MERHAMET « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MERHAMET

Bu haber 21 Eylül 2019 - 8:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Modern, kapitalist bir yaşamın hüküm sürdüğü çağımızda; ‘en çok bana’   ‘sadece bana ‘ ya da ‘altta kalanın canı çıksın’ diye düşünüldüğü ve materyalizmin sunduğu olanaklardan en iyi şekilde faydalanma arzusu içinde olan insanoğlunun aslında en çok ihtiyaç duyduğu hatta nerdeyse unuttuğu bir kelime: ‘merhamet’. Bireylerin kendi yaşam savaşlarında, birbiriyle olan ilişkilerinde toplum hayatının en önemli davranışlarından biri olan merhamet; sevgi, saygı, hoşgörü ve empati gibi bir çok ahlaki kavramın, dayandığı temel ilkedir.

Türk Dil Kurumunca; ‘bir insan ve canlının karşılaştığı kötü durum karşısında duyulan üzüntü ve acıma hissidir’ şeklinde tanımlanmaktadır. Arapça ‘rahim-rahman-rahmet’ şefkat etmek, acımak ve Eski Türkçe’de ‘açın’, acımak, acı duymak anlamı taşır. Bir insanın bir başka insan ya da canlıya duyduğu şefkat ve acıma duygusu olan merhamete günümüzde, çok ihtiyacımız olduğu açıktır. İnsanoğlu varoluşunda aslında Allah’a ait olan bu niteliği, var ettiği canlılara da bir miktar vermiştir.

Yüce kitabımızı açtığımızda ilk cümlede yani besmelede; merhamet eden, şefkat gösteren, affeden ve bağışlayan anlamında ki ‘rahman ve rahim ‘ ile karşılaşırız. Bu, Allah’ın kullarına ne kadar merhametli olduğunun gösterir. O kullarına gösterdiği bu yaklaşımın insanlara verilmiş ilahi bir erdem olduğunun da göstergesidir. Yani Yüce Allah merhametlidir, kullarına da merhametli olmayı emretmiştir. Kuran-ı Kerim’de birçok ayette merhamet ve şefkatten söz eden Allah, İsra suresi 66. Ayette : ‘’ …Şüphesiz O, size çok merhametlidir. ‘’, peygamberimiz; ‘’ merhamet etmeyene, Allah merhamet etmez’’ buyurmaktadır.

Merhamet kelimesiyle eş anlamlı gibi görünen ‘vicdan’ deyimi de var. Vicdan; kişiyi bir yargıya yönlendiren iyiyi ve kötüyü ayırt etme yükümünü yükleyen ve merhameti harekete geçiren içsel bir duygudur. Yani vicdan acıma duygusu merhamet ise ortaya çıkmış olan acı veren bir olayı bertaraf etmeye çalışma eylemidir. Kısaca vicdan, acıma duygusu merhamet ise bu acıyı yok etme çabasıdır.

Geçenlerde ulusal basında yer alan Keban’da yaşlı anne ve kayın validesine evlerinde bakan bir çiftin yaşamlarından bir kesit yayınlanmıştı. İşte bu merhametin en önemli göstergesidir. Her ikisi de yaşlı ve hasta olan merhamet abidesi annelere karşı yapılan eşine az rastlanır örnek bir davranıştı. Merhamet, böyle bir şeydir. Sadece acıyıp durmak değil ona karşı eyleme geçmektir. Merhamet ve sevgiyle kol kanat gerip büyütülen çocukların yaşlılıklarında aynısını ebeveyne göstermesi kaçınılmazdır. Şu da var ki eskiden, çocuklar anne-babalarının sinesinde, onların merhametlerini sıcaklıklarını, kokularını sevgilerini hissederek büyür ve yaşarlardı. Ama şimdilerde artık çocuk arabalarında ve bu sıcaklıktan ötede büyütülen çocuklardan merhamet beklenemediği gibi huzur evlerinin sayıları da artmaktadır. Annelerine merhametle muamele eden bu çifti gönülden kutluyorum. Öte taraftan onlarca yıl önce, hacca gitmek için para biriktirmiş bir amca vardı. Küçük bir köy bakkalı işleten kendi halinde, iyimser ve yardımsever biriydi, merhum Talat Amca… İşleri ters giden, iflas etmiş ve sağlık sorunu baş gösteren kardeşine biriktirdiği tüm parasını vererek, onun eksik çalışma pirimini ödeyip, emekli olmasını sağlamıştı. Bunu yaptıran kardeşlik duygusundan öte merhamet sahibi olmasıdır. Sadece üzülüp kalmamış ya da ‘’bana ne’’ deyip umursamazlık etmeyip, ömürde bir kez maddi ve bedeni bir ibadeti ifa edebilme olanağından vazgeçip, vicdanı ve  merhameti ona bir şeyler yapmaya zorlamıştır. Kapitalizmin, bireyi bencilleştirip diğer bütün insani duyguları törpüleyip yok etmeye çalıştığı çağımızda merhamet duygusu da bundan nasibini almıştır. Yine bu etkiyle günümüzde, vicdan ve merhamet taşıyan insanların bu hissi, bir zayıflık veya eksiklikmiş gibi görülmesi de ayrı bir olay.

Alman filozof Schopenhauer’ın dediği gibi, başkasının bedeninde gerçekten yer alma ihtimalimiz olmadığından sadece idrak yoluyla onun güdülerini hissedebilen, duygudaşlığı yaratacak olan yine merhamettir. Bu duygudaşlık içinde yaşayan, birbirini anlayan, birbirine saygı duyan ve hoşgörülü birey ve toplum olmamız dileğiyle; ‘ sökün sahte su borularını ev ev merhamet şebekesi kurun’…

 

 

 

        

 

         

 

       

Üstün Üstündağ
Üstün Üstündağustun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.