Nasibimizde ne varsa onu beklediğimiz!

Hak olandan talep ettiğimiz! Bitmeyen istekler sıraladığımız evvela hayır beklediğimiz!

Merhabalar, bu hafta köşemde “Niyet hayır, akıbet hayır!” kelamı üzerine konuşmak istedim.

Nedir ki bizim hayır dediğimiz? Nedir amansız bir şekilde Hak’tan istediğimiz? Halbuki verecek olan neyin hayır neyin şer olduğunu bilmez mi? Nedir bizi böyle telaşa kaptıran?

Dünyalık bitmek bilmeyen hevesler mi? Yoksa zamanın bizi bir bilinmeze götürmesi mi?

Nedir bizi bizden yol olup götüren?

Halbuki bilmez miyiz niyetimiz ne ise kısmetimiz, nasibimiz o oluyor. Bize kısım olarak verilen şey aslında kendi niyetimiz değil midir?

Niyetimiz ne kadar hayır olursa karşımıza çıkan şey de bize düşen pay da akıbetimiz de o kadar hayır oluyor. Nasibimizi niyetimizden ayrı saymak aklımızı, gönlümüzü yok saymak demek değil midir? Bilmez miyiz ki Hak, gece gündüz kalbimizi, fikrimizi ve de tüm gerçekleştirdiğimiz davranışları bilir görür. Öyledir ki niyetleri bilen Hak, bizi niyetlerimize kavuşturur.  Bizi gören Hak, bizi zikrettiğimize kavuşturur. Bu yüzdendir kalbini, dilini pak tutunuz deriz. Bu yüzdendir insan yüreğinin ekmeğini yer deriz. İmtihanlarımız için amenna fakat imtihanların sonunda da Hak olan bizi niyetimizin karşısına getirmez mi? Neresinden bakarsak bakalım biz kendi akıbetimizi kendi dilimiz, fikrimiz ve kendi hal hareketimizle niyetimizle Rabbimizden isteriz. Niyeti hayır olanın da eninde sonunda akıbeti hayır olur.

Bu yüzdendir kötülük, hasetlik ve de kibir bizim anlayışımızda kesin çizgilerle reddedilmiştir. Bu yüzdendir iyilik, temizlik ve de mütevazılık bizim anlayışımızda baş üstünde taşımıştır. Bu yüzdendir niyetiniz, davranışınız ne ise göreceğiniz de o olacaktır.

Bu satırları yazarken büyük şair Abdurrahim Karakoç’un dizleri çınlıyor kulaklarımda

 

Gölgesinde otur amma

Yaprak senden incinmesin

Temizlen de gir mezara

Toprak senden incinmesin

 

Yollar uzun yollar ince

Yol kısalır aşk gelince

Yat kurban ol İsmail’ce

Bıçak senden incinmesin

 

Burdayım de ararlarsa

Doğru söyle sorarlarsa

Tabutuna sararlarsa

Bayrak senden incinmesin!

Büyük şairin de dediği gibi incitmeden, kırmadan yol alabilmek! Arayana buldurmak, isteyene el uzatmak ve de niyetini temiz tutmak!

Sözlerimi bitirmeden evvel akıbetimizi belirleyen Hak olana minnet duyarken niyetini temiz tutan, niyetini Hak olandan taraf pak tutan canları, sevgiyle sarıyorum!

Yolumuz insanlıktan ayrılmasın!

Kalın sağlıcakla!