NEDİR BU DEPREM VERGİSİ DENİLEN ŞEY? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

NEDİR BU DEPREM VERGİSİ DENİLEN ŞEY?

Bu haber 07 Şubat 2020 - 8:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Memleketimiz, 24 Ocak akşamı hepimizi derinden yaralayan 6.8 şiddetinde yaşanan depremle sarsıldı. Öncelikle yaşanan bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ise sabırlar diliyorum. Yaşanan bu hadisenin ardından kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri ise deprem vergileri oldu. Muhalefet kanadından bu vergilerin nerelere aktarıldığı ile ilgili sorular yöneltilirken, hükümet ise bu vergilerin yerine ulaştığını ve yaşanan afetlerden sonra o bölgelerin kalkınması için kullanıldığını belirtti. Kızılay başkanının depremden hemen sonra yaptığı açıklamayla bağış çağrısında bulunması ise bu soruların asıl çıkış noktası olmuştu. Peki, bu deprem vergisi denen vergiler nedir ve nerelere aktarılıyor gelin bu sorulara yanıt arayalım.

 

 

17 Ağustos 1999’da 7.4 büyüklüğünde meydana gelen ve 20 bin kişinin hayatını kaybettiği Gölcük depreminden sonra alınmaya başlandığı için deprem vergisi olarak bilinen bu vergiler, her depremden sonra kamuoyunun gündemine geliyor. Kamuoyunun ‘deprem dayanışma vergileri’ olarak adlandırdığı vergiler, 26 Kasım 1999 tarihinde, ‘’17.08.1999 ve 12.11.1999 tarihlerinde Marmara Bölgesi ve civarında meydana gelen depremin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla bazı mükellefiyetler ihdası ve bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılması hakkında kanun’’ ismiyle Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla uygulamaya girdi. Bu kararda bu vergilerin sadece bir yıllığına alınacağı belirtildi.

Bu vergilerden en çok gündeme gelenler ise Özel İletişim Vergisi ve Özel İşlem Vergisi. Bu vergiler 2003 yılına kadar sürekli uzatıldı ve Özel İşlem Vergisi 2003 yılında kaldırılırken Özel İletişim Vergisi ise kalıcı hale getirildi. Bu vergilerin sürekli uzatılması ve sonradan kalıcı hale getirilmesi deprem için getirildiğine olan inandırıcılığı o yıllar için azaltmıştı.

Kullanılan iletişim hizmetleri üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi 2017 yılına kadar farklı oranlarda uygulanıyordu. Cep telefonu görüşmelerinde %25, sabit telefon görüşmelerinde %15, veri ve internet hizmetlerinde %5 oranında alınan özel iletişim vergisi, 2017 yılında %7.5 olarak tek oranda düzenlendi. Bu kapsamda son 10 yıla baktığımız zaman Özel İletişim Vergisi olarak toplanan rakam 67 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Peki, nereye gidiyor bu para? Bu vergiden toplanan paralar merkezi yönetim bütçesine aktarılıyor. Yani aslında herhangi bir isim altında toplanmıyor bu vergi. Bütçe için paralar toplanıyor ve ihtiyaca göre harcanıyor. Yani deprem vergisi adı altında toplanan bir para ve sadece bunun için yapılan harcamalar söz konusu değil. Deprem adı altında alınmaya başlanan bu vergiler ortak bütçe kapsamında tutuluyor. Genel bütçe giderleri için de kullanılan bu verginin kullanım yerleri içerisinde depremler olduğu gibi, yol, köprü, inşaat ve çalışan maaşlarının ödemesi de bulunuyor.

Toplanan vergilerin sadece tek bir amaca hizmet etmek için kullanılması ülkemizde ve genel olarak tüm dünyada vergi kanunları açısından pek mümkün değil. Vergiler ortak bütçede toplanır ve tüm genel giderler için harcanır. Ancak bir fon kapsamında toplanacak paralar toplanma amacına hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Yani sadece deprem gibi doğal afetlerin getirdiği sıkıntıları gidermek için para toplanmak isteniyorsa bu yeni vergiler icat ederek değil farklı çözümler üretilerek gerçekleştirilmelidir.

Yaşadığımız bu sıkıntılı ve acı günlerde birlik ve beraberlik içinde hareket etmek gerekirken neden bu tür konuların gündeme getirildiği konusunda eleştiriler yapan bir kesim söz konusu. Aslında tam da bu günlerde bu konuların gündeme gelmesi gerekiyor. Çünkü bir süre sonra gündem değişiyor ve bu konuların üstü bir sonra ki depreme kadar kapanıyor. Bu vergilerin nerelere aktarıldığını sormaköncelikle yaşadığımız bu zor günlerde biz Elazığ halkının, sonra tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hakkıdır.

Tüm vatandaşlarımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum. Rabbim bize bir daha böyle korku ve acı dolu günler yaşatmasın inşallah. Yaşanan bu olaylardan dersler çıkararak gerekli tedbirlerin alınmasını, geleceğimize ve şehrimize doğru yön verilmesini temenni ediyorum.

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.