NEDEN(!) ŞEHİR KÜTÜPHANESİ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

NEDEN(!) ŞEHİR KÜTÜPHANESİ?

Bu haber 23 Eylül 2019 - 7:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizin bir buçuk asırlık ömre sahip eski valilik binasının yeni valilik binası yapımı ile atıl duruma gelmesi; bu binanın ne yapılabilir konusunda tartışmaya açılmasına vesile olmuştu.

Kapalı kapılar ardında ne konuşuldu, ne tartışıldı, ne gibi öneriler oldu bilemiyorum. Lakin temmuz ayının ilk haftasında ilimiz basın camiasının en önemli kalemlerinden, yazar, şair, eğitmen kişilerinden olup, şehrin son elli yıllık hafızasına tanıklık eden kültür sanat duayeni olarak da tanıdığımız Sayın Bedrettin Keleştimur hocamız bu binanın ŞEHİR KÜTÜPHANESİ olması konusunda ilimiz gündemine taşıyıp bu konuda karar verecek makam ve mekanizmaları göreve davet etmişti. Karar ve gerekçelerini kendi penceresinden aktarıp içi boş bir öneriden ziyade üstünde durulması, konu hakkında fikirsel münazaraların yapılmasını işaret eden hocamızın konu hakkında ki önerisini olumlu algılayıp kendi düşünceleri ile harmanlayıp destekleyen birçok insanın bu öneriyi desteklediğine tanıklık ettik.

Lakin birkaç gün gündemde kalan sonrasında unutulan bu elzem konu hakkında gerekli kurum ve kuruluşlardan şimdiye kadar bir açıklamanın yapılmaması, eski valilik binasının ne olacağı sürüncemede kalması duyarlı insanları düşündürüp üzdüğü gibi bizleri de düşündürmeye sevk etmiştir.

Neden şehir kütüphanesi? Öncelikle Elazığ ve evveli niteliğinde ki Harput’un kültür sanat eğitim medya dünyasını yakından tanımak gerekir. Hep üreten, eserler bırakıp öğrenciler yetiştiren, kendine has bir kültürü bünyesinde barındıran Anadolu’nun kendine münhasır musikisi olan ender şehirlerden biridir.   Elazığ’ın bu değerlerini sergileyeceği, yeni kuşaklara aktaracağı, şehri ziyaret eden insanlara şehrin değerlerini anlatırken görseline ve kinestetiksel duyularına hitap etmek için hali-hazırda bu tarihi bina da boşaltılmış boş beklerken bu fırsatı değerlendirmek kaçınılmazdır.

Keleştimur hocamız divan kültüründen bahsederken bizler de buna katkı olarak son yıllarda yapılan ciddi çalışmalarla ortaya çıkan halk edebiyatı ve temsilcilerini de göz önünde bulundurulması gerekliliğini belirtmekte beis görmüyoruz.  Özellikle Keban ve Baskil ilçelerimizde ki eserlerini göz önüne alıp sadece divan edebiyatı ya da saray kültüründe değil bu şehrin halk edebiyatı sahasında da yüzyıllardır ciddi eserler verdiğini belirtip şehrin kültürel perspektifinin genişliğine katkılar sunuyoruz.

Beyazıt kütüphanesinde ve milli kütüphanede ki yapılan araştırmalarda geçmiş yüzyıllarda Harput tasavvuf âlimlerinin eserlerinin gün yüzüne çıkması bu şehrin genlerin de İslam medeniyetine ve İslam kültürüne de anımsanmayacak katkılar sunduğu gün yüzündedir. Bizim gibi insanların ulaşmasında bile zorluk yaşadığı bu eserlere bu kişilere kurulacak şehir kütüphanesi vasıtasıyla ulaşmak adeta çay simide ulaşmak kadar kolay olacaktır.

Bazı konularda elinin dibine kapısının önüne kadar gelen tarihi fırsatları kaçıran şehrimizin bu fırsatı kaçırmaması konusunda bu şehre gönül veren her insanın şehir kütüphanesi konusunda duyarlı olmaya tek ses olmaya güç birlikteliği ile sesimizin daha yüksek çıkmasına katkı sunup şehir kütüphanesinin kurulmasında katkı sunmaları arzusundayım.

Bizim arzuladığımız dünyasın en etkileyici on kütüphanesi sonrası on birinci kütüphaneyi inşa etmek değildir.  Sadece bu şehrin insanlarının üretip, bıraktığı kültüre, sanata tasavvufa, mili iradeye, özgün düşünceye katkılar sunan eserlerin bir araya getirilip bu şehrin gelecek kuşaklarına daha rahat ulaşmasını sağlayıp şehrin var olan değerlerini daha üst seviyelere çekip kültürünü, musikisini, geleneklerini yaşatmaya katkı sunmaktır.

Bu konuda ki özverili çalışmaları, engin düşünceleri için Sayın Bedrettin Keleştimur hocama teşekkür ediyorum. Bu konunun sonuç alınıncaya kadar gündemde tutulması biz kültür sanata ve Elazığ sevdalısı insanların asli görevidir.

Dileğimiz odur ki yakın zamanda kaçırdığımız fırsatlara bu fırsatta eklenmesin ve bu şehir fazlası ile hak ettiği şehir kütüphanesine kavuşsun.

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.