Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen, Dost Meclisi Toplantısının bu hafta ki konuğu; Aslanlı Dış Ticaret Firması sahibi, dış ticaret uzmanı Sn. Akif Aslan oldu. MÜSİAD Üyelerine İhracat ve dış ticaret ile alakalı bilgilendirmelerde bulundu.

Firmaların, ihracat ve dış ticaret ile alakalı yapılması gerekenler, mevzuatlar, işleyiş, gümrükleme, organizasyon gibi konularda bilgiler veren Aslan; "İhracat yapmanın avantajlarından da bahsederek ihracat, ülkeye döviz kazandıran bir faaliyettir. Bu nedenle, ihracat ile ilgili işlemlere farklı kurum ve kuruluşlar tarafından farklı kolaylıklar ve avantajlar sağlanmaktadır. İhracatın sağladığı avantajların başında, yaygın kullanımıyla “vergi iadesi” olarak bilinen vergi istisnaları yer almaktadır. Belirli şartlar altında yapılan ihracatlarda ÖTV ve KDV istisnasından yararlanarak o eşya için ödediğiniz ÖTV ve KDV’yi ihracat gerçekleştikten sonra geri alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ayrıca, ihracatta gümrük vergisi uygulanmaması esastır. İhraç ettiğiniz mallar için gümrük vergisi ödemeyeceğini belirtti.

Raif Çiçek: “MHP’nin bütün aday adaylarına eşit mesafedeyim!” Raif Çiçek: “MHP’nin bütün aday adaylarına eşit mesafedeyim!”

Başkan Gürkan; MÜSİAD olarak ihracatın arttırılması konusunda üyelerimizi “Ticaretlerinin daha rekabetçi, daha hızlı ve güvenli olmasını konusunda ve  yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ihracatı teşvik ederek, sürdürülebilir ekonomik büyümeye öncülük etmektedir” dedi.

Öte yandan toplantı soru cevap şeklinde devam etti.