MÜSİAD’dan yeni vergi düzenlemesine itiraz  « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MÜSİAD’dan yeni vergi düzenlemesine itiraz 

Bu haber 21 Kasım 2019 - 18:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni vergi düzenlemesi konusunda, Elazığ, sermaye cephesi bazı maddelerin mutlaka yeniden değerlendirilmesi isteminde bulundu. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, gazetemize özel yaptığı açıklamada, mevcut vergi sisteminin tasarruf, yatırım ve istihdam açısından engel teşkil ettiğine, kayıt dışı ekonomi ve istihdama karşı yetersiz kaldığına değinerek yeni kanun teklifini çok önemsediklerini vurguladı. Başkan Özeren, ayrıca tüm vergi türlerinde adaletin sağlanmasının esas olduğunu belirtti.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, gelir vergisi uygulamasında haksızlıklar olduğunu savundu. Aynı zamanda ticari işletmelerin otomobil kiralamalarına ilişkin yeni düzenlemenin vergi avantajını ortadan kaldırdığını da vurgulayan Başkan Özeren, Kurumdan ticari işletmelerin kiralık araçlara ödenen kira bedelleri ve sıfır araç alımlarında faturada yer alan ÖTV ve KDV’nin vergiye tabi kazançtan düşülebilecek kısımlarına yönelik getirilen sınırlamalar nedeniyle, lüks araç kiralama ve satın alma ile sağlanacak vergi avantajının da ortadan kalktığını belirtti.

“TÜM VERGİ TÜRLERİNDE ADALETİN SAĞLANMASI ESASTIR”***

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, yeni vergi düzenlemesi kapsamında önerilen kanun teklifine ilişkin gazetemize özel bir açıklama yaparak, “Tüm vergi türlerinde adaletin sağlanması esastır. Ancak maalesef mevcut vergi sistemimiz, ekonomimizin gelişmesine; tasarruf, yatırım ve istihdama birçok engel teşkil ederken, kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamla mücadelede yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yeni vergi taslağını oldukça önemsiyoruz. Buna karşın, kanun teklifinde yer alan bazı maddelerinin mutlaka yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“75 BİN LİRA GELİRE KADARKİ VERGİ ORANI, YÜZDE 15’TE KALMALI”

Bu bağlamda, mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandıkları altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunduklarını dile getiren Başkan Özeren, 75 bin lira gelire kadarki vergi oranının yüzde 15’te kalmasını isteyerek diğer dilimleri şöyle sıraladı: “Bu kapsamda 75 bin TL’ye kadar olan gelirlerin vergi oranı yüzde 15; 150 bin TL’nin 75 bin TL’si için 11 bin 250 TL, fazlası için yüzde 20 olmalıdır. Yine teklifimizde 225 bin TL’nin 150 bin TL’si için 26 bin 250 TL, fazlası için yüzde 25, 300 bin TL’nin 225 bin TL’si için 45 bin TL, fazlası için yüzde 30, 500 bin TL’nin 300 bin TL’si için 67 bin 500 TL, fazlası için yüzde 35 gelir vergisi uygulaması öngörüyoruz. Son olarak 500 bin 1 TL’nin 500 bin TL’si için 137 bin 500 TL, fazlası için yüzde 40 oranında gelir vergisi tespit edilmelidir. Yine kanun taslağında yer alan konaklama vergisi yüzde 1 olarak uygulanmalıdır. Nitekim maktu hale getirilmesi halinde, bu durum oran açısından haksız bir uygulamaya sebebiyet verecektir.”

“BU NOKTADA TEKLİFİMİZ, BU MADDELERİN TAMAMEN KALDIRILMASI”

Yeniden değerlendirilmesini talep ettikleri maddeleri sıralayan Özeren,“Kanun taslağının 11, 12, 13, 14 ve 15’inci maddelerinde sayılan haller, matrahı azaltmak amacıyla düzenlenmiş olmasına karşın, satıcı firmaların matrahını artırıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu noktada teklifimiz, bu maddelerin tamamen kaldırılması ve halen yürürlükte olan maddeye ilaveten araçlar için ödenen yıllık MTV’nin gider olarak dikkate alınmasıdır. Zira ödenen vergilerin kabul edilmeyen gider olarak tanımlanması vergi adaletinin sağlanmasına engel teşkil edecek ve bu uygulama otomotiv sektörü ve yan sanayine de olumsuz yansıyacaktır” diye konuştu.

LÜKS ARAÇ KİRALAMA VE SATIN ALMADA VERGİ AVANTAJI ORTADAN KALKIYOR***

Özeren, eleştirilerini sıralayarak, ticari işletmelerin araç kiralamada ve sıfır araç alımında ÖTV ve KDV’den düşülecek miktarların sınırlanması nedeniyle lüks araç kiralama ve satın almada vergi avantajının ortadan kalktığına da değindi. Özeren, “Ayrıca ticari işletmelerin kiralık araçlara ödenen kira bedelleri ve sıfır araç alımlarında faturada yer alan ÖTV ve KDV’nin vergiye tabi kazançtan düşülebilecek kısımlarına yönelik getirilen sınırlamalar nedeniyle, lüks araç kiralama ve satın alma ile sağlanacak vergi avantajı ortadan kalkmaktadır” dedi. Tasarının 31. maddesinin gayrimenkul edinme maliyetini arttırıcı bir nitelik taşıdığından da yakınan Başkan Özeren açıklamasında, Değerli Konut Vergisi ile ilgili 32-40 maddelerinde çok sayıda meskeni bulunanların kapsam dışı bırakılmasını da eleştirdi ve verginin tabana yayılması talebiyle açıklamasını sonlandırdı.

ÖZEREN, VERGİNİN TABANA YAYILMASI TALEBİNDE BULUNDU***

Başkan Özeren “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 31’inci maddesi gayrimenkul edinme maliyetini arttırıcı bir nitelik taşımaktadır. 32-40 maddeleri ile ihdas edilen Değerli Konut Vergisi ile değeri teklifle belirlenen tutarların altında kalmasına karşın sayıca çok daha fazla sayıda meskeni olan kimselerin kapsam dışında kalmaktadır. MÜSİAD olarak, kanun taslağında yer alan ve mükellef sayısının artırılması, herkesin gelirine göre vergi ödemesi ve verginin tabana yayılmasını sağlayarak daha adil bir sistem sunacağına inandığımız uzlaşmaya yönelik diğer maddeleri ise destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN