“NESİLLERİ EĞİTENLER KADINLARDIR” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“NESİLLERİ EĞİTENLER KADINLARDIR”

Bu haber 25 Kasım 2019 - 18:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz aylarda resmi açılışı yapılan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Prof.Dr.Sema Temizer Ozan ile dernek hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Ozan, Türk Kadınlar Konseyinin kadınlara karşı tüm ayrıcalıkların ortadan kaldırılması yolunda çaba sarf ettiğini söyleyerek, Derneğin, Birleşmiş Milletlerde “A Kategorisi’nde söz hakkı bulunması hasebiyle yaptıkları ve yapacakları tüm etkinliklerin Avrupa ve dünya konseyinde ses getirdiğini ve desteklendiğine vurgu yaptı. Elazığ kadınlarının en önemli sorunlarına değinen Ozan, “Elazığ’da kadınlarda eğitimsizlik sorunu, maddi bağımsızlık sorunu ve zamanı boşa harcama sorunu gibi birçok problemi gözlemliyorum” dedi.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Elazığ Şubesi’ Başkanı Prof.Dr.Sema Temizer Ozan ile yeni açılan dernekleri hakkında konuştuk. Ozan, gazetemize verdiği röportajda, sıhhati elverdiği takdirde Atatürk ilkelerine, Laik, Cumhuriyete bağlı kalarak emin adımlarla yürüyeceğini kaydetti. Röportajımızın ayrıntıları ise şöyle…

Türk Kadınlar Konseyi’nin kuruluş amacı nedir? Derneğin misyonu ve vizyonu hakkında bilgilendirmede bulunabilir misiniz?

“AMACIMIZ,  TÜRK KADINLARININ MADDİ VE MANEVİ KALKINMASINDA DAYANIŞMAYI SAĞLAMAKTIR
Türk Kadınlar Konseyi Derneği Elazığ Şubesi 13.12.1918 tarihinde resmi olarak açılmıştır. Konseyimizin şube sayısı 20’yi bulmuştur.Biz Doğu Anadolu’da Ankara Merkeze bağlı ilk şubeyiz. Doğu Anadolu sorumluluğu şahsıma verilmiştir.Türk Kadınlar Konseyi Derneğinin amacı,  Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamaktır. Kadında; anne, eş, yurttaş ve kişi olma bakımından bilinç ve sorumluluk duygularını uyandırır ve geliştirir; kadınlığı ilgilendiren konularda kamuoyunu aydınlatıcı nitelikte çalışma ve çabalarda bulunur. Kadın ve özellikle toplumsal alanda çalışan kadın ile ilgili problemleri ortaya koyar, incelemeye ve çözmeye çalışır. Kadına karşılaşacağı maddi, manevi, ailevi ve kişisel güçlüklerde yardım eder ve özellikle yoksul ve muhtaç kadınlara maddi yardımda bulunur. Kadının eğitimi için, yurt çapında, eğitim konusundaki çalışmalara katılır.Kurslar açar ve burslar sağlar. İnsan haklarına ve dolayısıyla kadın-erkek eşitliğine saygı ve özellikle kadınlara karşı tüm ayrıcalıkların kaldırılması yolunda çabalarda bulunur. Uluslararası anlayışa, dostluğa ve barışa katkıda bulunmak üzere Türkiye’yi ve Türk Kadınını tanıtmak için, uluslararasıdüzeyde toplantılara katılarak ve toplantılar düzenleyerek ilişkilerini geliştirir.

Derneğinizi diğer kadın derneklerinden ayıran özellik var mıdır? Kadın konseyinin farkı nedir?

“YAPTIĞIMIZ VE YAPACAĞIMIZ TÜM ETKİNLİKLER AVRUPA VE DÜNYA KONSEYİNDE SES GETİRMEKTE VE DESTEKLENMEKTEDİR”

Apolitik bir dernek olması. Türk Kadı Konseyi, Bakanlar Kurulu kararı ile 3.9.1976 günü ve 7:12445 sayılı kararıyla “kamu yararına çalışan dernekler” arasına alınmış olması, ayrıca TKKD, Birleşmiş Milletler A kategorisinde istişari ststüye sahip Uluslararası kadınlar konseyi ICW “International Councilof Women” ile Bakanlar Kurulunun 13.1.1960 günü ve 4/12577 sayılı kararı ile iş birliği yapması, Avrupa Kadın Konseyinin (ECICW) asil üyesidir. UNESCO Milli Komisyonunun tek kadın derneği üyesi olması diğer kadın derneklerinden bizi ayıran özelliğimizdir. Gönüllü Kuruluşlar Yetişkinler Eğitim Vakfı’nın kurucu üyelerinden olan Türk Kadınlar Konseyi Derneği aynı zamanda Kadın Dernekleri Federasyonu ve Türk Tanıtma Vakfı’nın da üyesidir.Bu nedenle Türk Kadınlar Konseyi Derneği, hem Birleşmiş Milletlerin hem de Avrupa Konseyi’nin çalışmalarını yakından izlemektedir.   Derneğimizin Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği parlamentosunda temsilcilikleri vardır. Ayrıca Birleşmiş Milletlerde “A Kategorisi’nde söz hakkı bulunmaktadır.   Dolayısıyla yaptığımız ve yapacağımız tüm etkinlikler Avrupa ve dünya konseyinde ses getirmekte ve desteklenmektedir.

İlimizde kadınların öncelikli sorunu olarak hangi sorunu görüyorsunuz? Sorunun çözümüne yönelik ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

KADINLAR ZAMANI BOŞA MI HARCIYOR?

Elazığ’da kadınlarda eğitimsizlik sorunu, maddi bağımsızlık sorunu, zamanı boşa harcama sorunu gibi birçok problemi gözlemliyorum

Elazığ’da ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

“AMACIM: ELAZIĞ’DA KALICI KADIN VE ÇOCUKLARA YÖNELİK İŞLER YAPMAKTIR”

Daha işin başındayız. Bazı plan ve projelere bakıyoruz. Plan ve projeler gerçekleşmeden konuşmak çok doğru olmaz. Amacım: Elazığ’da kalıcı Kadın ve çocuklara yönelik işler yapmaktır.İlk aktivitemiz üyelerimizle birlikte Elazığ Hipodromunu ziyarettir. Türk Kadınlar Konseyi Derneği Elazığ Şubesi adına kupalı at yarışlarının konulması için girişimlerde bulunulmuştur. İkinci faaliyetimiz Palu ve Kovancılar belediyesini ziyaret olup, SODES projeleriyle ilgili bilgiler alınmıştır. Üçüncü aktivitemiz kuruluşumuzu duyurmak amacıyla halka açık müzik eğlenceli yemek tertip edilmiştir.

Derneğe katılmak isteyen kadınlar nasıl başvuru yapacak?

Derneğe üye olmak isteyen 18 yaşını doldurmuş, Dernekler Kanunu ve diğer ilgili mevzuatla yasaklanmamış olan herkes derneğimize üye olabilir.

Elazığ’daki kadınlara vermek istediğiniz bir mesajınız olacak mı?

“NESİLLERİ EĞİTENLER KADINLARDIR”

Milletlerin kalkınması, kadının eğitim düzeyine paralel gelişme gösterir. Tarih boyunca bu böyle olmuştur ve gelecekte de böyle olacaktır. Kadınları eğitenler nesilleri eğitmiş demektir. Çünkü nesilleri eğitenler kadınlardır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kadın, meslek alanlarının hepsinde rol almaktadır. Öyle ise bu büyük potansiyelin eğitilmesi ve eğitilmiş gücünden faydalanılmasından daha önemli bir iş yoktur. Bu anlamda almamız gereken çok mesafe var.
Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

“İHTİYACI OLAN KADINLARA YARDIMCI OLMAK BİZLERE MUTLULUK VERECEKTİR”

Sıhhatim elverdiği takdirde çalışmalarımızı Atatürk ilkelerine Laik Cumhuriyete bağlı kalarak emin adımlarla yürüyeceğiz. İhtiyacı olan kadınlara yardımcı olacak bir kurum oluşumuna katkıda bulunabilirsem bu bizlere de büyük mutluluk verecektir.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.