Haber: Abdulvahap ÇELİKEL

FHGC Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem’in yazılı açıklamasında; “Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetimizin Kurucu Başkanı, değerli dostum ve akrabam Mehmet Topal’ı bayramın ilk günü kaybettik. Kendisi, mesleğinde yetkin, donanımlı, kendisini yetiştirmeyi bilen, şehrine âşık, üreten, sorgulayan ve mesleğe yeni başlayanlara hem rehberlik hem de ağabeylik eden kadim bir dostumdu. Çok eskilere dayanan hukukumuz, akraba olmaktan kaynaklı muhabbetimiz ve aynı meslekte olmanın gerektirdiği diyaloglarımız sebebiyle de sık sık görüşür ve sohbet ederdik.

Hastalık süreci öncesinde olan diyaloğumuz hastalık sonrasında da sıklıkla devam etti. Telefonla görüşmelerimiz olduğu gibi bizzat, kendisini ziyaret ederek sohbet ettiğimiz günler de çok oldu.

Kendisi, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetimizi kurarak mesleki kurumsallaşmayı başlatan ve bu alanda bir meşale yakan merhum Mehmet Topal’ın hastaneye kaldırıldığı bilgisini cemiyetimiz gurubunda paylaştım ve üyelerimizi bilgilendirdim. Başkanımızın vefatını öğrendikten sonra,  mesleki üst kurumlarımızı bilgilendirdim, cenaze namazına ve mezarlıktaki defin törenine katıldım, taziyesinde bulundum. Bir meslektaştan öte bir ağabey ve akrabamız olan merhum Mehmet Topal’ın aramızdan ayrılmasından sonra, tüzüğe aykırı davranışlarından dolayı Cemiyet yönetim kurlundan çıkardığımız bazı arkadaşlarımızın, şahsıma olan kin ve nefretlerini merhum başkanımız Mehmet Topal’ın cenazesi üzerinden eleştirmeye kalkmaları, vefat eden kişiye yapılacak en büyük haksızlık ve saygısızlık olmuştur. Başkanımızın daha cenazesi bitmeden, içlerinde besledikleri kin ve nefreti dışa vurarak Cemiyet Başkanı olarak görevimi yeterince yapmadığım gibi bir itham ve iddiada bulunan bu arkadaşlarımızın şahsımla ilgili özel sorunlarını merhum başkanımız Topal üzerinden yapmaları ve buradan sözde vefa gösterdikleri teraneleri, sağlıklı bir ruh halinin yansıması olamaz. Kendileri hiçbir şey olamayanların, vefat eden başkanımızın cenazesi üzerinden prim yapmaya çalışmaları, buradan hareketle sözde vefa gösterdiklerini sanmaları, mesleğimiz adına da kabul edilebilecek ve mazur görülebilecek bir durum değildir. Merhum Mehmet Topal, bu şehrin sevdiği saydığı ve meslekte en saygın konuma yükselmiş bir değerdir ve bu değere sahip çıkmak bizim bugün değil, yarınlarda da asla ihmal etmeyeceğimiz vecibemizdir” ifadelerine yer verdi.