Elazığ’da üç kuşak atçılık yapan aile: Topogiller Elazığ’da üç kuşak atçılık yapan aile: Topogiller

Müstakil Sanayici ve İşadamları Elazığ Başkanı Tekin Gürkan, 2024 yılı asgari ücret değerlendirmesi yaptı.

Gürkan yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı;

"MÜSİAD olarak 2024 yılında uygulanacak olan net 17 bin 2 TL’lik yeni asgari ücretin, hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımız adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle en büyük temennimizin hiçbir çalışanımızın emeğinin zayi olmaması ve bütün vatandaşlarımızın onurlu bir hayat sürebileceği ücret seviyesine kavuşması olduğunu yeniden ifade ediyoruz.

“Mevcut teşvik ve desteklerin arttırılması elzem”

Bunun ile birlikte ücret atışlarının işverenlerimiz getireceği ilave yüklerin, hafifletilmesi için, mevcut teşvik ve desteklerin arttırılmasının  elzem olduğunu düşünüyoruz. Enflasyonist süreçlerde asgari ücretin belirlenmesine yönelik belirsizlikler atmakta. Beklentiler farklılaşmaktadır. Bu çerçevede enflasyon ile mücadelede etkin politikaların devam etmesi ve hâne halkının alım gücünün korunması, önümüzdeki dönemde de önceliğimiz olmalıdır.

MÜSİAD’tan GSYİH büyüme oranı önerisi

Bu noktada da; gelecek dönemde ilişkin muhtemel belirsizliklerin azaltılması ve spekülasyonların önüne geçmek için, asgari ücretin, enflasyon oranına ilgili dönemin GSYİH büyüme oranı eklenerek hesaplanmasına ilişkin formül önerinizi yineliyoruz. Önerdiğimiz bu formülün, asgari ücretin belirlenmesindeki belirsizlikleri azaltarak, reel sektörün daha sağlıklı fiyatlandırma yapmasına olanak tanıyacağı ve çalışanların satın alma gücünü koruyarak gelir dağılımında oluşabilecek bir kötüleşmenin önüne geçeceğine inanıyoruz.”

Editör: Haber Merkezi