MUHTAR EROĞLU: MADEN, HATTA BİR BÜTÜN OLARAK GEZİN’E TAŞINMALI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MUHTAR EROĞLU: MADEN, HATTA BİR BÜTÜN OLARAK GEZİN’E TAŞINMALI!

Bu haber 01 Mart 2020 - 18:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Maden ilçemize bağlı turistlik Gezin Köyümüzün Muhtarı Turgut Eroğlu, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisi ile Gezin’ive Gezin’in sorunları hakkında görüştük. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Muhtar Eroğlu,Gezin canlanacağı zaman Elazığ’ın da canlanacağını ifade etti ve Madenlilerin, Gezin fay hattı üzerinde olduğu için Gezin’e taşınmama kararını da eleştirdi. Muhtar Eroğlu; “Özellikle deprem konusunda beldemizle ilgili ciddi bir yanlış bilgilendirme var. Türkiye’nin her yerinden fay hattı geçiyor. Bu tam Gezin’in revaçta olduğu,  tam parlayacağı zamanda böylesi söylentiler oluyor.  Bu bilinçli bir şekilde yapılıyor. Özellikle sosyal medyadan bu gibi paylaşımlar yapılması bence art niyetliliktir” dedi.  Ayrıca Eroğlu, “Ülkemizin her tarafından fay hattı geçiyor. O zaman biz ülkemizi komple taşıyalım mı? Maden, hatta bütün olarak Gezin’e taşınmalı” şeklinde görüşlerini bildirdi.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Gezin Muhtarı Turgut Eroğlu, söyleşimize başlamadan önce gazetemize gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili bilgiler verdi. Muhtar Eroğlu, “Gezin ile ilgili sorunlarını kamuoyuna duyurmak istediğim ve size yayım hayatınızda başarılar dilemek için buradayım” dedi.  Muhtar Eroğlu’na ziyareti sırasında Gezinli bir vatandaş Zeki Yıldırım da eşlik etti. Ziyaret sırasında Muhtar Eroğlu ve vatandaş Yıldırım’ı Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ve Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Songül Dursun ağırladı.  Sonrasında ise Muhtar Eroğlu kendisine yönelttiğimiz sorulara cevap verdi. İşte Eroğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Depremde hasar alan yerler içerisinde GezinKöyümüz de vardı ve maalesef burada can kayıpları da yaşandı. Hasar tespit çalışmaları tamamlandığına göre Gezin’dekison durum hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

MUHTAR EROĞLU, DEPREMİN ARDINDAN GEZİN’İ ANLATTI

Öncelikle ülke ve millet olarak hepimize çok geçmiş olsun. Cenab-ı Allah böylesi kötü günleri tekrar bizlere yaşatmasın. Doğal bir afet olayı ile karşılaştık. İlk anda altı katlı Göl Apartmanımız yıkıldı ve maalesef üç vatandaşımızı da kaybettik. İki vatandaşımızda yaralanmıştı. Yaralılarımızın durumu iyi hastaneden taburcu edildiler. Hasar Tespit Komisyonu gelerek çalışmalarını da tamamladı. Kesin listeler geldi. 46 konutumuz ağır hasarlı durumda ayrıca 11 tane de ağır hasarlı ahırımız bulunmaktadır. Depremin ilk dakikalarından itibaren devletimiz bütün kurumlarıyla olay mahaline geldi.  Başta Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır UMKE ekibi, Elazığ AFAD ekibi, Maden Kaymakamımız olay gününden hâla şu güne kadar ihtiyaçlarını esirgemediler ve vatandaşlarımızın eksikleri büyük ölçüde karşılanmaktadır. Çadır, gıda yardımı, kömür dağıtımı gibi yardımlar ulaştırıldı. Şimdi hasar tespitinde itiraz süreci devam ediyor.  İtiraz sürecinden sonra inşallah orta hasarlı olanlar ile ilgili görüş belirtildikten sonra gerekli çalışmalara başlayacağız.

Gezin’e; Maden ilçesinin Cami Kebir Mahallesi’nin taşınması durumu da var. PekiGezin’in şu andaki nüfusu kaç. Yani bu göçü taşıyabilecek güçte mi köyünüz?

“GEZİN İLE İLGİLİ YANLIŞ BİR BİLGİLENDİRME VAR”***

2019 TUİK verilerine göre nüfusumuz bin 177 ama Gezin turizmin nadide yerlerinden biri. Bu nedenle yazın köyümüzün nüfusu 25 bin ile 30 bin arası değişmekte. Gezin’in altyapısı hazır.  Kanalizasyon ve su hazır. Bunu biraz revize edersek; hiç bir sorun olmaz. Beldemiz yazın 25 bin ile 30 bin arasındaki nüfusu taşıyorsa; 5 ya da 6 bini de taşıyacaktır. İlgililer gerekli çalışmaları da yapıyor bu konuda. Devlet hemen Maden’i buraya getirelim demez. Önce imar planını ve zemin etüdünü yaptıktan sonra  taşımaya başlar. Deprem konusunda Gezin ile ilgili yanlış bir bilgilendirme var.

Madenlilerin bir kısmı Gezin’in fay hattı üzerinde olduğu gerekçesi ile buraya taşınmak istemiyor. Bu durumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

“O ZAMAN BİZ ÜLKEMİZİ KOMPLE TAŞIYALIM MI?”***

Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Hatta Maden bir bütün olarak Gezin’e taşınmalı. İlçenin bir kısmını bırakıp, bir kısmının gelmesi mantıklı değil. Bir bütün olarak Maden’in Gezin’e gelmesine yönelik bir çalışma var. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi deprem öldürmez bina öldürür. Depreme karşı gerekli önlemler aldıktan sonra üzücü olaylarla karşılaşmayız. Mesela bizim Gezin’deBayraktepe diye bir yer var. Asıl fay hattının geçtiği yer orası. Biz orada 5543 Sayılı İskan Kanuna göre asıl Gezin dediğimiz  kısımda 51 vatandaşımızı yöreden  bir kilometre aşağıya taşıdık.  O bölgenin imar planını yaptık. Yapılar sağlamlaştırılırsa fay hattının geçmesi bir şeye engel değil.  Ülkemizin her tarafından fay hattı geçiyor. O zaman biz ülkemizi komple taşıyalım mı?

Depremden sonra Elazığ genelinde bir göç kaybı olacağı da ifade ediliyor. Gezin de benzer bir durum olabilir mi?

“DERPEM SÜRESİNDE GEZİN GÖÇ ALDI”

Ben tam tersini düşünüyorum. Gezin çok göç aldı. Yakın çevre köylerde bulunan tüm vatandaşlarımız Gezin’e göç verdiler. Ben buna katılmıyorum. Ben Elazığ’ın göçünün Elazığ’da kaldığına inanıyorum.  2011’de Gezin’de deprem konutları yapıldı. Yaklaşık 118 adet şu an oralarda her evde yaklaşık iki üç aile birden barınıyor.

Gezin’de geçmişte deprem konutları yapıldığını ifade ettiniz, peki şimdi de deprem konutları gündem de mi?

“92 KONUT YAPARAK BİR YERİ DAHA GÜVENLİ YERE TAŞIYACAKTIK!”

Tabi ki gündemde.  Özellikle bu ağır hasarlı yapılar için mutlaka yapılacaktır.  Devlet buna bir çözüm üretecektir. Ama bizim az önce bahsettiğimiz 5543 Sayılı İskan Kanuna göre köyü taşıma projemiz var. Bu noktada buranın imarını ve parselini de bitirdik. Deprem olmasaydı mart ve nisanda buranın temelini atacaktık. 51 asil 41 yedek vatandaşımız için 92 adet konut yapacaktık. Vatandaş bu konutlar için kredi çekecekti. Devletin herhangi bir yardımı yok. Ama altyapı konusunda bize yardımcı olurlarsa çok memnun oluruz. Devletten beklentimiz bu.

Sorunları konuşmak üzere gazetemize ziyaret gerçekleştirdiğinizi ifade ettiniz. PekiGezin’in başka sorunları nelerdir?

“MUHTARLIK OLARAK BÜTÇEM YOK, ALTYAPI ANLAMINDA YARDIM BEKLİYORUM!”

Muhtarlık olarak benim bir bütçem yok.  Çalıştırabilecek elemanım yok.  İki kişiyi devamlı eleman olarak çalıştırmaktayım. Birisi tahsilat servisinde bir diğeri ise altyapı ile ilgili şikayetlere yetişmeye çalışıyor. Bunu da bazen İş-Kur vasıtası ile bazen ise İl Özel İdaresi vasıtası ile hatta zaman zaman da kaymakamlığın vasıtası ile sorunlarımıza eğiliyoruz.  Vatandaşlar sürekli benim sitem, benim yazlığım ilaçlanmadı gibi şikayet telefonları açıyor. İl Özel İdaresi 550 köye bakıyor. Haliyle bu konuda ve altyapı konularında yardım bekliyorum.

“GENÇLERE SPOR YAPABİLECEKLERİ ALAN KAZANDIRILSIN İSTİYORUM!”

Ayrıca Maden’in tüm köyleri dahil olmak üzere gençlerin spor yapabileceği bir alan yok. Gezin’de belde belediyesi varken; Gezin’de spor tesisi vardı. Maalesef atıl duruma geçti.  Sanırım bu konuda 150 bin TL’lik bir kaynak bulundu ve İl Özel İdaresine aktarıldı. Bu depremin zorluklarından çıktıktan sonra;  inşallah gençlerimizi spor yapabilecek bir alana kazandıracağız.

“YATIRIMCILAR, YATIRIMLARINI GEZİN’E YAPSINLAR”

Özellikle Elazığ’daki yatırımcılarımızdan da şunu bekliyorum. Gelip yatırımlarını Gezin’e yapsınlar. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da bu kadar güzel bir yer yok.  Dışarıdan gelenler yeriniz çok güzel ama burada konaklayacak yer yok demekteler. Doğa harikası bir yer. Burada sosyal tesislerin olmaması Elazığ açısından da ciddi bir dezavantaj.

“GEZİN CANLANDIĞI ZAMAN ELAZIĞ CANLANIR”***

Ayrıca Gezin’de 10 bin dönüme yakın bir hazine arazisi var. Maden’in taşınabileceği yerlerle ilgili olarak buralar üzerinde de çalışma yapılabilir. Devletin hazine arazisi tahsis edilerek her türlü tesisi buraya kazandırabilirler. Gezin canlandığı zaman Elazığ’da canlanır. Elazığ’da böyle doğa harikası bir yer olduğunu herkese göstermiş oluruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“BU TARZ SÖYLENTİLER BİLİNÇLİ YAPILIYOR”***

Öncelikle sorunlarımızı yansıtacağınız için gazetenize ve size teşekkür ederim. Ama özellikle deprem konusunda beldemizle ilgili ciddi bir yanlış bilgilendirme var. Türkiye’nin her yerinden fay hattı geçiyor. Bu tam Gezin’in revaçta olduğu tam parlayacağı zamanda böylesi söylentilerin olması bilinçli bir şekilde yapılıyor. Özellikle sosyal medyadan bu gibi paylaşımlar yapılması bence art niyetliliktir. Deprem konusuna gelince; fay hattı geçebilir. Az öncede ifade ettiğim gibi her yerde fay hattı var. Sivrice merkezli Elazığ’ın geçirdiği birçok deprem.  Şimdi bizler Sivrice boşlatılsın mı demeliyiz. Allah’ın izniyle gerekli önemler alınırsa böylesi üzücü olaylar yaşamayız.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.