2019 yılında Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Akpınar Mahallesi sınırları içinde yer alan mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait arsanın Elazığ Belediyesine devrini Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan istemiş ve bunun olurunu almıştı. Bu durum da Elazığ’ımızda sevinçle karşılanmıştı.  Ama gelinen noktada burada henüz bir projenin yükselmemesine tepki gösterenler de oldu. Bu tepkileri gösterenlerden ve gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sarayatik Mahalle Muhtarı Aytaç Şahinoğlu; “Mahallemizi ve çevre mahallelerin yaşamış olduğu trafik sorunu, yeşil alan ve sosyal alan sorunu açısından oldukça önemli olan ve aciliyet gerektiren bu projenin ilk önce yapılması gerekirken ne yazık ki 2 yıl geçmesine rağmen buranın ne projesi ne de ihalesi yapıldı” diyerek projedeki rötarın ivedilikle ortadan kaldırılması gerektiğinin mesajını verdi.

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

2019 yılında Ankara'da AK Parti'nin 133. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında söz alan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ'da hayata geçirecekleri projelerle alakalı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir sunum yapmış ve o dönem Elazığlıları bir hayli sevindiren projesi adına belediyeye arsa tahsisi sözünü almıştı.

2019 YILINDA BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI İSTEDİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSE TALİMAT VERDİ!

2019 yılında Başkan Şerifoğulları; Akpınar Mahallesinde mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait arsanın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldığını anımsatarak, satışın durdurulmasını ve arsanın Elazığ Belediyesine verilmesini talep etmişti. Başkan Şerifoğulları'nın bu talebine olumlu yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, arsanın Elazığ Belediyesine tahsisi konusunda ilgili bakanlara gerekli talimatları verdi ve konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI’NIN BU GÜZEL GİRİŞİMİNİ ELAZIĞLILAR MEMNUNİYETLE KARŞILADI!

O dönem bu araziye neden talip olduklarını ve orada ne gibi bir çalışma hayata geçirmek istediklerinin de notunu düşen Başkan Şerifoğulları, "İl Başkanları toplantımızda Sayın Cumhurbaşkanımıza yapacağımız projelerle ilgili bilgi verdik. Geçtiğimiz günlerde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan Akpınar Mahallesinde mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait arsanın satışının iptali ve Elazığ Belediyesine devri konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızdan talepte bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız da ilgili bakanlarımıza gerekli talimatları verdi. Arsanın belediyemize devrinin tamamlanmasının ardından burada güzel bir meydan ve yer altı otoparkı yapacağız” dedi. Başkan Şerifoğulları’nın bu gayretli girişimi de Elazığlılar tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

DEPREM VE PANDEMİ BAZI PROJELERİMİZİ AKSATTI MI?

Bu sürecin ardından Elazığ birbiri ardına felâketler yaşadı. 24 Ocak 2020 Depremi ardından ise hâlâ tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün açtığı büyük yaralarla boğuşurken bulduk. Bu bir takım projelerin hayata geçmesine de engel oldu. Ama şehrin genelinde memnuniyet oluşturacak bir projenin rötara uğramasına proje ile mahallelerinin adeta çağ atlayacağını düşünen muhtarları da üzdü. Bu arazinin sadece Akpınar Mahallesi için değil; Sarayatik, Nailbey, Çarşı ve Kültür Mahalleri için de son derece önemli olduğunu belirten Sarayatik Mahalle Muhtarı Aytaç Şahinoğlu, bu konu ile ilgili gazetemize özel bir açıklamada bulundu.

MUHTAR ŞAHİNOĞLU: BU PROJEDE NEDEN YOL ALINMIYOR?

Muhtar Şahinoğlu; “20 Kasım 2019 tarihinde mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait olan arsa Belediye Başkanı Sayın Şahin Şerifoğulları’nın girişimiyle Elazığ Belediyesine tahsis edildi. Ancak geldiğimiz nokta da 2 yıl olmasına rağmen henüz buraya bir çivi dahi çakılmadı. Mahallemizi ve çevre mahallelerin yaşamış olduğu trafik sorunu, yeşil alan ve sosyal alan sorunu açısından oldukça önemli olan, aciliyet gerektiren bu projenin ilk önce yapılması gerekirken ne yazık ki 2 yıl geçmesine rağmen ne projesi ne de ihalesi yapıldı” diyerek projede neden bir yol alınamadığını sorguladı.

MUHTAR ŞAHİNOĞLU: PROJENİN BİR AN EVVEL BAŞLAMASINI ÜMİT EDİYORUZ!

Burada herhangi bir şey yapılmayacaksa neden arsanın tahsil edildiğine dikkat çeken Muhtar Şahinoğlu; “Buraya dair bir şey yapılmayacaktıysa neden Sayın Cumhurbaşkanından arsa tahsisi istendi? Sayın Cumhurbaşkanının arsayı Elazığ Belediyesine tahsis talimatı vermesine rağmen burada bir projenin hayata geçmesine kim, neden engel oluyor? Bizler bir an önce projenin yapılması ve bu proje ile ilgili bir an evvel ihaleye çıkılmasını ümit ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.