24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığımız Elâzığ’ımızı derinden sarsan deprem felaketinin seneidevriyesi nedeniyle söz almış bulunmaktayım diyerek sözlerine başlayan AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş Dört yıl önce bugün saat 20.55’te merkez üssü Elâzığ Sivrice olan ve yaklaşık yirmi iki saniye süren 6,8 şiddetinde bir depremle sarsıldık. 37’si Elâzığ'da, 4’ü ise Malatya'da olmak üzere toplam 41 vatandaşımızı kaybettik. Bu depremde hayatını kaybeden 41 vatandaşımızı rahmetle anıyor, depremden etkilenen vatandaşlarımıza tekraren geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Rabb’im bizlere böylesi acı felaketleri bir daha yaşatmasın. Yine, bu depremde 1.466 vatandaşımız yaralanmış ve çok sayıda da binamız yıkılmıştır.” Sözlerini kaydetti.

Fırat Nehrinde balıkları öldürücü etki! Fırat Nehrinde balıkları öldürücü etki!

Canla başla saha çalışmaları yürütüldü

Değerli milletvekilleri, deprem anında tüm şehirde ciddi bir panik ve korku havası yaşandı ancak başta yerel kurumlarımız olmak üzere tüm bakanlık birimleri anında harekete geçti diyen AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş “Yerel imkânlarla başlattığımız arama kurtarma çalışmalarını, çok kısa bir süre içerisinde başta AFAD olmak üzere sivil arama kurtarma ekipleri, Kızılay’ımız ve birçok sivil toplum kuruluşumuz canla başla saha çalışmalarını yürütmüşlerdir.” İfadelerini kullandı.

Elâzığ’ımızın yanında olan Türkiye vardı

o gün şehir olarak yıkılmıştık diyen Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş “o gün hüzünlüydük, o gün şehrimizde gözyaşı vardı ve o gün tüm Türkiye'de matem vardı ancak gözyaşlarımızı silen, depremden çok kısa bir süre sonra hemen yanımızda olan devletimiz vardı, aynı gece birkaç saat içerisinde Ankara'dan gelip yanımızda olan bakanlarımız vardı, enkazlar arasında arama kurtarma çalışmalarını bizzat koordine eden İçişleri Bakanımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ve Sağlık Bakanımız vardı, yine o gün hiçbir çağrı beklenmeden Elâzığ’ımızın yanında olan Türkiye vardı. Değerli milletvekilleri, depremin ertesi günü ilimize gelerek Elâzığ'ımızın acısını paylaşan ve depremin getirdiği olumsuzlukların bir an önce giderilerek Elâzığ'ımızın inşası için ilgili bakanlara talimat veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan vardı.” Şeklinde konuştu.

Yıkıldık ama daha iyisini yapacağız dedik

25 bin depreme dayanıklı, modern ve güvenli konutlar inşa edildiğinin altını çizen Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş “Özellikle belirtmek isterim ki geçmişte yaşanan daha büyük depremlerde dönemin başbakanını uykudan uyandırıp uyandırmama konusunda tereddüt yaşayan bir anlayıştan, bugün felaket yaşanır yaşanmaz milletin yanında olan bir anlayışa şahitlik ettik. Yıkıldık ama daha iyisini yapacağız dedik. İlgili bakanlarımız aylarca Elâzığ'da kalarak hem depremin olumsuzluklarını giderme adına hem de yeni deprem konutlarının hızlı bir şekilde yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesi adına büyük gayretler gösterdiler. Bu zorlu süreçte Elâzığ'ımız için gösterilen dayanışma ve kardeşlik ruhu ülkemizin gücünü, milletimizin birlik ve beraberliğini bizlere bir kez daha göstermiştir. Değerli milletvekilleri, yaşamış olduğumuz bu felaket 19.024 konutun hasar almasına ve bunlardan da 18.416'sının yıkıma uygun olduğunu gösterdi bize. Bu acı süreçten sonra, devletimiz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın öncülüğünde hızlı bir şekilde harekete geçerek yaklaşık 25 bin vatandaşımızın hak sahipliğinin tespitini gerçekleştirdi. Söz verdiğimiz gibi, konut yapım sürecine hızlı bir şekilde başlandı ve yıkılan binaların yerine 25 bin depreme dayanıklı, modern ve güvenli konutlar inşa edilerek hak sahiplerine teslim edildi. Tüm bu konutların yanında, ağır hasar alan okul, cami ve kamu kurumu gibi hizmet binaları en kısa süre içerisinde inşa edilerek hizmete sunuldu.” Dedi.

Önlemlerin ne denli önemli olduğunu gördük

Önlemler sayesinde 6 Şubat depreminde can kaybı yaşanmadığının altını çizen Milletvekili Keleş “6 Şubatta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Elâzığ'ımızda 2020 yılında yaşanan deprem sonrasında alınan önlemlerin ne denli önemli olduğunu gördük. Çok şükür, Elâzığ’ımızda alınan tedbirler sayesinde, 6 Şubat depremlerinde can kaybı yaşanmadı.  Elazığlı hemşehrilerim adına bu zorlu süreçte her zaman yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere günlerce bölgede kalarak vatandaşımızın yanında olup dertleriyle dertlenen bakanlarımıza, arama kurtarma ekiplerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve ülkemizin dört bir yanından seferber olan gönüllü vatandaşlarımıza en derin şükranlarımızı sunuyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.” İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

Editör: Haber Merkezi