Bazı kullanıcılar ise “Facebook Meta’ya hiçbir kişisel verilerimi ve fotoğraflarımı kullanma izni vermediğimi belirtiyorum” bunu her kesim paylaşmalı tarzında açıklamalar yaptı. Fırat gazetesi olarak bizler de birçok kişinin sosyal medya platformu üzerinden özel hayatlarının ihlal edildiğine dair serzenişleri artınca bizler de bu durumu Av. Sadin Koç’a sorduk. Av. Sadin Koç; “Şahıs ya da şahıslar kişisel verilerinin kullanılmasına onay ya da izin vermemişse bu verilerin kullanılması tamamen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na karşı bir durumdur” diyerek kanuna aykırı hareketlerin de elbette cezası olduğuna dikkat çekti.  Av. Sadin Koç; “Kişisel verilerimizin; bizden habersiz kullanılması başlı başına suçtur” dedi.

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

Teknolojinin hızla gelişmesi bir takım kolaylıklar sağlıyor. Özellikle iletişim ağları da hızla gelişen teknolojik olanaklardan bir hayli faydalanıyor. Öyle ki hem zaman kaybına hem da ekonomik kayıplara neden olan yüz yüze iletişim yerine sosyal mecra iletişimlerini görmekteyiz. Ancak bazı sosyal mecralar sık sık ne kadar güvenli? Tartışmalarının da odak noktası haline geliyor. Nitekim geçtiğimiz haftalarda yine Facebook’a dair yapılan bir takım paylaşımlar; sahi bu mecralar ne denli güvenli? Sorunlarını akıllara getirdi. Bizler de Fırat gazetesi olarak bu durumu Av. Sadin Koç’a sorduk.

“Bir mecranın hizmetinden dolayı para alıp almamasına müdahale edilemez!”

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Av. Sadin Koç; “Son dönemde Facebook üzerinde bazı paylaşımlar dönmeye başladı. Facebook’un ücretli olacağı ve Facebook’un kişisel veriler niteliğinde fotoğraflarımızı ve de paylaşımlarımızı harici olarak kullanacağı yönünde çok sık paylaşımlar yapılmaya başlandı. Şimdi burada iki konu var önemli olan birincisi Facebook’un paralı olup olmayacağı. Sonuçta bir sosyal paylaşım sitesi ortada bir hizmet var. Hizmeti sağlayan şirket, isterse  onu paralı hale getirebilir. Buna da kimsenin bir müdahalesi olamaz” dedi.

“Kişisel verilerimizin; bizden habersiz kullanılması başlı başına suçtur”

Açıklamasını sürdüren Av. Sadin Koç; “İkinci hususu ise Facebook’un; kişisel verilerimizi; paylaşımlarımızı, videolarımızı ve fotoğraflarımızı başka yerlerde kullanması hususudur. Bu durum Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanuna açıkça aykırıdır. Kişisel verilerimizin bizden habersiz  kullanılması zaten başlı başına bir suçtur. Her ne kadar bazı kişisel verilerimizi sosyal medya platformu aracılığıyla geniş kitlelere yayıyorsak bile bilgimiz dışında kullanılması; Kişisel Verilerin Korunması noktasındaki kanuna açıkça bir muhalefettir” dedi.

“Habersizce; bilgilerimizin, videolarımızın ve fotoğraflarımızın kullanılması suçtur”

Kişisel verilerin korunması noktasında Kişisel Verilerin Korunması Kanunun olduğuna da dikkat çeken Av. Sadin Koç; “Bunun için ekstra bir şey yapılmasına gerek yok. Kanun açıktır. Kimsenin bunu kullanın ya  da kullanmayın gibi bir beyanatta bulunmasına gerek yok. Çünkü kanun son derece açık. Facebook’un kendisi ve de üçüncü şahıslar kişisel verilerin kullanılmasına dair izin ister ve bizler de bu izni verirsek artık kanuna muhalefet bir durum olmaz. Ancak habersizce; bilgilerimizin, videolarımızın ve fotoğraflarımızın kullanılması başlı başına bir suçtur” ifadelerini kullandı.

“Kendimizi garantiye almak istiyorsak üyelik aşamasında sözleşmeleri dikkatli okuyalım”

Bir yere üyelikler yapılırken dikkatli olunması gerektiğinin de mesajını veren Av. Sadin Koç; “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bilgilerimizin paylaşılıp, paylaşılmaması konusunda üyelik esnasında onay isteniyor. Buna dikkat etmek gerekiyor ve bu onayı vermememiz gerekiyor. Vermediğimiz halde yine üçüncü kişilerin ellerine geçiyor mu? Ne yazık ki geçiyor. Telefon bilgilerimiz, alışverişi kriterlerimiz, ihtiyaçlarımız ve diğer bilgilerimiz de geçebiliyor. Bu da başlı başına başka bir suç.  Bu da Ticaret Bakanlığı tarafından yasaklanmış bir durum. Ama bizler kendimizi garanti altına almak istiyorsak özellikle; üyelik aşamasında sözleşmeleri onaylarken dikkatli olmalıyız. Kişisel verilerimizin paylaşılması noktasında izin vermemeli ve de güvenilir platformlarda yer almaktayız.  Sitenin güvenli olup olmadığı noktasında uzantılara da bakmalıyız” dedi.

“İzinsiz görüntü alıp, onu çeşitli ithamlarla yayan kişi ceza aldı”

Av. Sadin Koç’a kişisel verilerinin ihlal edildiğini öne süren bir müvekkilinin olup olmadığını da sorduk. Bu konu özelinde de Av. Sadin Koç; “ Bana şöyle bir dava gelmişti. Doğalgaz aboneliği sırasında sırada beklerken, üçüncü bir şahıs tarafından fotoğrafı çekiliyor ve fotoğrafı olmadık ithamlarla sosyal medyada yayımlanıyor. Görüntülenen de görüntüleyen de kadın. Bunun için yargı yoluna gittik. Bu görüntüye çeken ve dağıtan ceza aldı. Bunun dışında da spesifik bir durum yaşamadık” dedi.