Şimşek, Orta Vadeli Program ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. OVP’ye ilk tepkilerin olumlu olduğunu ifade eden Başan Şimşek, Dezenflasyon programına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğinin tam olduğunu söyledi.

Ankara’da düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Şimşek, “Yatırımcılarla diyaloğumuz güçlü, Yatırımcı toplantılarını Japonya’dan başlatıyoruz” dedi.

Bakan Şimşek kamuda çalışan memur ve işçilerin maaş artışları için “Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak” ifadesini kullandı.

‘Erdoğan’ın desteği tam’

Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dezenflasyon programına tam destek verdiğini söyledi.

“Bu programın başarılı olması için Cumhurbaşkanımız’ın tam desteği çok önemli. Bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz” diyen Şimşek, yılsonuna kadar G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Orta Doğu’da görüşülmedik yatırımcı bırakmayacaklarını ifade etti.

Şimşek, programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağına inandığını belirterek, “Birleşik Arap Emirlikleri’nde sonuç yakın” dedi.

Kur hedefi olmadığını belirten Şimşek, “OVP’de işin doğası gereği bir kur tahmini olması gerekiyor” diye konuştu.

İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacının çok net olduğunu belirten Şimşek, “İç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek vereceğiz” dedi.

Önce rezervleri güçlendireceklerini, sonra kur korumalı mevduattan çıkış olacağını belirten Şimşek, işverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini açıkladı. Şimşek, bu modelin amacının sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak olduğunu söyledi.