Müdür Gürtürk, 2020-2021 eğitim öğretim yılı ile ilgili bilgiler verdi ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Müdür Gürtürk, 2020-2021 eğitim öğretim yılı ile ilgili bilgiler verdi !

Bu haber 08 Temmuz 2020 - 15:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda yüz yüze eğitim yapılamadan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Canlı Sınıf Uygulamaları ile EBA TV (İlkokul, Ortaokul ve Lise) yoluyla uzaktan eğitim ile tamamlanmış olup resmî ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında 2020-2021 ders yılı, öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik Bakanlığımızca hazırlanan ‘Eğitim Programı’ ile başlayacak. Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk; yeni çalışma takvimi ve Covid-19 tedbirleri ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Müdür Gürtürk; yeni eğitim takvimi ve de eğitim yuvalarında alınan covid-19 tedbirleri ile ilgili bilgiler verdi.

 

 

Müdür Gürtürk; “Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ait çalışma takvimi yeniden düzenlenmiştir.  Buna göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında; Öğretmenlerin mesleki çalışmaları, 24 ağustos 2020 pazartesi günü başlayacaktır. Birinci dönem, 31 ağustos 2020 pazartesi günü başlayacak ve 22 ocak 2021 cuma günü sona erecektir. Bu kapsamda; öğrencilerin bir önceki eğitim ve öğretim yılına dair eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına ilişkin ‘Eğitim Programı’, 31 ağustos pazartesi günü başlayacak ve 18 eylül 2020 cuma gününe kadar devam edecektir.  Öğrencilerin eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına yönelik olarak Bakanlığımızca hazırlanan ve sarmal yapıdaki konu ve kazanımlardan oluşan ‘Eğitim Programı’ ile materyalleri, elektronik ortamda yayınlanacaktır. Program ve materyaller doğrultusunda eğitim süreci, zümre öğretmenlerince planlanıp uygulanacaktır. Ayrıca söz konusu eğitimler, Eğitim Bilişim Ağındaki (EBA) içeriklerle de desteklenecektir. Öğrencilere, eksik konu ve kazanımlarının giderilmesi amacıyla; Eğitim Bilişim Ağı (EBA), EBA TV (İlkokul, Ortaokul, Lise) ile destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl boyu destek verilmeye devam edilecektir” dedi.

EĞİTİM TAKVİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER VERİLDİ

Açıklamasını sürdüren Müdür Gürtürk; “Öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik olarak uygulanacak Eğitim Programı, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri yeni eğitim kurumu ve sınıflarında yapılacaktır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 ağustos-04 eylül 2020 tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecektir. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9 uncu sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacaktır. Covid-19 kapsamında alınması gereken önlem ve tedbirler doğrultusunda öğrenci, öğretmen ve veliler bilgilendirilecektir. Birinci dönem ara tatili, 16 kasım 2020 pazartesi günü başlayacak ve 20 kasım 2020 cuma günü sona erecektir. Yarıyıl tatili, 25 ocak 2021 pazartesi günü başlayacak ve 05 şubat 2021 cuma günü sona erecektir. İkinci dönem, 08 şubat 2021 pazartesi günü başlayacak ve 18 haziran 2021 cuma günü sona erecektir. İkinci dönem ara tatili, 12 nisan 2021 pazartesi günü başlayacak ve 16 nisan 2021 cuma günü sona erecektir. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı, 06 eylül 2021 pazartesi günü başlayacaktır” diyerek eğitim takvimi konusunda detaylı bilgiler verdi.

COVİD- 19 TEDBİRLERİ AKTARILDI

“Covid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir dizi tedbir alınacak” diyen Müdür Gürtürk; “Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve
deterjanla yapılacak. Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek. Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek. Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek” diyerek kapsamlı bir şekilde ne gibi hizmetler sunulacağını ifade etti. (Haber Merkezi)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.