Pancara uygulanan kota ve yaygın olan kantarların kaldırılması ile birlikte sorunlar bir türlü çözülmedi. Daha önce birçok noktada pancar alımı yapılan kantarlar kapatılarak, Kovancılar ve Elazığ Şeker fabrikasında pancar alımları ile hizmet vermeye başlayan şeker fabrikası, çiftçiden pancar alımına cevap veremez duruma geldi.

“Günlerce bekliyoruz bir römork pancar teslim etmek için”

Kovancılar’da bulunan pancar alım merkezinde bir kantar ile bir boşaltma makinasının ihtiyaca cevap vermediğini ifade eden üreticiler, “Biz her yıl aynı sorunları yaşıyoruz. Pancarı çıkardık ama teslim edemedik pancarımız tarlada kaldı. Yağışla birlikte artık tarlaya girilmiyor. Pancar tesliminde tek makine ile boşaltma yapıldığı için kuyruk oluşuyor. Günlerce bekliyoruz bir römork pancar teslim etmek için. Bizim yetkililerden beklentimiz ve isteğimiz sorunlarımızla ilgilenilmesi. Yıllardır aynı sorunlar yaşanıyor. Bir boşaltma makinası ve bir kantar daha ilave edilse bu sıkıntılar kısmen de olsa çözülür. Birde pancar alım tarihinin ertelenmesi ile birlikte yağışlara kaldık” dedi.

“Önerinizi aldım bakan beye ileteceğim”

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan  Nazırlı, www.elazigfirat.com’dan Şah İsmail Gezici ile pancar üreticilerin yaşadıkları sıkıntılar hakkında konuştu. Milletvekili Nazırlı, www.elazigfirat.com’a “Sizin öneriniz nedir?” diye sordu. 

Milletvekili Nazırlı ile www.elazigfirat.com muhabiri Şah İsmail Gezici arasında geçen konuşma şöyle:

Gezici: Şuan pancar üreticilerinin çok büyük sıkıntıları var. Sıkıntılar boşaltma makineleri ve kantarların azlığından yoğunluk var. Yağışlarla birlikte çiftçiler çok zor durumda bu konu var Elazığ’ın gündeminde

Elazığ’da 4 katlı bina tek dokunuşla yıkıldı Elazığ’da 4 katlı bina tek dokunuşla yıkıldı

Milletvekili Nazırlı: Nasıl bir şey öneriyorsunuz…

Gezici: Şeker Fabrikası Genel Müdürü ile görüşülebilinir. Bakan bey ile görüşülür, yani sorunun çözümü için yapılması gerekenler aktarılmalı...

Milletvekili Nazırlı: 3 milletvekilimiz ve il başkanımız ile birlikte Bakan Bey ile görüştük bu konuyu ilettik. Şuan incelemesini yapıyorlar henüz bize neticesini göndermediler ama sizin bir öneriniz varsa teklif edebiliriz. Şimdi bu konuda şöyle oluyor tabi insanlar birçok konuyu beklenti içerisinde söylüyorlar. Ben genelde çözüm noktasınd ne yapalım diye soruyorum. Çözümün ne sorusuna cevap sadece bizden beklendiği zaman biz de zorda kalıyoruz çünkü bazı konular çok teknik oluyor. Ama biz nihayetinde bunları bakanlık ile görüşüyoruz bakanlığa iletiyoruz. Bize bir dönüş yapılmadı henüz birkaç gün içerisinde dönüş olacağını düşünüyorum o zaman bir yol haritası çıkar.

Gezici: Pancar üreticilerinin sorunu bugünlük bir sorun değil. Yıllardır kangrenleşmiş bir sorun. Öneri diyorsunuz ama sayın vekilim vatandaş veya üretici oraya boşaltma makinesi ve kantar kuracak durumda değil bunu haliyle devletinden bekliyor. Devletimiz bu işleri geliştirerek sonuçta üretim ile kalkınacağız.  Pancar üreticisi o kadar zor durumdaki artık ekmeyeceğim diyor. Öneri diyorsunuz da üretici sıkıntısını söylerken eksikleri de söylüyor.

Milletvekili Nazırlı: Siz devlet desteğiyle bunların kurulmasını öneriyorsunuz. Tamam, önerinizi aldım Bakan beye ileteceğim…