Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bakanlıkta gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde görevli Tuğamiral Zeki Aktürk, “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere ülkemize yönelik tüm tehdit ve tehlikelere karşı proaktif ve kesintisiz bir şekilde başarıyla icra edilen operasyonlar ve kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile son bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 146’ya, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 489’a ulaşmıştır. Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Kilit Harekatı’nda bugüne kadar 600 terörist etkisiz hale getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 336 silah ve 667 bin 547 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 192 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 640 mağara/sığınak kullanılamaz hale getirilmiştir” açıklamlarında bulundu.

"4 bin 291 şahıs hududu geçemeden engellenmiştir"

Milli Savunma Bakanlığı’nın terör örgütü FETÖ ile mücadelesinin de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında devam ettiğini belirten Tuğamiral Aktürk, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek FETÖ ile mücadele edileceği vurgusunu yaptı. Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarda son bir haftada yasa dışı yollarla ülkeye geçmeye çalışan 474 şahsın yakalandığını belirten Tuğamiral Aktürk, “Şahıslardan 30’u FETÖ mensubu olmak üzere 37’si terör örgütü üyesidir. 4 bin 291 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 756’ya yükselmiş, yakalanan şahıslardan 285’i FETÖ mensubu olmak üzere toplam 417 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 145 bin 697 olmuştur” ifadelerini kullandı.

"4 bin 857 kilogram uyuşturucu ile bin 911 adet hap ele geçirildi"

Tuğamiral Aktürk, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda ayrıca 54 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 857 kilogram uyuşturucu ile bin 911 adet hap ele geçirildiğini belirtti. Tuğamiral Aktürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diğer taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi çerçevesinde gerekli tüm tedbirler alınmakta ve teröristlerin saldırılarına misliyle karşılık verilmektedir. Nitekim bu yılın başından itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 3’ü son bir haftada olmak üzere 96 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 31’i son bir haftada olmak üzere 840 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”