İlimizde Hayat Boyu Öğrenme çalışmaları kapsamında yürütülen yaygın eğitim faaliyetleri hakkında TRT GAP Radyosuna bilgi veren Müdür Yiğit; “ Örgün eğitim alamayan yetişkinlerin bilgi ve  becerilerini artırmak, vatandaşlarımız arasında imkan ve fırsat eşitliği sağlamak, yetişkinlere yönelik mesleki eğitim hizmetleri vermek, beceri ve hobisi olan vatandaşlarımızı desteklemek,  çocukların gençler ve aileleriyle  iletişimlerini destekleyecek  sosyal etkinliklerle bulunmak gibi bir çok amaca hizmet eden çeşitli kurslarımız halk eğitim merkezlerimizde örgün eğitim dışına çıkmış ve halen örgün eğitim içerisinde yer alan tüm yetişkin ve öğrencilerimize açık olarak yürütülmektedir.

Kursklarımız yıl boyunca eğitim öğretim sezonu dışı da dahil olmak üzere tam yıl tam gün esaslarına göre sürdürülüyor. Şehir merkezinden en ücra köylerimize kadar halk eğitim merkezlerimizin aracılığıyla bu kurslarımızı vatandaşlarımızın istek ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda açıyoruz.

10 ilçemizin tamamında hizmet veren halk eğitim merkezlerimiz vasıtasıyla yürüttüğümüz bu kurslarda şu an Milli Eğitim Bakanlığının 3740 farklı modülü bulunuyor.

Rehberlik, Aile Danışmanlığı, Sosyal Uyum Kursları, Hobi ve Meslek Edinme Kursları, Okuma Yazma Kursları, Bilgisayar, Yabancı Dil, Muhasebe gibi binlerce alanda vatandaşlarımız başvuruda bulunup eğitim alabilirler.

Elazığ için kuvvetli yağış uyarısı Elazığ için kuvvetli yağış uyarısı

Örgün eğitime devam etsin veya etmesin tüm vatandaşlarımız kurslarımıza başvuruda bulunarak kurs sonunda alacakları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalara ve bir mesleğe sahip olacaklar.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İş-Kur gibi kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz kurslardan mezun olan kursiyerlerimiz hem kamuda, hem özel sektörde iş buluyor ya da kendi işyerlerini açabiliyorlar.

Özel eğitimde açtığımız kurslarla bakıma muhtaç veya engelli bireylere destek sağlıyor, onlara hayatlarını idame etmelerine yardımcı olacak beceriler kazandırıyoruz.

Elazığ’da 01 Ocak 2023 tarihinden bugüne kadar açılan 2568 kursa 50.315 vatandaşımız katılmıştır. Bunların 15.942’si erkek, 34.733’ü ise kadın kursiyerlerimizden oluşmuştur. Kurslarımızda bu yıl içerisinde 30 binin üzerinde sertifikasyon işlemi yaptık. Rakamlardan da görüleceği üzere bu kurslarımızda kadınlarımıza ciddi bir destek sağlıyoruz.

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hayat boyu öğrenme kapsamında halk eğitim merkezlerimiz aracılığıyla açtığımız kurslarımıza bekliyoruz. Vatandaşlarımız talep ettiği sürece biz şehrimizin sosyo-ekonomik yapısına, kültür ve eğitim hayatına katkı sunacak her türlü çalışmayı yapmaya hazırız” dedi.