;  kuralları gelişi güzel esnetenlerin kulağına küpe olmalı ve onlarda bu vurdumduymaz hallerinden bir an evvel vazgeçmeliler.

KENT PROTOKOLÜMÜZ, KURALLAR KONUSUNDA SEFERBERLİK İLAN ETTİ!

Bu arada önceki gün Türkiye genelinde koronavirüs pandemi kurallarına uyum konusunda sıkı denetimler yapıldı. İlimizde de bu denetimlere Vali Erkaya Yırık ve Belediye Başkanı Şahin Şerfioğulları da katıldı. Hem Vali Yırık hem de Başkan Şerifoğulları topluma güzel mesajlar verdi.  Vali Yırık ve Başkan Şerifoğulları sadece alanda mesaj vermekle kalmayıp verdikleri bu mesajları daha geniş kitlelere ulaştırmak adına sosyal medya hesaplarından da gün içerisinde çeşitli paylaşımlarda bulundular.

VALİ YIRIK, TEMİZLİK, MASKE VE MESAFEYE DİKKAT ÇEKTİ!***

Vali Yırık; “Temizlik, maske ve mesafe tedbirine dikkat çekebilmek, covid-19 bulaş riskini azaltmak için, esnaflarımız ve vatandaşlarımız ile beraberdik.  İçişleri Bakanlığımız Genelgesi gereğince; tüm illerimizde olduğu gibi yoğunluklu olarak sahadaydık…”diyerek toplumun bütün katmanları bilgilendirmek adına yoğun bir mesai harcadıklarına vurgu yaptı.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN KURALLARA RİAYET EDELİM!***

Başkan Şerifoğulları ise; “Sağlıklı bir Elazığ için Sayın Valimiz Erkaya Yırık ve Kurum Müdürlerimiz ile Kapalı Çarşı’da ve Belediye Çarşısı’nda esnaf ve vatandaşlarımızla bir araya geldik, mesafe ve maske konularında kendilerini bilgilendirdik. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kurallara riayet edelim” uyarısında bulundu.

 KENT PROTOKOLÜMÜZ, SEFERBER ELAZIĞ NE OLUR KURALLARA UY!

Gerek devlet erkanımız gerekse de yerel idarecilerimiz kurallar konusunda hassas davranılmasını istiyor. Ne olur Elazığ,  kendine yakışanı yap ve kurallara uy! Emekleri boşa çıkarma!  Fırat gazetesi olarak bir kez daha,  gakgolarımıza tedbiri elden bırakmadan hareket edin çağrısında bulunuyoruz.  Kısa sürede vakaların sıfırlandığı güzel ve sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle az daha sabır gakgom demekteyiz.

DENETİMLER HABERSİZ OLURSA, CEZALAR DAHA CAYDIRICI OLABİLİR!***

Ayrıca lütfen cezai yaptırımlardan daha önce düşüneceğiz şey sağlığınız olsun! Para bir şekilde yerine konulabilir ama sağlığınız gittikten sonra bunu yerine koyamazsınız. Toplumumuzun bilinçlenmesi ve de uyarılması adına denetimlerin habersiz bir şekilde yapılmasının da cezalarının caydırıcı etkisini arttıracağını düşünüyoruz.  O zaman insanlarımız her an ceza kesilebilir endişesi ile hareket edeceği için kurallara şüphesiz daha fazla riayet edecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.