Gözlük sektörü her yıl gelişen ve değişim gösteren bir sektördür. Gözlük sektöründe son zamanlarda neler olduğunu ve değişimler hususunda açıklamalarda bulunan Yusuf Özer; “1727 yılında Edward Scarlett tarafından kulaklara bağlantı ile takılabilen ilk gözlük icadından bu zamana kadar geçen süreçte gözlüğün temel kullanım alanı gittikçe gelişip çoğaldı. Özellikle son yıllarda artan teknolojik alet kullanımı, gözlüğe olan bağlılığı ve ihtiyacı artırdı. Son yıllarda eğitimin uğradığı değişim nedeniyle teknoloji ile uzaktan eğitimin bağlantılı olduğu dönemlerde çocuklarda miyobun artması ve büyümesi oldukça sık rastlanır bir durum oldu. Dışarıda geçirilen vakitte yaşanan azalma ve oturarak alınan eğitimde miyobun önlenemez biçimde arttığını görmekteyiz. Araştırmalar şunu gösteriyor ki “tamamlanan her eğitim ve öğretim yılı Miyop’un biraz daha arttığı bir yıldır” dedi.

Özel Haber: Remziye KÖKBURİ

Özer, durum yetişkinlere döndüğünde işin yüzü maalesef değişmediğini söyleyerek; “Cep telefonu, Tablet ve Bilgisayar kullanım oranında gelişmekte olan ülkeler sıralamasında üst sıraları zorluyoruz. Keşke bu durum kitap okuma oranında da yaşansa. Bir başka ilgi alanım olan kitap konusundaki serzenişimi de buradan belirtmiş olayım. Özellikle 40-42 yaş üstü yetişkinlerin kullanmakta olduğu Yakın gözlüğü (presbiyopi, hipermetrop) zaten onlarca yıldır süregelen bir kullanım zorunluluğunu da beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

“Güneş gözlüğünün bir aksesuar değil”

“Güneş gözlüğü kullanımı tüm bu tüketimin maalesef gerisinde kalıyor. Yine gelişmekte olan Ülkeler baz alındığında güneş gözlüğü kullanımı oranımız oldukça düşük” diyen Özer, “Gözlerimizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruma konusunda biraz daha utangaç ve çekingen bir haldeyiz. Güneş gözlüğünün bir aksesuar değil de zorunlu bir ihtiyaç olduğunu henüz tam olarak kavrayamadık. Nasıl ki; güneş kremleri ile tenimizi, yüzümüzü koruyorsak, güneş gözlüğü ile gözlerimizi de korumak zorundayız. 21 yıllık mesleki bilgim neticesinde ben ve sektördeki arkadaşlarımız bizlere müracaat eden hastalarımıza en iyi, en kaliteli ve en sağlıklı hizmeti vermeye devam edeceğiz” dedi.