PANDEMİ’NİN ETKİLERİ VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

PANDEMİ’NİN ETKİLERİ VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Bu haber 09 Aralık 2020 - 8:15 'de eklendi.

Covid-19, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasından sonra hızla yayılarak etkisini tüm dünyada gösterdi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi kabul edildi. Ülkemizde de 11 Mart’ta Sağlık Bakanımız ilk vakanın tespit edildiğini açıkladı. Koronavirüs salgınının ülkemizde tespit edilmesi ile 16 Mart’ta salgının etkisini azaltmak için okullar kapatıldı. Daha sonra Bilim Kurulunun tavsiye kararı ile okullarımız kademeli olarak açıldı. Ancak artan vaka sayılarından dolayı tekrar okullarımız kapatıldı ve milyonlarca öğrencimiz uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldı.

Uzaktan Eğitim kavramı bazılarının önyargıyla, bazılarının da doğrudan kabul ettiği bir eğitim modeli olduğu görüldü bu aşamada. Ama kabul etmek gerekir ki daha uzun bir süre hayatımızda olacağı kesin gibi görünüyor.

Salgın sebebi ile herkesin hayatında doğrudan veya dolaylı olarak aile hayatında değişimler meydan geldi. Ebeveynlerin çoğunlukla evden çalışması ve çocukların eğitimlerinin evlerinde uzaktan eğitim ile verildiği bir sisteme geçilmesi, aile bireylerinin sürekli olarak birbirleri ile temasta olmaları sonucu hayatımızda bazı alışkanlıklarımızın değiştiğini görmekteyiz. Biz ebeveynlerin pandemi öncesi en çok yakındığımız konuların başında gelen çocuklarımızın gün içerisinde sosyal hayat ile ilişkilerinin TV, TABLET, BİLGİSAYAR vb. teknolojik aletlerden dolayı kopması gelirdi. Ama bugünlerde, ZORUNLU olarak günlerinin neredeyse dörtte üçünü bunların başında geçirdiğini görüyoruz. Yapılan son araştırmalara göre teknolojinin ve ekran süresinin uygun şekilde kullanıldığında çocuğun öğrenmesini geliştirmesine yardımcı olabileceğini, teknoloji kullanımının kaliteli kitaplara ulaşma, dil becerilerini geliştirme, el-göz koordinasyonunun iyileşmesi, görsel dikkat kapasitesini ve problem çözme becerisini artırma gibi yararları olduğu da tespit edilmiştir.

Ancak her ne kadar faydası olsa da çocuklarımızın uzun bir süre ekran başında kalması yarardan çok zarar da verebileceğini unutmamak gerekir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre Pandemi sürecinde öğrencilerin ekran başında uzun süreli kalmasının birçok olumsuz etkileri de bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları:

1-Ekrana aşırı maruz kalmak, ses, ışık vb. Uyaranlar çocukların dikkat dağınıklığına,

2-Ebeveynlere aşırı bağlanma,

3-Uyku sorunları, konsantrasyon problemleri ve iştahsızlık,

4-Tırnak yeme, parmak emme gibi davranış bozukluklarının ortaya çıkması,

5-İçe kapanıklık,

6-Uzun süreli online eğitim obeziteye, baş, boyun, sırt ve omuzda ergonomik sorunlara ve çeşitli göz problemlerine,

Uzmanlarında belirttiği gibi bu süreçte çocuklarımızda birçok olumsuz durumla karşılaşıyor. Çocuklarımızın bu olumsuzluklarla tek başına mücadele etmesi beklenemez. Çünkü okul ortamından ve arkadaşlarından uzak kalan çocuğun hem kaygısını yönetmek hem de uzaktan eğitime yönlendirerek eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için biz ebeveynlere oldukça fazla iş düşüyor. Biz ebeveynler olarak daima çocuklarımızın yanında ve onlara destek olmalıyız. Bizi aşan durumlarda ise mutlaka uzman kişilerden yardım almalıyız. Ancak ev içerisinde ufak dokunuşlar ile bu olumsuzlukları en aza indirebiliriz.

1-Çocuklar derslere ara verdiğinde ekrandan uzak tutup gözlerini ve zihinlerini dinlendirmeleri sağlamalıyız.

2-Ders aralarında kısa molalar verilmeli, bu molalarda öğrencilerimizi telefon ve tabletten uzak tutmalıyız.

3-Oyun için de bir zaman ayrımı belirlenmelidir. Oyunlarda çocuklarımızı tek başına bırakmayıp onlarla birlikte oyun oynamalıyız.

4-Dersler bilgisayardan takip ediliyorsa, bilgisayarın göz hizasıyla aynı olması, tabletin kucakta değil masaya ve biraz uzağa konulması gerekir.

5-Uyku, yemek, oyun, dersleri takip etme ve ödev yapma zamanları düzenlenmelidir.

6-Ders çalışan öğrencinin gözü öğle arasında dinlendirilmeli, hafif masaj yapılmalı. Böylece ekranların yorucu etkisi azaltılır.

7-Çocukların uzaktan eğitim sürecinin takip, yönlendirme ve geri bildirimleri için okul ile sık sık iletişim halinde olmalıdır.

8-Çocukların bu sürece alışmalarını kolaylaştırmak açısından ders dışı zamanların da planlanması ve belli bir programın dahilinde yapılması

9-Ders esnasında çeldiriciler etraftan uzaklaştırılmalıdır.

10-Evin uygun bir köşesi çocuğa yaşam alanı olarak ayrılmalıdır.

11-Öğretmen ile işbirliği içinde olmak hem ebeveynin işini kolaylaştıracak hem de sürecin daha kontrollü olması sağlanacaktır.

Sürecin uzun olması bizleri her anlamda olumsuz etkileyebilir. Ancak ülke olarak BİRLİKTE bu süreci en az hasarla atlatabileceğimizi düşünüyorum. Unutmayalım ki en fazla çocuklarımız etkilendi. Onları bu olumsuzluklardan uzak tutmak, onlarla zaman geçirmek ve bu olumsuz durumu lehimize çevirmek bizim elimizde. Rabbim beterinden korusun. İnşallah tez zamanda bu durumdan kurtuluruz.

Mehmet Yeni
Mehmet Yenimehmetyeni@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.