ÖKÜZ ALIRIZ O PARAYLA « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ÖKÜZ ALIRIZ O PARAYLA

Bu haber 07 Ağustos 2020 - 8:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Evrimdışı

Geçmişten günümüze toplumlar arası geçiş serüvenlerinde ve en çokta felsefede insanları ve hayvanları birbirinden ayıran en önemli kalıp ( AKIL) olduğunu biliriz elbette kullanıp kullanmayana göre değişir. Bu kronoloji realitede ne kadar işlevsel durumda;  elbette muamma!   Hangi çağda olursak olalım görüyorum ki insanları ayıran en önemli unsur; akıl değil CİNSİYET.

Cinsiyet olgusunu en üst seviyede tutan bizler topyekûn yok olup gidiyoruz.  Aile en önemli eğitim kurumuyken daha küçük yaşta bize mavi ve pembe ayrımı yapan taraflı ebeveynlerimiz… Küçük yaşta kadın – erkek ayrımı dayatması sunan bilinçsiz ebeveynler!

Çocuğun; ideolojisi, fikri, rengi ve takımı olmaz onları bizler kalıplaştırıyoruz. Nasıl pişiriyorsak çocukları; ya çocukların dibi tutuyor ya da çocuklar kıvamında oluyor.  Cinsiyet üzerine birey yetiştirilmez! Erkeğin eline silah, kadının eline bebek vererek sen erkeksin pembe giyemezsin sen kadınsın oyuncaklarında arabanın işi de ne dedik… Dedik ve ayrıştırdık.  Çocuklar; Ben nerden geldim? Nasıl doğdum?  Dünya neresi? Anne, baba ve kardeş kim? Oysa çocuğun kimlik oluşumunun eğitimini cinsiyet üzerinden vermemeliyiz. Çocuklar, sembolik işlemlerle benliğini oluşturur.  Çocukların çizdiği resimler ve tasarladığı oyunlar… Bunların hepsi benliğini oluştururken örnek alacağı kişiler bizler ebeveynler olarak doğru yapılar meydana getirmeliyiz. İlerde topluma faydalı olması için doğru bilinçli ve ayrışmayan ayrıştırmayan çocuklar yetiştirelim. Erkek çocuklarımıza hep ılımlı kız çocuklarımıza ise ayıp günah dayatması yapılmamalı. İnsansın iyi olması, faydalı olması en önemli mottomuz olmalıdır.

Freud’un ‘Cinsellik Üzerine’ adlı kitabında cinsiyet ve cinsellikten bahsederken insanlar bastırılmış duygular ile yetiştirilirse büyük gürültüler meydana getirir olduğunu belirmiştir. Günümüzde sapkınlıklar ve cinsiyet kavramını baskın tutan zararlı bireyler gibi.  Küçük yaştan itibaren; kadın ve erkek saygı ve sevgi eksikliği ile davranış bozukluğunu tetikleyen bu denli pişirip sunduğumuz dibi tutmuş hatta yanmış çocuklar şimdi katil sapık konumundalar.

Kadını başlık parasına satan erkeğin meta kavramı! Halbuki kadın mal değildi. Parayla; eşya, yiyecek  ve giyecek alabilirsiniz  kadını değil. Cinsiyet ile kadının benliği elinden alındı töre yaptırımı ile erkeği kadını birbirinden koparan saygıyı yok sayan bizler; küçük yaştan itibaren çocukları kendi istediğimiz kalıplara soktuğumuz için ileriki yaşlarda özgüvensiz kadın ve erkek bireyler oldu.  Böylesi yetiştirilen bir nesilde; sürekli eksikliklerini bastırılmış duygularını bir noktadan sonra ortaya çıkardıkları için kimlik bunalımı ve kişilik bozuklukları meydana gelmekte.  Cinsel dürtüleri cinsiyet konumunu belirlememiş toplum kadını hep meta gördü. Kadınlarımızın toplum içerisinde şiddete maruz kaldığı erkek bireylerimizin ise hep ataerkil yaklaşımları kaçınılmaz duruma geldi.

Aklıma Kemal Sunal’ın filminden bir replik beliriyor ÖKÜZ ALIRIZ O PARAYLA.  Demiştim ya eşya yiyecek alırız diye kadını da öküz ile berdel yapabiliyorlarmış veya bir çuval buğdaya ne acı bir durum demekteyim. Haklardan bahsedince kadın erkek hep ayrı kategorilerde yer almıştır.  Çünkü onlara bu kimlikleri biz yükledik kadına ve erkeğe aynı koltukta oturmayı değil birine kapı ağzı diğerine yastık ağzı dedik durduk. Kaçıncı yüzyılda olursak olalım çağlar atlar ama kadın erkek eşitsizliği değişmez. Daha zararsız ve sapıtmayan eşit davranan bilinçli aydın bireyler yetiştirmek adına iyisi mi siz o paraya ÖKÜZ ALIN KADIN ALMAYIN! Sevgim üzerinize olsun…

Remziye Kökburi
Remziye Kökburiremziyekokburi@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.