ÖZELEŞTİRİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ÖZELEŞTİRİ

Bu haber 24 Ekim 2020 - 7:53 'de eklendi.

Tok olan, cümle cihanı tok sanır; aç olan, alemde ekmek yok sanır.

 

Ne de güzel demiş atalarımız. Açlığın ve tokluğun insan üzerindeki algı değişimini anlatacak başka nasıl bir cümle kurulabilirdi ki? Varlığın ve yokluğun dünyaya açılan penceresi daha nasıl anlatılabilirdi ki? Bu yüzden severim ben atasözlerini. İnsana değer katar, değere değer katar, velhasıl değere anlam katar. Düne ışık tutup, bugüne yorum katar. O kadar çok unuttuk ki şu güzelim atalar sözünü. Ya da artık pek önemsemiyoruz. Çıkarmamız gereken dersleri de bu yüzden pek çıkaramıyoruz. Çıkaramadığımız derslerden de hep sınıfta kalıyoruz.

Şimdi nerden çıktı bu atasözleri yahu bu kadar derdin tasanın içinde dediğinizi duyar gibiyim. Dedim ya bu atalar bize ne yapmamız gerektiğini söylemiş söylemesine de, biz onları tozlu raflara, okunmayan kitapların satırları arasına gömmüşüz. Şöyle biraz eğri oturup doğru konuşmak gerekirse: Desem ki bu atasözü günümüz siyasetini çok iyi tanımlıyor, hanginiz bana: Yok artık diyebilirsiniz?

Hepimiz insanoğluyuz. Şaşarız, beşeriz. Ama üstümüze toz kondurmayız arkadaş. Toz kondu mu hemen başkasının üzerindeki tozlardan dem vurur, yine kendimizi kötü etmeyiz. Kimse iğneyi başkasına çuvaldızı kendine batırmaz biliyoruz. Oturup çay içip kafamızda kuruyor, kahve masalarından, çay ocağı köşelerinde; bürokrasi merkezlerinden, otopark muhabbetlerinde, her şeyi biz biliyoruz.. Kimse de demiyor ki bu işin bileni kim gidelim de bir danışalım hele.

En büyük sorunumuz da bu galiba: Gidelim danışalım diyememek, hep iyi olsun diye çalışıp didinirken kötü de gitse iyidir demek. Biri de Allah aşkına sen haklısın desin diye boğazımızı parçalıyoruz da kim bize kulak kabartır merak ediyorum. Hadi diyelim kulak kabarttı elimize ne geçer?

Belki işin uzmanı değiliz ama bürokrasi de böyle işlemez arkadaş. Siz kendinize ‘’iyidir, iyi’’ diyorsunuz diye her şey güllük gülistanlık olmuyor. Sizin hayal dünyanızda kurduğunuz memleketle bugün gözümüzle kanlı canlı gördüğümüz memleket bir olamaz. Sizin stadyumlarda, konferans salonlarında, miting alanlarında anlattığınız memleketle; bizim çarşıda, pazarda gördüğümüz aynı değil. Ya siz şehla bakıyorsunuz ya da biz körüz.

İstişaresiz işten hayır gelmez demiş büyüklerimiz. Velev ki gelsin: o ne bizim töremize uygundur ne de dinimize. Koskoca peygamberler, sultanlar istişare ekipleri kurmuş da biz daha adam akıllı becerememiş, danışmanlıkları, müfettişlikleri ehline verememişiz. Ehline veremediğimiz gibi bir de üstüne emmioğlunu, bibi torununu, ilkokulda sıra arkadaşımızı işin başına getirmişiz. Sonra da vay efendim bir tek biz mi yapmışız sanki bizimki niye gözünüze batmış? Batar kardeşim batar ama merak etme bu memlekette her şey göze batar da kimse doktorunu bulup şu göze bir çare demez. Çare istemiyorlar diye devasız bırakmak da vebaldir, biliniz efendiler… Şimdi size yöneltilen her eleştiriye karşı ‘’Yok efendim o öyle değil…’’ diye başlıyorsanız: Ya siz çok toksunuz, ya da alemde ekmek yok artık.

M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergenmhamzaergen@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.