Milli Eğitimden ödenek gelmedi! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Milli Eğitimden ödenek gelmedi!

Bu haber 10 Eylül 2019 - 18:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte birçok ilde olduğu gibi Elazığ’da da tam gün eğitime geçildi. Tam gün eğitime yetersiz kalan okullar için iyileştirme çalışmaları yaz tatili ile başladı. Yeni binalar inşa edildi, hazırlıklar tamamlandı. Ancak Elazığ’da yeni yapılan ve hazır olan 6 okul tam gün eğitme geçemedi. Konunun sebebi ise bazı çevrelerce yüklenici firmalara hak edişlerinin ödenmemesi olarak iddia edildi. Fırat gazetesi olarak edindiğimiz bilgiler ise bu yıl Milli Eğitim Bakanlığından ödenek gelmediği ve yaklaşık 8 milyon gibi bir meblağın İl Özel İdaresinin bütçesinden ödendiği yönünde…

 

 

Altı okulun 2019- 2020 eğitim ve öğretim takvimine yetiştirilememesi üzerine Özel İdarenin, milli eğitime ayrılan bütçeyi farklı yerlere kullandığı iddiaları da ayyuka çıktı. Fırat gazetesi olarak konunun iç yüzünü öğrenmek adına bilgiler edindik.  İl Özel İdaresi kamuoyunu aydınlatmak adına medya kuruluşlarına da konunun içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmede bulundu. İşte İl Özel İdaresi tarafından gönderilen bilginin ayrıntıları…

“ÖDEMELER, ÖZ GELİRLER VE HAK EDİŞLER GELDİKÇE YAPILACAKTIR”***

İl Özel İdaresi yetkilileri; “İl Özel İdaresinin yürüttüğü okul inşaatları hakkında bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haberler üzerine aşağıda bulunan açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur. Elazığ İl Özel İdaresi 2015-2019 Stratejik Plan Döneminde 2019 yılı için; İlimizde mevcut bulunan okulların fiziki ve donanım ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla; ilköğretim faaliyeti veren okulların normal eğitime geçirilmesi için 44 adet derslik yapımını üstlenmiştir. Bu çerçevede 24 derslik Yücel İlkokulunda, 24 derslik ise Cemal Gürsel İlkokulunda olmak üzere toplam 48 derslik KDV dahil 9 milyon 204 bin TL’ye ihale edilmiş ve bugüne kadar 6 milyon 708bin TL ödeme yapılmıştır.  5 Eylül 2019 tarihinde Cemal Gürsel İlkokulu için 573 bin 543 TL’lik 8 nolu hak ediş kurumumuza ulaşmış, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde ve yasal süreci içerisinde (en geç hafta sonuna kadar) ödeme yapılması planlanmaktadır. Her iki okulumuzda geçici kabule ve eğitim öğretime hazır durumdadır. Geri kalan ödemelerin tamamı Elazığ İl Özel İdaresinin öz gelirleri ile hak edişler geldikçe ödenecektir” dedi.

BUGÜNE KADAR OKULLARA VERİLEN DESTEK TEK TEK AÇIKLANDI!***

Açıklamada hayırseverlerinde destek verdiği belirtildi.  İlgili kişiler, “Ayrıca; hayırsever vatandaşımız Gönül Tangülü 32 derslikli ortaokul yapımı için 1 milyon 500 bin TL bağışta bulunmuştur. 32 derslikli Cumhuriyet Ortaokulu ihale bedeli KDV dâhil 5 milyon 595 bin TL olup bugüne kadar yükleniciye İl Özel İdare kaynakları ile birlikte 3milyon 643 bin 536 TL ödeme yapılmıştır. Bununla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğünün ihale edilmesi için kurumumuza gönderdiği okullardan; Karakoçan Cengiz Topel İlkokulu KDV dâhil ihale bedeli 4milyon 537 bin TL olup yükleniciye bugüne kadar 2 milyon 105 bin TL ödeme yapılmıştır. 1milyon 200 bin TL’si Elazığ İl Özel İdarenin öz gelirleri ile karşılanmıştır. Murat İlkokulu KDV dâhil ihale bedeli 4 milyon 613 bin TL olup yükleniciye bugüne kadar 1milyon 951 bin TL ödeme yapılmıştır. 1 milyon 457 bin TL’si Elazığ İl Özel İdarenin öz gelirleri ile karşılanmıştır. Arif Nihat Asya İlkokulu KDV dâhil ihale bedeli 2 milyon 501 bin TL olup yükleniciye bugüne kadar 1 milyon 402 bin TL ödeme yapılmıştır. 913 bin TL’si Elazığ İl Özel İdarenin öz gelirleri ile karşılanmıştır” ifadeleri yer aldı.

“İL ÖZEL İDARESİ 7 MİLYON 213 BİN TL ÖDEME YAPTI!”***

Milli Eğitim Bakanlığından adı geçen işler ile ilgili bir ödenek çıkmadığını da kaydeden ilgililer, “Özet olarak; bu yıl Milli Eğitim Bakanlığından adı geçen işler ile ilgili herhangi bir ödenek gelmemiştir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının ödeneklerinin başka bir yerde kullanılması söz konusu değildir. Bunun tam tersi yukarıda da izah edildiği üzere; stratejik plan gereği 44 derslik yapımı planlanmışken planlananın yüzde 10 fazlası ile 48 adet derslik yaptırılmıştır. Bu dersliklerin yani Cemal Gürsel ve Yücel İlkokulları yapımı için 9 milyon 204 bin TL taahhüt edilmiş ve toplam 6 milyon 708 bin TL ödemesi yapılmıştır. Geri kalan kısmı için de hak edişe bağlı yasal süreç içerisinde ödemeler yapılacaktır. Stratejik planımız dışında da fazladan 4 okul Milli Eğitim Müdürlüğü talebi üzerine ihale edilmiş ve bugüne kadar da taahhüdümüz dışında mağduriyet yaşanmaması adına 7 milyon 213 bin TL Elazığ İl Özel İdaresinin öz gelirlerinden ödeme yapılmıştır” dedi.  (Haber Merkezi)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.