MEMLEKETE MÜJDELER BİLE RÖTARLI GELİYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MEMLEKETE MÜJDELER BİLE RÖTARLI GELİYOR!

Bu haber 16 Eylül 2020 - 18:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Ocak Depreminin olduğu ilk andan itibaren ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden sonra uzun süre ilimizde kaldı. Sonrasında ise hem ilimize hem de depremden etkilenen komşumuz Malatya’ya ziyaretlerini sürdürmeye devam etti. Ziyaretleri sırasında Bakan Kurum, yürütülen işlerle ilgili kapsamlı bilgiler alarak,  vatandaşı bilgilendirmeye de özen gösterdi. Nitekim Bakan Kurum; geçtiğimiz hafta ilimize gelerek,  tamamlanan konutların çok kısa bir sürede hak sahiplerine ulaştırılacağını belirtti. Buraya kadar her şey normal ama hâlâ vatandaşın kafasındaki en temel soru giderilmedi. Depremzedeler,  konutlarına kavuşacaklar kavuşmasına da henüz konutların maliyetinden bihaberler. Bakan Kurum konuşmasında her ne kadar indirimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını belirterek; “Elazığ ve Malatya’da konutlarımız vatandaşlarımızın ödeyeceği şartlarda olacaktır. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsunlar” ifadelerini kullansa dahi depremzedeler, somut bir konut maliyeti kendilerine yansıtılmadığı için kafalarındaki soru işaretini gideremedi. Bundan dolayı depremzedeler, memlekete müjdelerin bile rötarlı geldiğini düşünür oldu.

 

 

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

24 Ocak depreminin olduğu andan itibaren yaralarımızın sarılması adına ilk andan itibaren ilimizde olan ve depremzedelerle yakından ilgilenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden sonra da ilimize sık sık gelerek; hem depremden sonra yapılan işleri denetliyor hem de depremzedelerin taleplerine karşılık vermeye çabalıyor.

BAKAN KURUM, TAMAMLANAN KONUTLAR HAKKINDA BİLGİLER VERDİ!

Geçtiğimiz hafta ilimize gelen Bakan Kurum;  köylerde depremzedeler için hazırlanan konutların onların isteği ile şekillendirileceğine açıklık getirdi. Bakan Kurum; “Depremin yaralarını birlikte sardık. Elazığ genelinde yaklaşık 18 bin 500 bağımsız bölümden oluşan ağır hasarlı, yıkık ve acil yıkılması gereken yapılara ilişkin projeleri başlattık. Bunun yaklaşık 3 bin 500 bağımsız bölümü de köylerimizde oluşuyor. Köylerimizde tek katlı ister vatandaşımız altında ahırını, isterse ayrı bir şekilde yanında yapmak suretiyle talebine göre de köy konutları projemizi başlattık. İlk temelimizi 14 Şubat’ta atmıştık. Dilek Apartmanın olduğu Sürsürü Mahallemizde 14 Şubat’ta başlattığımız projemizin inşaatını tamamladık, teslim aşamasına getirmiş olduk. Bizmişen dediğimiz içinde bulunduğumuz alanda da 760 konutluk projemizi tamamladık” dedi.

BAKAN KURUM: TOKİ, EN FAZLA KONUTU YAPMA PROJESİNİ ELAZIĞ’DA GERÇEKLEŞTİRİYOR!

Ayrıca Bakan Kurum; toplamda depremden 7 ay geçtiği süreçte bin konutumuzu teslim aşamasına geldiğini ifade ederek; “Yılsonuna kadar inşallah 8 bin konutumuzu tamamlayacağız. Aynı anlayışla yatay mimari anlayışıyla mahalle kültürünün yaşanacağı Türkiye’ye hatta dünyaya örnek olacak bir şehircilik projesi yürütüyoruz. Yeni Elazığ için Elazığ’daki deprem dönüşümü hamlemize baktığınızda da dünyada bu örnek gösterilecek . Bugüne kadar Toplu Konut İdaremizin başlatmış olduğu sayısı bakımından aynı anda en fazla konut projesi yapma özelliği taşıyor” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KONUTLARIN TESLİMİ GERÇEKLEŞECEK!”

Bakan Kurum; “Dilek Sitesinin olduğu alandaki konutlarımız bitti. Artık iskan aşamasına getirdik. Önümüzde ki hafta itibariyle de konutların teslimlerini yapacağız. Oradaki hak sahibi vatandaşlarımız belli. İçişleri Bakanlığımızla ortak bir çalışma yürütüyoruz. Belirlenecek hak sahipliğine göre de yine hem Çatalçeşme’de hem Zafran’da hem de Bizmişen’de biten konutları vatandaşlara etaplar halinde teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARA, GEREKLİ KOLAYLIK SAĞLANACAK!”

Konutların maliyeti ile ilgili gerekli kolaylıkların sağlanacağını ifade eden Kurum; “Deprem konutları ve sel afetleriyle alakalı Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapılacak indirimler çerçevesinde alt yapı katılım bedelinin, alt yapı projelerine ilişkin maliyetlerinin yansıtılmadığı, yine üst yapıda vatandaşlarımızın uygun şartlarda ödeyebileceği şekliyle indirim yapıp vatandaşımıza bu şartlarda konutları teslim edeceğiz. Hem hak sahibi olanlar hem kentsel dönüşüm projelerinden hak sahibi olan vatandaşlarımıza bu kolaylığı sağlayacağız” dedi.

“KİRADAN BİLE DÜŞÜK ŞARTLARDA VATANDAŞLARIMIZ EV SAHİBİ OLACAK”

“İnşaatlarımızın ihaleleri yeni tamamlandı” diyen Kurum; “İnşallah önümüzdeki hafta bu çalışmayı netleştirmiş olacağız. Bu çalışma çerçevesinde yapılacak indirimler dahil indirimleri de maliyetlerden düştükten sonra. Biz tüm Türkiye’de sosyal konut olarak bir milyonuncu rakama ulaşıyoruz. Sosyal konut hamlemize baktığınızda alt gelir grubu vatandaşımızın ödeyebileceği, kiradan bile düşük şartlarda ev sahibi olmalarının imkanının getiriyoruz” dedi.

BAKAN KURUM: DEPREMZEDELER, UYGUN KOŞULLARDA EV SAHİBİ OLACAK!

Depremzedelerin de uygun koşullarda ev sahibi olabileceğini aktaran Kurum; “Elazığ ve Malatya’da konutlarımız vatandaşlarımızın ödeyeceği şartlarda olacaktır. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsunlar. Yapılması gereken her türlü desteği bugüne kadar yaptık. Bundan sonraki süreçte de yapıyor olacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

DEPREMZEDELER, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN GELECEK MÜJDELİ HABERİ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR!

Özetle depremzedeler, kısa süre sonra; konutlarına yerleşecek olsalar da hâlâ konutların maliyetinden bihaberler. Haliyle bu konudaki kafa karışıklığı giderilmiş değil. Depremzedeler,  artık müjdelerin bile memlekete rötarlı geldiğini düşünüyor ve ağustos ayından beri geleceği belirtilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve onun ağzından çıkacak müjdeli haberleri adeta dört gözle bekliyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.