Geçtiğimiz hafta bütçe çalışmaları sırasında kürsüde yaptığı konuşmanın ardından kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden SP milletvekili Hasan Bitmez’e başsağlığı dileklerinde bulunarak açıklamasına başlayan AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı “sözlerime başlamadan önce geçtiğimiz hafta bütçe çalışmaları esnasında görevi başında vefat eden değerli Milletvekilimiz Hasan Bitmez Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi ve Saadet Partisi Grubu olmak üzere tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Milletvekili Nazırlı “Bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu faaliyetleri ve bütçesi hakkında söz almış bulunmaktayım. Hepinizce malumdur ki BDDK mülga 4389 sayılı Bankalar Kanunu uyarınca idari ve mali özerkliği haiz olarak 1999 yılında kurulmuş, 2000 yılı Ağustos ayında faaliyete geçmiştir. Hâlihazırda faaliyetlerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na göre yürütmektedir. Kurumun 2024 yılı için öngörülen bütçesi 4 milyar 409 milyon TL’dir. BDDK bütçesi, 5411 sayılı Kanun gereğince denetimi altındaki banka ve diğer mali kuruluşlardan alınan katkı paylarından sağlanmaktadır. BDDK sorumluluğundaki kuruluşların toplam aktif büyüklüğü 2020 yıl sonu itibarıyla 14 trilyon 743 milyar TL düzeyindedir; diğer bir deyişle, ülkemizdeki tüm finansal piyasaların yüzde 89'u BDDK tarafından denetlenmekte ve düzenlenmektedir.” Dedi.

Gözetim ve denetimin anahtar bir rolü bulunmakta

Milletvekili Nazırlı “BDDK’nin temel görevi, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasının sağlanmasıdır. Kredi piyasasının etkinliğinin ekonomik büyümenin sağlanmasında, ihracatın geliştirilmesinde ve istihdamın artırılmasında hayati bir önemi bulunmaktadır. Etkin bir denetimin olmadığı durumlarda kredi piyasası hızlı bir şekilde bozularak finansal krizlere sebebiyet verir. Nitekim 2008 yılında ABD ipotekli konut finansman piyasasından doğan ve küresel düzeye erişen kriz tam olarak bu sebeple çıkmıştır. 2008 krizinin ülkemizi teğet geçerek atlatılmasında BDDK’nin görev ve sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirmesinin önemli bir katkısı olmuştur. Bugün ülkemizin rating notlarının iyileşmesinde, CDS primlerimizin düşüşünde ve yabancı yatırımcıların çekilmesinde bankacılık sektörünün uluslararası en iyi uygulama örnekleriyle uyumlu düzenleme çerçevesinin etkin gözetim ve denetiminin anahtar bir rolü bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Birçok kurumda atalet dönemi sona ermiştir

Milletvekili Nazırlı “Devletler kurumlarıyla kaimdir, devletler kurumsal yapılarının gücü ve derinliği kadar kudretlidir. Yine, devletler, kurumlarının hafızası ve kurumlarının zihinsel ufukları kadar söz sahibidir. AK Parti iktidarları döneminde, Allah'a hamdolsun, sadece BDDK değil, birçok kurumda atalet dönemi sona ermiştir. Stratejik kurumlarımız global vizyona kavuşmuştur. Bu vizyon sayesinde bizler bugün dünyanın dört bir yanında fikrimizi söylüyor ve arkasında bütün gücümüzle durabiliyoruz.” Dedi.

MHP Elazığ Merkez ve İlçe İl Genel Meclis Üyesi aday listesi belli oldu MHP Elazığ Merkez ve İlçe İl Genel Meclis Üyesi aday listesi belli oldu

Yumuşak başlıysak kim demiş uysal koyunuz diye

Milletvekili Nazırlı Filistin’e değinerek “Bugün Filistin meselesinde, Gazze meselesinde söz sahibi ise, bugün birileri bizi arayıp meselesinin çözümüne katkı istiyorsa, bugün Gazze'de hain saldırılar altında yaralı olanlar ülkemizde tedavi olabiliyorsa bu çalışmalar devlet kurumlarımızın son çeyrek asırda yaşamış olduğu kurumsal ve zihinsel dönüşüm sayesindedir. Bugün Gazzeliler adına açıklama yapanlar, umut olarak hâlâ Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyorsa bu devlet aklımızın ve kurumlarımızın sayesindedir.  Evet, bakınız, Bugün Netanyahu uluslararası mahkemelerinde yargılanma kaygısı taşıyorsa ki göreceksiniz bu olacak ve yargılanacak bu, Türkiye'nin yapmış olduğu hamleler ve kurumsal girişimler sayesinde olacaktır. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Gazze konusunda sözü fazla uzatmayacağım. Kimse burada, bu şanlı Meclis çatısı altında kendisini daha duyarlı, daha duygulu, Gazze meselesi hakkında daha düşünceli göstermeye çalışmasın. Herkes kendisinden sorumludur. Bakın, Gazze saldırıları başladığından beri, Cumhurbaşkanımız gece gündüz demeden ateşkes için çalışıyor, gayret ediyor ancak bunu kimse bizi takdir etsin diye yapmıyor. Bunu, sadece Allah rızası için ve mazlumlar için yapıyor. Bunu, büyük bir ülkenin lideri olması sorumluluğuyla yapıyor. Bunu, mazlumun umudu olması sorumluluğuyla yapıyor. Ancak şunu unutmayın: Yumuşak başlıysak kim demiş uysal koyunuz diye.” Şeklinde konuştu.

Erdoğan Gazze konusundaki hassasiyetinin sadakasını verse herkese yeter

AK Parti Elazığ milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze hassasiyetine değinerek  “Recep Tayyip Erdoğan Gazze konusundaki hassasiyetinin sadakasını verse herkese yeter. Recep Tayyip Erdoğan mazlumlara olan hassasiyetinin sadakasını verse herkese yeter. Recep Tayyip Erdoğan herkesin gözünün içine baka baka “Dünya 5’ten büyüktür.” diye haykırmış bir liderdir. Devlet erki gerekeni yapmaktadır, yapmaya da devam edecektir. Bundan milletimizin şüphesi yoktur. Bundan Gazzeli kardeşlerimizin şüphesi yoktur. Bundan şüphe duyanları önce devleti tanımaya, sonra da biraz vicdanlı olmaya davet ediyorum. Bizim derdimiz Gazze, sizin derdiniz Erdoğan. Bizim derdimiz Türkiye, bizim derdimiz büyük Türkiye; sizin derdiniz Erdoğan. Bu vesileyle, bu hain saldırılar sonucu şehit olan Filistinli kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Yine bu vesileyle kadim şehir Elâzığ’ın güzel insanlarına hürmet ve muhabbetlerimi iletiyor, bütçemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, yüce Meclisi selamlıyorum.” İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

Editör: İrem Ancil