Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 30 seviyesine çıkardı.  Buna göre son artışla birlikte TCMB yeni yönetimi altında dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Milliyet’in haberine göre; TCMB'nin karar metninde dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çapalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği vurgulandı.

Faiz kararı kredi faizlerini nasıl etkiler?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram; "1 Eylül itibarıyla oluşan nakit avans gecikme faiz oranı 3.87, kredi kartı gecikme faiz oran 3.11, 2 milyonluk konut kredisi çekilirse 120 ay vade ile aylık 65 bin TL ödemesi var aylık faiz 3.89 bu revize edilecektir.

Eğer 5 milyonluk konut alınacaksa 120 ay vadede aylık ödemesi 160 bin TL, şu an bunu sabit dar gelirli, orta gelirlinin ödemesi neredeyse mümkün değil. Burada amaçlanan tüketici özelinde ikinci konut önlemi almak.

1 milyon TL araç kredisi 24 ay vadede aylık 70 bin TL ödemesi, 2 milyonluk kredi çekerseniz 24 ay vadede 140 bin TL ödemesi var. Şu anda yüzde 25 seviyesindeydi, yüzde 30’a çıktığında aylık ödemesi çok daha fazla olacak.

Yüzde 25 seviyesinde reel sektöre daha fazla kredi ver dersek bankalar bunu vermek istemeyecek. Faiz oranının yükseltilmesi ile birlikte ihracatçıya daha fazla yoğunluk olacaktır" ifadelerini kullandı.

Piyasaları nasıl etkileyecek?

Stratejist Cüneyt Paksoy açıklamasında ise; "OVP’nin beklentisi 65’lerde, Merkez Bankası’nın beklentisi 58’lerde, petrol gerçeği var. An itibarıyla 90 dolar civarında petrol beklentisi Merkez Bankası’nı temkinli yapıyor. Önümüzdeki sene 33 olan enflasyonun üzerinde politika faizine evrilecekse bu toplantıda 500 baz puan gelmeliydi. Bence doğru olanı yaptı.

Piyasada bunun ilk tepkilerini borsa tarafında alım yönünde görüyoruz. Sanayi sektöründe yukarı yönlü hareket görsek de borsanın kendi dinamiklerinde hareket edeceğini öngörelim. Merkez Bankası’nın bu adımından sonra dolar TL 27.50-28 bandının altında kalmaya devam ediyor.

Ben borsa tarafında, kur tarafında, tahvil tarafında daha farklı bir kompozisyon bekliyorum. Biz etkin bir yabancı girişinden bahsedeceksek tahvil tarafına konsantre olacağız. Borsa tarafına girişler önemli olacaktır” dedi.

Iğdır’da yerli ve milli buğday ekildi Iğdır’da yerli ve milli buğday ekildi

"Bu enflasyonla mücadele kapsamında kararlılığı gösteren bir adım"

Prof. Dr. Abdulkadir Develi ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı;  "500 baz puan beklenti çerçevesinde oluştu, şahin bir adım, bunun altını çizmek istiyoruz. Bu enflasyonla mücadele kapsamında kararlılığı gösteren bir adım.

Önümüzdeki yıl enflasyon beklentisi ile politika faizinin buluştuğu bir nokta içerisine gidiyoruz. Şu an itibarıyla gelinen noktada reel olarak enflasyonun yüksek olduğu bir süreçte adım atıldı. Ben şahin bir adım atılmasını bekliyordum.