PANDEMİ SÜRECİNDE SINAV STRESİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

PANDEMİ SÜRECİNDE SINAV STRESİ

Bu haber 01 Temmuz 2020 - 8:07 'de eklendi.

Geçtiğimiz hafta yapılan liselere giriş sınavından sonra bu hafta sonu ise üniversiteli olmak isteyenler sınavlara girdi. Gençlerimiz depremle başlayan ve koronavirüs vakalarıyla okullarının da kapanmasıyla devam eden zorlu sınava hazırlanma süreçlerinin sonuna geldiler. Bu zor ve geçtiğimiz yıllara göre çok farkı olan sınava hazırlanma sürecinden sonra, şu anda da maskelerini takıp koronavirüse karşı gerekli önlemlerini alarak gittikleri sınav yerlerinde alışık olmadıkları bir sınav süreciyle karşı karşıya kaldılar.

Sınav öncesi aşırı stres yapan gençlerde karamsarlık, umutsuzluk duyguları hakim olmakta ve bir çok gencimiz kontrol edemediği bu stres nedeniyle sınavında istediği ve beklediği başarıyı elde edememektedir.  Kontrol edilebilen ve az düzeyde olan stres faydalıdır, öğrenmeyi arttırır. Başaramayacağı korkusunun kaygı düzeyini yükseltmesiyle ise stres düzeyi artar. Bu nedenle doğru düşünme tarzı geliştirmemiz gerekir. “ Başarırsam önemli bir dönüm noktasını aşmış olacağım, başarısız olmam tembel ya da beceriksiz olduğum anlamına gelmez, kendime farklı fırsatlar ya da yeni bir şans tanımalıyım.” diye düşünmek gerekir.

Ne yazık ki sınav başarısına çok fazla değer atfedilmesi, sanki kişinin bütün başarısızlığı ya da başarıları bu sınava bağlıymış gibi bir bakış açısı geliştirme, öğrenciler üzerinde çok ciddi bir yük oluşturmaktadır. Sınavın kişinin bütün yeteneklerini ölçmediğini bilerek, sınavda başarısız olan bir öğrencinin bütün hayatında başarısız olacağı düşüncesinden uzaklaşmak gereklidir. Sınav; bir kişilik değerlendirmesi değildir, iyi bir insan olma ölçüsü değildir, değerlilik ölçüsü değildir. Sınav;  bilgi ve çalışmanın değerlendirilmesidir.

Aileler çocuklarına verdikleri değeri her zaman tutarlı ve abartmadan göstermelidir. Verdikleri değerin sınav sonucuna göre değişmeyeceğini çocuklar bilmelidir. “Sen çok iyisin, senin için çok basit olacak, en iyisini yapacaksın.” gibi düşünceler beklentiyi yükselttiğinden öğrencinin kaygılarını arttırır ve “Kazanamazsam ailemin gözünden tamamen düşeceğim, bana bir daha güvenmeyecekler, her şey çok kötü olacak.” düşüncelerine girmelerine ve stres düzeylerinin artmasına neden olabilir.

Ailelerin sınav öncesi ve sonrasında her türlü kıyaslamadan kaçınmaları, sonuç odaklı olmak yerine, tüm sınav süreci boyunca çocuklarının yanında olmaları, destek olmaları,  yapıcı eleştirilerde bulunarak kişiliği zedeleyici söylemlerden kaçınmaları çok önemlidir. Çocukların bu deprem ve pandemi sürecinde zorlu bir süreçten geçtiklerini göz önünde bulundurmaları gerekir.

Kişinin özgüveninin düşük olması, beklentilerin çok yüksek olması da stres düzeyini arttırır. Sınavda başarılı olamamak dünyanın sonu değildir, başka çıkış yolları ve çözümler mutlaka vardır. Başarmam gerekir düşüncesi yerine başaracak gücüm var demek gerekir. Doğru hedefler koymak, stresi yönetebilmek, olumlu senaryolar düşünmek, sakin kalabilmek,  öğrenebildiğiniz iyi olduğunuz konuları dersleri düşünmek, rahatlama teknikleri, nefes egzersizleri sınav öncesi stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Son olarak şu süreçte önce sağlık diyerek çocuklarımızın yaşayacağı stres ve başarıyı kıyaslamamak, hayatın olağandışı bir süreçten geçtiğini unutmayarak çocuklarımızın her koşulda yanlarında olmamız gerekir. Gençlerimiz unutmasınlar ki; bu sadece bir sınav, bu zorlu pandemi sürecinde bu sorun yapılmasın ve sonuçların ise kendileri adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

 

 

Meltem Kaya
Meltem Kayameltemkaya@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.