Orta hasar ortadaydı! Şimdi ise; açıkta mı kalacak? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Orta hasar ortadaydı! Şimdi ise; açıkta mı kalacak?

Bu haber 16 Aralık 2020 - 16:35 'de eklendi.

24 Ocak Elazığ depremi olur olmaz orta hasarlıların ortada kaldığını ifade eden çok sayıda habere imza attık ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözümler üretilmesi gerektiğini belirttik. Orta hasarlı yapı sahipleri kendilerine güzel bir yol sunulmasını beklerken ne yazık ki umdukları gibi olmadı ve  geçtiğimiz günlerde ise tebligatlarla karşılaştılar. Hâliyle şimdi kış günü ve pandemi koşullarında nerede yaşam süreceklerini merak ediyorlar. Vatandaşların sesini duyurmaya çalışan muhtarlar da bu durum karşısındaki tepkilerini sosyal medya hesapları üzerinden dillendirmeyi ihmal etmedi. İşte muhtarların açıklamalarının detayları…

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Bu duruma tepki gösteren muhtarlar ise ortak bir açıklamaya imza attı. Sarayatik Mahalle Muhtarı Aytaç Şahinoğlu, Sanayi Mahallesi Muhtarı Necati Karataş bu konu özelinde açıklamalarda bulundu.

“ORTA HASARLI YAPILARI, BOŞALTIN TEBLİGATLARI GELİYOR!”

Muhtarların ortak açıklamaları şu şekildeydi: Depremden bugüne hep orta hasarlı dedik. Sesimizi duyan,  bizi muhatap alan, net bir çözüm üreten olmadı. Şu zamanda da orta hasarlı konutları boşaltmak için tebligatlar geliyor. Tamamen netleştirilmiş,  şüpheye, tereddüte mahal verilmeyen açıklama ortada yok” dedi.

“BİR BABAYİĞİT VARSA BUYURSUN KONUTLARIMIZI TESLİM EDELİM!”

“Vatandaş nasıl? Hangi parayla evini güçlendirecek?” diyen muhtarlar; “Aynı yıl içinde hem depremden hem de pandemiden silleyi yemiş, işi gücü kapanmış bir kimse konutunu nasıl güçlendirecek? 27 bin TL kredi imkânı sunulmuş o paraya güçlendirme yapabilecek bir babayiğit varsa buyursun biz konutlarımızı teslim edelim. Ağır hasarlılara konutları teslim ettiniz mi?” dedi.

“İÇERİDE KALIRSANIZ DA ÖLÜRSÜNÜZ DIŞARIYA ÇIKSANIZ DA”

Bu kışta vatandaş nereye yerleştirilecek sorusunu yönelten muhtarlar; “Hâli hazırda şehrin konut stoku sıfırken, bu kışta kıyamette vatandaş nereye sığınacak? Pandemi koşulları kimler için? Çoluk çocuk kış mevsiminde pandemi koşullarında ne yapacak?  Yani bize dayatılan şu: İçerde kalırsanız depremde ölürsünüz,  siz çıkıp dışarıda ölün” diyerek duruma tepki gösterdi.

“SAHİPSİZ KENTİN, SİYASETEN SAHİPSİZ SAKİNLERİYİZ!”

Sahipsiz bir kent olduğumuzu öne süren muhtarlar; “Fark eden ne oldu? Evet maalesef sahipsiz bir kentin siyaseten sahipsiz sakinleriyiz…  Bunu böyle biliyor, böyle kabulleniyoruz.  Ama biz ‘Sahipsizlerin de bir sahibinin olduğunu biliyoruz’ Allah var…” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.