Haber: Kübra TÜRKAN

Deprem Uzmanı, Yer Bilimci hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür,  sık sık depremin ciddiye alınmadığı konusunda bir takım eleştirilerde bulunmayı sürdürüyor.

KİMSENİN GÜNDEMİNDE DEPREM YOK!

Prof. Dr. Görür; “Akşamları televizyonlarda çeşitli kanallardan tartışmaları izliyorum. Hemen hemen her önemli konu var. Saatlerce konuşuyorlar. Çok ciddiye alarak, dertlenerek konuşuyorlar. Çoğu söyledikleri de doğru. Deprem hiç yok. Sanki böyle bir sorun yokmuş, hiç olmuyormuş, insanlar hiç ölmüyormuş gibi. Ne halkta ne konuşmacılarda ne de siyasilerde böyle bir gündem var” dedi.

“İNANSANIZ DA İNANMASANIZ DA DEPREM ÖLDÜRÜYOR!”

“Anlıyorum belki tatsız bir konu ama binlerce insanın canını tehdit eden bir soruna karşı bu kadar duyarsız kalınır mı?” diyerek serzenişini sürdüren Prof. Dr. Görür; “Deprem dirençli kentleşme, kent planlaması, deprem odaklı kentsel dönüşüm konuları tartışılamaz mı? Galiba biz halk olarak, yöneticiler olarak deprem işini ciddiye almıyoruz. İnanmıyoruz demiyorum çünkü inansan da inanmasan da deprem öldürüyor” ifadelerini kullandı.

“NEDEN ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA; DEPREM YOK?”

Açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Görür; “İktidar ve muhalefeti dinleyin! Ülkenin en önemli sorunları arasında sürekli; geçim, işsizlik, ekonomi, pahalılık, adalet, sağlık, vb sayıyorlar. Deprem nedense pek sayılmıyor. Gün geçmiyor ki kendini hissettirmeyen, bazen halkı sadece sokağa döken , bazen yüzlerce binaya hasar veren bazen de yüzlerce, binlerce insanımızı öldüren bu afet neden ülkemizin önemli sorunu sayılmıyor?” dedi.

“NE ZAMAN DEPREM DİRENÇLİ KENTLERE SAHİP OLACAĞIZ?”

 “1939-2022 arasında 100 bine yakın insanımızı ölümüne neden olmuş bir gerçeklik ne zaman önemli sorunlarımızın arasına girecek?” diyerek serzenişte bulunan Prof. Dr. Görür; “Ne zaman deprem dirençli kentlere sahip olacağız? Arkadaşlar, artık şunu millet olarak hedef haline getirelim: Er veya geç deprem kuşaklarındaki yerleşim alanlarını deprem dirençli hale getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

PROF. DR. GÖRÜR VATANDAŞIN TALEPKÂR OLMAMASINI ELEŞTİRDİ

Vatandaşlara da görev düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Görür; “Bunun için merkezi ve yerel yönetimlerden talepkâr olacağız. Bu doğrultuda gayreti olmayan siyasilerden uzak duracağız ve sesimizi duyuruncaya kadar yılmayıp örgütleneceğiz” diyerek vatandaşların talepkâr  olması gerektiğini de aktardı.

“ARTIK DEPREMDE CAN KAYBI İSTEMİYORUZ”

“Ta ki deprem dirençli kentler oluşturup, ailemizin üzerinde bu deprem korkusunu atıncaya kadar” talepkâr olunması gerektiğinin notunu da düşen Prof. Dr. Görür; “Onun içindir ki, Marmara Bölgesinde, İzmir çevresinde, Malatya-Maraş arasında, Hatay bölgesinde ve Hakkari Yöresinde öncelikli olmak üzere; İRAP (İl Risk Azaltma Planı) çalışmalarını ciddi olarak uygulamaya sokun ve bunun için gerekli kaynağı ayırın ve gerekli projeleri yapın diyoruz. Artık depremde can kaybı istemiyoruz. Sevgiyle” diyerek sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamayı tamamladı.