NE YAZIK Kİ LİYAKATSİZLİĞİ İÇSELLEŞTİRDİK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

NE YAZIK Kİ LİYAKATSİZLİĞİ İÇSELLEŞTİRDİK!

Bu haber 16 Temmuz 2020 - 8:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kent Güncesi

Acizleri, layık olmadıkları mevkilere geçiren bir devlet batar.

                                                                                                                    (Hüseyin Nihal Atsız)

Dün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılıydı.  Devletimizin en hassas noktalarına liyakatsiz bir şekilde çöreklenen FETÖ terör örgütü mensupları, daha fazla güç istediği için; ordumuzun içine soktuğu teröristleri kullanarak; ne yazık ki milletin ordusunu milletin karşısına dikti. Çok şükür;  milletimiz, gerekli cevabı verdi. Eğer veremeseydi neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Çok şükür ki insanlarımızın vatan, millet ve bağımsızlık aşkı son derece yüksek! İşte kutsallarımıza el sürülünce tek vücut olduk ve hain darbecilere geçit vermedik. Bir kez daha vatanımıza canını siper eden 251 şehidimize Allah’tan rahmet, binlerce gazimize ise hayırlı şifalar diliyorum. İnşallah bir daha böyle bir olayla karşı karşıya kalmayız.

Sadece dua yetmez ama Müslüman üzerine düşeni de yapmalı. Rabbim birçok günahı affedeceğini müjdelerken, kullarına; kul hakkından kaçının demiyor mu? Biz nasıl Müslüman bir ülkeyiz de, Müslüman kisvesine bürünerek, bu denli gelişi güzel hareket edebildiler. Müslüman, söz konusu kul hakkıysa daha uyanık olmalı oysa… Hâlâ devletimizin bu benzeri yapılarla mücadelesi devam ediyor. Bit gibi türüyorlar maalesef. İnşallah kökleri kurur bizler de rahat nefes alabiliriz.

Ülke olarak millet olarak liyakatsizliğin ortaya çıkardığı böylesi acı bir tablo ile karşı karşıya kalmışken hâlâ liyakat mumla aranıyorsa, şapkamızı elimize alıp düşünme vakti çoktan gelmişte geçiyordur.  Cenap Şahabettin’in çok sevdiğim bir sözü geliyor aklıma onun da dediği gibi: “Eşeği mektep müdürü yaparsan, dershaneyi ahıra çevirmesine laf edemezsin.” Tam olarak böyle işi ehline vermedikten sonra ahlanıp vahlanmak boşuna!

Ülke olarak da millet olarak da kaybetme şansımız yok! Yani Ankara’da dayısı var diyerek bilgi birikimine bakmadan, cahil cühelalara; makamlar emanet edilir, üzerlerine bilmem kaç beden büyük unvanlar yapıştırılırsa;  ne o makamdan ne de o makamda çalışanlardan hayır beklemek yersiz olur. Böylesi haksızlıklar sonucunda da haksızlıklara uğrayanların sadece adalete güvenleri sarsılmakla kalmaz, geleceğe dair güzel olumlu düşüncelerinin de yerinde yeller eser. Karamsar bir kitle en tehlikeli kitledir.

Maalesef en tehlikesi de liyakatsizliği de içselleştirdik. Yazar Alev Alatlı’nın ifade ettiği gibi: Kendi sorumluluğunu üstlenmeyen toplumlarda görülüyor, hep başkası kabahatlidir. ‘Liyakat’ ölçü olmaktan çıktığında, paçozluk vakayı adiyeden bir hal, sıradan bir toplumsal nitelik oluyor. Bilmem tehlikenin büyüklüğünün farkında mısınız?

Bugün yazımı Hz. Muhammed (S.a.v.)’in sözleri ile tamamlamak istiyorum. “Her kim, Allah’ın razı olacağı daha liyakatli birisi varken, adam kayırmak maksadıyla kendi Müslümanların işini deruhte ederse onların üzerine gösteriş için birini seçer, resmi görev verirse, Allah’ın laneti onun üzerindedir. Allah, onu cehenneme sokuluncaya kadar, ne farz, ne nafile hiçbir ibadetini kabul etmez.” dilerim; bu herkesin kulağına küpe olur da liyakatsizlik bizlerden el etek çeker.

 

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Şükrü Baş Temmuz 16, 2020 / 08:50 Cevapla

Kübra kızım seni biri krere daha tebrik etmek zorundayım…Çok güzel anlamlı bir yazı kaleme alamışzır bene bu yazına bir ilave yapayım mı?….BİR ÜLKENİN YÖNETİCİ VE İDARECİLERİNİN VATANINA MİLLETİNE, CUMHURİYETİNE VE CUMHURİYETİN NİTELİKLERİNE SADAKATLE HİZMET ETMESE, YAPTIĞI GÖREVDE LİYAKATSIZ OLURSA O ÜLKENİN HİÇ BİR ALANDA İLERİ GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR….AKILLI OLACAKSIN, SADIK OLACAKSIN, LİYAKATLI VE DÜRÜST OLACAKSIN. İNŞALLAH BİR GÜN BİZDE OLURUZ AMA KADER…..BAKALIM NEYLER.