Ortak aklımızda artık altın rezervimiz olacak! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Ortak aklımızda artık altın rezervimiz olacak!

Bu haber 21 Ekim 2019 - 18:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

STK’ler ile Elazığ Vizyon Toplantısı Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın katılımı ile gerçekleşti. Programa STK’lerin ilgisinin fazla oluşu da dikkatlerden kaçmadı. Toplantıda selamlama konuşmasını yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, eleştiride üslubun önemine dikkat çekerek, “Elazığ’ın kısır döngüsüne son verilerek, Elazığ’ın kabuğunu kırarak, dünyaya açılması gerekiyor. Şimdi Elazığ’a değer katacak neler yapılabilir? Artık bunları duymak istiyoruz” diyerek herkesin önceliğinin Elazığ olması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca toplantının fikir alış verişi sırasında söz alan Yüksek Maden Mühendisi Nusret Çoban, Keban ilçemizde altın rezervi olduğunu belirterek, bir anda toplantıya katılan herkesi heyecanlandırdı.  Yani artık ortak aklımızda altın rezervimiz olacak!

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

STK’ler ile Elazığ Vizyon Toplantısı dün İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.  Toplantının açılış konuşmasını STK Platformu Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Kenan Peker gerçekleştirdi.  Peker, tüm katılımcılara teşekkür ederek, toplantının verimli olmasını temenni etti.

“MÜLKİ AMİRLERİMİZ BİZLERLE KOL KOLA”

Prof. Dr. Kenan Peker’in ardından selamlama konuşması gerçekleştiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Şehrimiz ve iş dünyası yani bizler STK’ların değerli yöneticileri olarak şanslıyız. Mülki amirlerimiz bizlerle kol kola. Gerçekten bu çok ciddi bir kazanım. Tüm yöneticilerimize sonsuz teşekkürler. İş dünyasının taleplerini karşılama ve şehrimizi hak ettiği noktaya taşımak adına güzel işler yapılıyor. Bir sunum yapacağız.  Belediyenin Valiliğin ve sizlerin içinde olduğu ortak akıl ile ciddi kazanımlar olacaktır. Sayın Valimize ve STK’mızın dönem başkanına teşekkürler” dedi.

“SORUNLAR, POZİTİF DÜŞÜNCELERİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ”

Vali Kaldırım, projelerin konuşulduğu güzel bir program olmasını temenni ederek sözlerine başladı. Vali Kaldırım, “Ortak akılla Elazığ’ın 2023’ünü konuşacağız. Elazığ projeci bir şehir olma arzusunda. Bu konuda ortak aklın olası ve şehrin tüm aktörleri sahiplendiğinde 160 üyeden oluşuyor. 116 katılımcı var. Buradan ortaya çıkacak sonuçlar önemlidir. Sorunları fırsat olarak görüp oradan bir proje üretmek daha önemlidir. Olaylara pozitif bakarsak, doğru bir yol almış oluruz. Bazen sorunlar pozitif yaklaşımın önüne geçiyor. Bu olmamalı burada hepimize daha çok görev düşüyor” dedi.

“ELAZIĞ KISIR DÖNGÜDEN KURTARILMALI”

“Bu platformda toplumun bütün kesimlerine değinen kesimler olarak her sorunu konuşarak, projeci olalım” diyen Vali Kaldırım, “Her birimizin gayesi  Elazığ’ın kısır döngüden kurtarılarak; Elazığ’ın kabuğunu kırmasıdır. Hedefimiz dünyaya açılmak olmalı. Globalleşmeyi iyi yakalayalım. Yeni nesil alanları iyi kavrayalım. Bu şekilde bakarsak bu şehir başarılı olacaktır. Bu şehir kabuğunu kırmak üzere; dünyada şehirler yarışır. Rekabet içerisindeler. Şehri ortak akılla yürütenler önemli  kazanım elde edecek  ve şehirleri cazibe merkezleri olacaktır. Bu hem dezavantaj hem de bir fırsattır. Globalleşmenin içinde yerelleşmenin öne çıktığı bir zaman dilimizdeyiz. Yerel üretim merkezleri ve markalar öne çıkıyor” dedi.

HEDEFLENEN 2023 ELAZIĞ ANLATILDI

“Bugün yapıcı olun eleştirirken üslup önemlidir” diyerek programın başından STK’lerin projeler üzerine durmasını isteyen Vali Kaldırım, programı yapanlara ve katılımcılara teşekkür ederek, toplantının ilimize ve ülkemize katkılar sunmasını temenni etti.   Sonrasında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasından Osman Seçkin sunumu ile Elazığ’ın 2023’ünün konuşulmasını sağladı.. Eleştirilerin şimdiden yapılması gerektiğini ve Elazığ’ın kalkınması adına tek ses olunması gerektiği üzerinde durularak sunumlara geçildi. Sunumu gerçekleştiren Seçkin, “STK’ların Elazığ vizyonunu toplantısına hoş geldiniz. Birinci OSB faaliyetlerini sürdürmekte ve orada 6 bin kişi istihdam edilmekte.  İkinci OSB’mizde  endüstri 4.0 uygun bir OSB planladık. Teknoloji tabanlı üretim istiyoruz.  Buna TEKNOVA  demekteyiz” dedi.

2023’TE NASIL BİR ELAZIĞ GÖRECEĞİZ?

“Birinci OSB’de en ileri teknoloji 3.0. Eğer kural koyucu değilseniz oyunun kurallarına uymalısınız” diyen Seçkin, “Endüstri 4.0’ın olduğu TEKNOVA beş yıllık bir plan içerisinde. Burada sanayicilerimiz, yatırımların hatalı yönlerini ve doğru yönlerini sanal gözlükler ile göreceklerdir. OSB’de istihdam edilen personelin yıllık geliri 10 bin dolar bunu 25- 30 bin dolara çıkarmalıyız. Baskil’de plastik OSB kurulacak, Besi OSB ile 2 bin ton besi hayvanı ile yıllık 4 bin tonun üzerinde kırmız et üretimi hedeflenmektedir. Sera İhtisas OSB  de de 45 işletmenin 10’dan fazla ürün üretilebilecek. En önemli katkısı fide ve tohumda Ar- Ge merkezi olacağız. Karma OSB ise; Karakoçan, Palu ve Kovancılar’daki ilçelerimizin yatırımcılarını buluşturacağız” diyerek 2023’te nasıl bir Elazığ istenildiğinde vurgu yapıldı.

KOOPERATİFÇİLİĞE ÖNEM VERİLECEK!

Sunumuna devam eden Seçkin, “1. OSB’de tekstil vadisini 7 bin 500’ün üzerinde istihdam planlanmakta, Tarım ve mesleki İhtisas Kooperatifi kazandıracağız. 4 adet olacak şekilde mobilya, gıda toptancıları, ota sanayi ve inşat malzemeleri olacak. Belediye öncülüğünde çalışmalar olmaktadır. Baskil’de kayısı, Ağın’da badem ve ceviz, Gezi’nde çilek ve fasülye, Yurtbaşında üzüm olacak.  STK’lerin de iş birliği ile bu kooperatifleri kurarak, markalaşma çalışmalarına başlayacağız” dedi

SEÇKİN, KENTİMİZE VİZYON KAZANDIRACAK PROJELERİ AKTARDI

Ar- Ge ve İnovasyon projelerinden de bahseden Seçkin, “Elazığ’da üretilen ürünler dünya ile entegre olacaktır” dedi. Dünyayı Elazığ’a getirecek projelere de açıklık getirildi. Sivrice jeotermal, yüksek irtifa kamp merkezi, Hazar Gölü eğlence merkezi, İçme ekoköy projesi, Hazar Gölü plajları, Karaleylek Konyonu, Karakoçan jeotermal turizm kompleksi, Palu su sporları merkezi, gastronomi ve musiki müzesi olarak; Harput Konağı olarak planlanmakta. Ayrıca basın ve kent müzesi de projelendirilmekte. Keban tarihi sokak projesi, Elazığ Belediyesinin önemli katkıları ile Elazığ Fuar ve Kongre Merkezinde de hazırlıklar son aşamaya geldi” dedi.

“PROJE ÜRETİP, ELAZIĞ’IN GELİRİNİ ARTTIRIN!”

“Burada yapılan sunum özetin özeti; burada düşünceleriniz önemli Elazığ dünyaya açılıyor, Dünyayı Elazığ’da ağırlıyoruz gibi önemli başlıklar var” diyen Vali Kaldırım, “Akıllı çalışarak iyi bir yere gelmek zorundayız. Dünya vegan beslenmeye yöneliyor. Daha sebze ağırlıklı beslenme var. Yerel dokunuşlara önem veriyor. Kırsalda üretime önem veriliyor. Et dışı protein kaynağını %50’nin üzerine çıkarmaya çalışıyor. Tüketici davranışlarını görmezden gelirsek başarısız oluruz. Dünya iyi takip etmeli. Tüketim mantalitesi değişiyor. Dünya bilgiye ve veriye önem veriyor. Bunu yapanlar dünyaya yöne veriyor. Elazığ’a değer katacak ne yapılabilir? Bunları duymak istiyorum. Proje üretip Elazığ’ın gelirini arttırın” dedi.

STK TEMSİLCİLERİ, PROJELERİ DEĞİL DE BEKLENTİLERİ DİLLENDİRDİ

Programda STK temsilcilerin bazıları da söz aldı.  Söz alanlardan biri; 2.OSB’nin bir an evvel hayata geçmesini isteyerek; “STK’’ler olarak ilimize ikinci bir üniversite kurulmasını istiyor ve bu konuda bir adım atılmasını istiyoruz. Başta eczacılık, ziraatçılık ve hukuk fakülteleri açılsın istiyoruz. Harput’taki imar sorunu bir an evvel çözüme kavuşturulsun istemekteyiz” dedi. Sunumun ardından İbrahim Bahşi ise; “Hepsi proje aşamasında mı hayata geçen projeler söz konusu mu? Sadece ekonomi ayağından mı hareket edeceğiz? “STK Platformu şu zamana kadar eğitim, trafik ve spor gibi ne gibi çalışmalar ortaya koydu ya da koyacak. Tüm konular masaya yatırılsa daha iyi olmaz mı?” dedi.

“HER ALANDA BAŞARILI OLMAK İÇİN STK’LER ARI GİBİ ÇALIŞSIN”

Bunun üzerine Vali Kaldırım, “Kaliteli eğitimin olmadığı yerde ekonomiden bahsedemeyiz” diyerek Başkan Bahşi’ye bir noktada hak verdi.  Vali Kaldırım, “Cazibe merkezinden bahsetmek istiyorsak; her alan eğilmemiz gerekiyor. Şehre katkı verecek yeni ve geleneksel alanlar ortaya konulmalı. Tüm STK’ler kendi alanlarında arı gibi çalışsın. Elazığ’ın en yakın 2023 ulaşılabilir hedefleri konulmalı.  Mevcut projelerde ne aşamadayız.  Diğer alanlarda ne olabilir başarılı bir çalışma yapalım” dedi.

“TULUM PEYNİRİMİZ DÜNYA MARKASI OLABİLİR ”

STK’ler söz almaya devam etti. Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu, Elazığ’ın bir logosu olması gerektiğini ifade etti. Elazığ’ın çayda çıra alayını yaşatması gerektiğini belirterek bir de Elazığ çelik sanayi kurulmasını istedi. Şavaklılar Derneği Başkanı Naim Doğan da Elazığ Şavak Tulum Peynirinin marka olması gerektiğini ifade etti.  Vali Kaldırım da  “Sadece Türkiye’nin değil dünyaya açılan tulum peynirimiz var. Ben Elazığ’dan önce yediğim tulum peynirleri artık bana tulum peyniri gibi gelmiyor” diyerek tulum peynirimizin dünya markası olabileceğine dikkat çekti. Mehmet Kayabaş ise; “Murat nehrindeki su ürünlerimizi tanıtmalıyız. İçme bölgesine feribot iskelesi yapılmalı” dedi.

ÇOBAN, HERKESİ HEYECANLANDIRAN BİR AÇIKLAMA YAPTI!

Madencilikte Elazığ’ımız geride kaldığına dikkat çeken toplantıya katılan Yüksek Maden Mühendisi Nusret Çoban ise; yer altı kaynaklarının verimli kullanılmasını gerektiğini ifade etti.  Ayrıca Çoban, “Keban’da altın rezervi var. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalı. En büyük sorunumuz enerji”  diyerek herkesin dikkatini çeken bir konuşma yaptı.  Çoban’ın konuşmasının ardından Vali Kaldırım’da Keban’da altın rezervinin gerçekten olup olmadığını sorarak ayrıntılı ve sağlıklı bir bilgi istedi. Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz ise;  üzümlerimizin eşsiz olduğunu ifade ederek, farklı alanlarda kullanılması gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine toplantıda söz alan bir diğer STK Başkanı ise; üzümün helal şekilde kullanılması gerektiğini bu şekilde Elazığ’ın aslına daha uygun olacağını ifade etti.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.