ORTA HASAR MUAMMASI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ORTA HASAR MUAMMASI

Bu haber 13 Şubat 2020 - 18:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik depremin ardından binlerce yapı hasar gördü. Hasar tespit çalışmalarında yapılar; acil yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı, az hasarlı, hasarsız diye sınıflandırıldı. Acil yıkılacak ve ağır hasarlı binaların akıbetleri belli olurken; orta hasarlı binalarda yaşayan insanlar orta hasar raporu verilen evleri konusunda net sonuç istiyor. Hasar tespit sonuçlarındaki “Ağır, orta ve hafif hasar” sınıflandırmasının kafalarını karıştırdığını dile getiren depremden mağdur olan vatandaşlar, depremden etkilenen binaların güvenilir bir resmi kontrol belgesiyle ya, “Belirlenen standartta onarımla oturulabilir” ya da “Oturulamaz, yıkılması gerekir” gibi açık seçik bir rapora bağlanması gerektiğini kaydediyor. Bu konuda mağdur olan vatandaşlardan biri de ilimizin güçlü kalemlerinden köşe yazarımız Mehmet Şükrü Baş…”Nedir bu orta hasar” sorusunun yanıtını yetkililerden beklediklerini dile getiren Baş, orta hasarlı evlerinden dolayı mağduriyet yaşayan depremzedelerin sesi oldu. Baş;  “Bizim eve orta hasar raporu veren görevliye  “Evi tahliye edelimi mi?” diye sorduğumda ”Ben size ne oturun ne de oturmayın diyemem ama oturmazsanız iyi olur” cevabını aldım. “Otursanız da olur, oturmasanız da” demek ne demek? Haydi, buyurun aklıselimle bir cevap verin verebilirseniz? İşte size tedirginliğin ana sebeplerinden birisi. Cevabı olmayan bilmece gibi… Bu sorulara siyasetçi ağzıyla değil Elazığ Valiliğince inandırıcı ve ikna edici cevaplar verilmesi gerekmiyor mu?” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Elazığ’da merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlandı.   263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, bin 540 orta hasarlı, 558 de acil yıkılacak bina tespit edildi. Özellikle evlerine orta hasarlı tespiti yapılan depremzede vatandaşlar hasar tespitlerinin kafa karıştırıcı olmaması gerektiğine işaret ederek, hasarlı ev konusunda net sonuç istediklerini ve ne yapacaklarının ciddi ve kesin bir resmi raporla kendilerine söylenebilmesini istiyorlar.

TAŞINMA VE KİRA YARDIMI DA BEKLİYORLAR***

Orta hasarlı olduğu tespit edilen bağımsız bölümlerde (ana gayrımenkulün (binanın) ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli, bağımsız mülkiyete konu bölümlerdir (daire)) fiilen ikamet eden ev sahibine yapısını güçlendirmesi için verilen destek: 5 bin TL, kiracılar için 2 bin 500 TL, 27 bin TL ise faizsiz güçlendirme kredisinin verilmekte olduğu belirtiliyor. Ancak evleri orta hasarlı olduğu için taşınan depremzedelerin devletin taşınma ve kira yardımında da bulunulması gerektiğini vurguluyorlar.

“TEHLİKE ÜSTÜNDE OTURMA RİSKİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Yaşanan depremin üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesine rağmen evleri orta hasarlı olduğu için birçok insan bu kış günü bu belirsizlikten dolayı belki girilebilecek evlerine giremiyor.“Evi etkilenen binlerce vatandaşa, tam ne yapacakları ciddi ve kesin bir resmi raporla söylenebilmelidir.” Diye konuşan depremzede vatandaşlar, hasarlı kısmın üstünü sıva -boyayla kapatıp mezar ev misali tehlike üstünde oturması riskinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, “Hasar tespit sonuçlarındaki “ağır, orta ve hafif hasar” sınıflandırması, kafa karıştırmaktadır. Depremde etkilenmiş evler, güvenilir bir resmi kontrol belgesiyle ya, “belirlenen standartta onarımla oturulabilir” ya da “oturulamaz, yıkılması gerekir” gibi açık seçik bir rapora bağlanmalıdır” söylemlerinde bulunuyorlar.

ŞÜKRÜ BAŞ, YÜZLERCE DEPREMZEDENİN SESİ OLDU!

Yaşadığı eve “orta hasar” raporu verilen mağdur vatandaşlardan biri de köşe yazarlarımızdan Mehmet Şükrü Baş… Şükrü hocamız, binalarına “orta hasar” raporu verilen yüzlerce depremzede vatandaşların sesi oldu. İşte “Orta Hasar” muammasına Şükür Baş’ın dile getirdikleri…”İlimizde beraberinde ölümler ve yıkımlar getiren 6,8 şiddetinde hiç te küçümsenmeyecek bir deprem oldu. Eksi 15 – 20 derece soğukta vatandaşlarımız adeta bir ölüm kalım mücadelesi verdi. Akabinde ilgili birimler hasar tespitine başladı. Sayıları yüzleri aşan binalara ” Orta Hasar ” raporu verildi. Şimdi vatandaşlarımız bir kuşku içerisinde merakla soruyorlar.

NEDİR BU ORTA HASAR?

Nedir bu orta hasar? Taşıyıcı kolonları hasar görmüş, kolonlarda çatlaklar oluşmuş bu binalarda nasıl bir güçlendirme yapılacak? Yeni kolonlar mı dikilecek? Binalara yıkılmaması için direk mi verilecek? Yama bere mi yapılacak? Ne yapılacak?

“ İNSANLARIMIZ BU EVLERDE GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KORKUSUZCA NASIL UYUYACAK?”

Diyelim ki güçlendirme yapıldı. İnsanlarımız bu evlerde gönül rahatlığı ile korkusuzca nasıl oturacak, nasıl uyuyacak? Bilen var mı? Yok… Bizim eve orta hasar raporu veren görevliye  “Evi tahliye edelimi mi?” diye sorduğumda ”Ben size ne oturun ne de oturmayın diyemem ama oturmazsanız iyi olur” cevabını aldım. “Otursanız da olur, oturmasanız da” demek ne demek? Haydi, buyurun aklıselimle bir cevap verin verebilirseniz?

“İKNA EDİCİ CEVAPLAR VERİLMESİ GEREKMİYOR MU?”

İşte size tedirginliğin ana sebeplerinden birisi.Cevabı olmayan bilmece gibi… Bu sorulara siyasetçi ağzıyla değil Elazığ Valiliğince inandırıcı ve ikna edici cevaplar verilmesi gerekmiyor mu? Biz millet olarak devletimize “Baba” diyoruz. Devletimizin burada babalık yapması vatandaşına gelecek endişesi taşımamadan içerisinde çoluk çocuğuyla rahat ve güvenli bir şekilde oturacak evlerin inşa edilmesi gerekir.

“DEVLETİMİZ ÇARESİZ DEĞİLDİR”

Nasıl olacak derseniz? Onu da devletlûlarımız bilir. Çünkü devletimiz çaresiz değildir. Deprem her yerde olur ama devlet içerisinde deprem olmaz. Devletimiz dimdik ayaktadır, güçlüdür, muktedirdir. Bu gücünü vatandaşları için kullanması da onun boyun borcudur.

“BU SORUYA ACİL OLARAK CEVAP VERİLMESİ GEREKİR!”***

Vatandaşlarımızın bize sorduğu “Nedir bu orta hasar?” sorusunu bizde ilgili ve yetkililerimize soruyoruz. Nedir bu orta hasar? Sizin evleriniz böyle bir durumda olsa siz o evlerde çocuklarınızla, torunlarınızla güven içerisinde oturabilir, uykularınızı bölmeden uyuyabilir misiniz? İşte asıl sorulması gereken soru budur. Bu soruya acil olarak cevap verilmesi gerekir.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.