Bu hafta ne okumalı?

Her koşulda her yılda yaşanabilen bir duygu aşk… Ne şehir fark eder ne ülke ne savaş fark eder ne de barış… Taht-ı Süleyman’dan Trabzon’a uzanan bir hikâye…

Settarhan, ailenin göz bebeği, zeki, çevik oğlu. Oldukça yetenekli bir tüccar. Üç büyük aşk üç yürek yarası…

Azam evin güzel kızı, en güzel halı dokuyan işçi… Öyle ki onun dokuduğu halıların güzelliği dillere destan. Gözünün önünde olanı bazen görmez ya insan Azam’la Settarhan için durum böyle. Çok geç farkına vardığı Azam’ı erken kaybeden Settarhan… Eve gelen misafiri büyük aşkını, Azam’ını, Piruz’a yar etmenin acısı ile yanmış bir adam. Piruz’un bir Zerdüşt ağasının oğlu olması da ayrı bir acıtmıştır canını.

Her şeyden kaçsan bile duyguların peşini bırakmaz ya işte Settarhan’a tam olarak bu olmuş. Ailesini memleketini geride bırakmış ve kaçmış.  Batum’a giden Settarhan’ın yolu bir kitapçı dükkânında Sofia ile kesişir… Yine aşk kapısını çalar Settarhan’ın ve yine acı bir his bırakarak biter bu aşkta.

Batum’dan da kaçar Settarhan duyguları düşünceleri bir gölge gibi takip etse de kendini… Ne memleketine dönebilir artık ne de Batum’da kalabilir. Zengin bir tüccardan geriye fakir bir adam kalır ama yılmaz Settarhan. Trabzon’a gelir amacı burada biraz para biriktirip İstanbul’a gidip orada halı ticareti yapmaktır. O kadar iyidir ki ticaret konusunda Trabzon’da halı olmasa bile bir kahvehanede önemli yer edinir. Yokluk zamanları insanlar savaşın derin acısını ve korkusunu yaşarken yeniden hayata tutunmaya çalışır. Trabzon’un incisi güzel Zehra anne ve babasını kaybeder. Tek tutunduğu dalı abisini de savaşta kaybeder, tabi evlenmeyi düşündüğü resim öğretmeni Celil Hikmet beyi de…

Yaralı bir kuş gibi acının içinde kıvranan Zehra hem savaşı hem muhacirliği hem de gurbeti görmüştür. Yıllar sonra memleketine dönen Zehra ile Settarhan’ın yolları kesişir ve yeni bir aşk doğar. Bu aşk hüsran değil sevgi ve saygı barındırır. Elinde bir fotoğrafla yola düşen yazarımız bütün bu hikâyeleri farklı farklı şehirlere giderek yaşar ve okuyucusuna yaşatır.

Bu hafta ne okumalı bölümünde savaşın, aşkın ve memleketin yaşattırdığı duyguları güzel bir harmanlama ile anlatmış olan Yazar Nazan Bekiroğlu’nun Nar Ağacı kitabını okumalısınız.

En güçlü duygulardan biri olan aşkı doğru kişi ile doğru yerde iliklerinize kadar yaşamanız dileğiyle keyifli okumalar…