NEDEN DÜZENLİ DİŞ HEKİMİ KONTROLÜ?       « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

 NEDEN DÜZENLİ DİŞ HEKİMİ KONTROLÜ?      

Bu haber 30 Mayıs 2020 - 8:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlıkla ilgili birçok problemde olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da erken teşhis çok önemlidir. Hemen hemen bütün diş hekimlerinin ortak bir çağrısı vardır: 6 ayda bir düzenli diş hekimi muayenesi olunuz. Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde sağlık sigortasının geçerliliğinde bu düzenli muayenelerin aksatılmadan yapılması şartı vardır. Ağız ve diş sağlığı konusunda bu ülkelerin bizden ilerde oldukları su götürmez bir gerçektir. Ve buna rağmen rutin kontrollerin sıkı denetleme sistemlerine tabi tutulmasının bir anlamı vardır. Ağız ve diş sağlığında erken fark edilen sorunun çözümü hasta açısından hem daha zahmetsiz hem de daha az maliyetli olmaktadır. Örneğin erken safhadaki bir çürüğün dolguyla tedavisi ortalama yarım saatlik tek bir seansta yapılırken; çürük ilerleyip kanal tedavisi gerektirdiğinde bu süre yarımşar saatten en az iki seansa çıkmaktadır. Dolayısıyla zahmeti de artmaktadır.

Her ne kadar sağlığın hesabı olmaz desek de ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin büyük bir kısmı özel sektörde ve belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Ve yapılan tedavinin kapsamına göre bu ücretler çok yüksek rakamlara çıkabilmektedir. Bu yüzden bu tedavilerinin maliyet kısmı en az tedavinin kalitesi kadar önem kazanmaktadır.

Erken teşhisin maliyet açısından önemini Türk diş hekimleri birliğinin fiyat tarifesi üzerinden çarpıcı bir karşılaştırmayla görelim:

Düzenli kontrollerle erken safhada fark ettiğimiz küçük bir çürüğün dolguyla tedavisi tdb fiyat tarifesine göre ortalama 300 lira tutacaktır. Ancak bu çürüğü çok umursamadığımızı ve yayılıp dişin büyük kısmını kapladığını varsayarsak o dişe kanal tedavisi ve üst yapı olarak kaplama yapmak gerekecektir ve bunun sonucunda karşılaşacağımız rakam 1200 ile 1500 lira arasında olacaktır. O dişi kaybettiğimiz takdirde yerine koymak için karşılaşacağımız maliyet en az ikiye katlanarak devam edecektir. Ve yapılan hiçbir işlemin de hiçbir zaman kendi dişimizin konforunda olmayacağını unutmayalım.

Tekrar başa dönecek olursak çoğumuzun korkulu rüyası olan diş tedavilerinin zahmetinden ve maliyetinden korunmak için ne yapmalıyız?

Her şeyden önce dişlerimizi günde en az ikişer dakikadan iki kez etkili ve düzenli bir şekilde fırçalamalıyız. Bu işlemi tam anlamıyla eksiz yaptığımızda diş yüzeylerimizin yüzde 35-40’ını temizlemiş oluyoruz. Fırçanın ulaşamadığı iki dişin arası gibi alanları da diş ipiyle temizlememiz gerekiyor. Ardından günde bir kere de tuzlu su veya diş hekimimizin önerdiği bir ağız çalkalama suyuyla gargara yaptığımızda günlük rutin diş temizliğimiz tamamlanmış oluyor.

Bu adımı eksiksiz yapıyoruz peki yeterli mi? Ne yazık ki hayır. Altı ayda birde bir diş hekimine muayene olmamız ve hekimiz gerekli görürse tüm dişleri gösteren bir panaromik röntgen çektirmemiz lazım. Bu sayede oluşabilecek bir problemimiz varsa erkenden önlemini alarak korunabiliriz.

Tüm gelişmiş ülkelerde diş problemlerinde koruyucu hekimlik esasları uygulanmaktadır. Yani öncelikli amaç harap olan bir dişi tamir etmek değil dişin çürüyüp tedavi gerektirecek duruma gelmesini engellemek olmaktadır. Bunun içinde ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalığı artırıp küçük yaştan itibaren gerekli eğitimler verilmektedir.

Sonuç olarak her şeyden önce sağlığımız ve bütçemiz sonrasında da toplumsal sağlığımız ve milli servetimiz için ağız bakımımız ve problemlerin erken teşhisi çok önemlidir.

Unutmayalım sağlık ağızdan başlar.

Sağlıcakla.

 

 

 

 

Muhammed Enes Polat
Muhammed Enes Polatmuhammedenes@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.