MAPEG: Heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemlerin alınması gerekiyor « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MAPEG: Heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemlerin alınması gerekiyor

Bu haber 07 Kasım 2019 - 18:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanmak üzere Maden ilçemizde yaşanan doğal olmayan heyelan dolayısıyla afet riski bulunan bir alanın boşaltılmasına ilişkin bir soru önergesi vermişti. Erdem’in önergesine Bakanlıktan yanıt 23 Temmuz tarihinde gelmesine rağmen MHP’li Belediye Başkanı Orhan Yavuz tarafından halkla durumun paylaşılmaması tepkilere neden oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den Maden ile ilgili verilen önergeye cevap geldi. Ancak bundan ne maden halkının ne de bir başkasının haberinin dahi olmaması akıllara durgunluk verir nitelikte… Madenli vatandaşlar,  Başkan Yavuz’un Milletvekili Erdem’i konuya dair bilgilendirdiği ve önerge ile alakalı yönlendirdiği halde kendi partili milletvekilinin yasama etkinliğini takip etmekten aciz kaldığı ve neden takip etmediğini sorguluyor. Maden’de yaşanan sorunun kaderi ile tamamıyla ilgili olan bakanlıktan gelen cevabın Maden halkı ile neden paylaşılmadığı da merak konusu oldu.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in 20 Mayıs 2019 tarihinde Maden’de afet riski bulunan alanın boşaltılmasına ilişkin verdiği soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den 23 Temmuz 2019 tarihinde cevap geldi gelmesine ancak bakanlıktan gelen cevap Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz tarafından her nedense vatandaşla paylaşılması gerekirken paylaşılmadı. Bu durum ise vatandaşın tepkisine neden oldu.

MAPEG: HEYELAN OLUŞUMUNU ENGELLEMEYE YÖNELİK ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİYOR

Erdem’in verdiği soru önergesine 23 Temmuz tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından gelen cevapta;  konunun bakanlığın görev, yetki ve sorumluğunda olmadığı ve MAPEG tarafından işletme ruhsat sahasının denetlenmesi sonucunda heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemlerin alınması gerektiğinin işletmeye iletildiği belirtiliyor. Bakanlığın cevabında, “Afet riski bulunan alanların tahliye edilmesine ilişkin işlemler Bakanlığımızın görev, yetki ve sorumluluk alanında bulunmamaktadır denilerek; Elazığ ili, Maden ilçesinde eti Gümüş a.Ş. firması uhdesinde bulunan (Krom, bakır) işletme ruhsat sahasının Maden ve Petrol Genel Müdürlüğü (MAPEG)tarafından denetlenmesi sonucunda hazırlanan raporlara istinaden, ruhsat sahasında üretime yönelik faaliyetlerin durdurulması, maden sevkiyatı yapılmaması, projesine aykırı durumların giderilmesi ve bölgede heyelan oluşumunu engellemeye yönelik önlemlerin alınması gerektiğine ilişkin bilgiler MAPEG tarafından ruhsat sahibi firmaya iletilmiştir” deniliyor.

BAŞKAN YAVUZ, KENDİ PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİNİN YASAMA ETKİNLİĞİNİ TAKİP ETMEKTEN ACİZ Mİ KALDI?***

Öte yandan Madenli vatandaşlar, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’e önerge verirken konuya ilişkin bilgilerin MHP’li Maden Belediye Başkanı Yavuz Orhan tarafından verildiğini iddia ediyor. Madenliler, Başkan Yavuz tarafından Milletvekili Erdem’i yönlendirdiği halde kendi partili milletvekillerinin yasama etkinliğini takip etmekten aciz kaldığını dile getirirken Başkan Yavuz, süreci takip ettiyse ve bakanlıktan gelen cevaptan haberdar ise tamamıyla sorunun kaderini ilgilendiren bir cevabı Maden halkıyla neden paylaşmadığını sorguluyorlar.

İLÇE HALKI, YETKİLİLERİN KONUNUN TAKİBİNDE OLMASINI İSTİYOR***

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in Milletvekili Arzu Erdem’İn soru önergesine verdiği cevapta firmaya heyelanı önlemekle ilgili tedbirlerin alınmasının iletildiği belirtiliyor. Vatandaş ise Bakanlığın bu cevabına karşın ise Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Valilik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Maden Kaymakamlığı, Maden Belediye Başkanlığının konunun takibinde olmasını beklediklerini aktarıyorlar.

BAKAN KURUM, VERİLEN ÖNERGELERE NEDEN CEVAP VERMİYOR?***

Öte yandan geçtiğimiz mayıs ayında hem CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un hem de MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, konunun asıl muhatabı olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanmak üzere verdikleri Maden ilçesinde yaşanan heyelan riskinden kaynaklı yapılan tahliye kararının oluşturduğu mağduriyetin nasıl giderileceği hakkındaki verilen soru önergesinin halen cevaplanmamış olmasını eleştiren Maden halkı,  Bakan Kurum’un Elazığ ziyaretinde Maden’e gitmemiş olmasını da kabul edilemeyecek bir durum olarak ifade ediyorlar.

“ÜLKÜ TEK’İN RAPOR HAZIRLAMA YETKİSİ YOKTUR”

Daha önce de İlçedeki heyelan riski hakkında Ülkü-Tek Elazığ Şube Başkanlığı tarafından teknik inceleme yaptırılmış ve Ülkü-Tek’inhazırlamış olduğu rapor, Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz Tarafından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sunulmuştu. Bu durumu değerlendiren Madenliler Milletvekili Arzu Erdem’in verdiği önergenin en büyük resmi dayanağı olmasına rağmen bu raporda zikredilmemiş olmasını da eleştirerek Ülkü Tek’ in rapor hazırlama yetkisinin olmadığını ve bu konuda üniversitemiz ve valiliğin yetkilendirdiği kurumların yetkili olduğunu aktarıyorlar. Hazırlanan raporun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sunulmasının devleti ve üniversiteyi yok saymak diye anlamlandıran ilçe halkı durumu “Üniversiteye saygısızlıktır, üniversiteyi hiçe saymaktır” diye nitelendirerek, raporda Elazığ İl AFAD müdürlüğünün teknik analizler sonucu yapmış olduğu değerlendirmelerin kullanılmasından dolayı AFAD’a da saygısızlık yapıldığı ve çok önemli çalışmalar yaptıklarını iddia edenlerin böylesi çalışmaları yapmadığı ve AFAD’ınhazırladığı  rapordaki donelerin kullanıldığı iddia edliliyor.

“CAMİİKEBİR İÇİN VEKİL CİNİSLİ ÖNERGE VERDİ”

Maden ile ilgili gelişmeler de devam ederken Erzurum Milletvekili Naci Cinisli de, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Maden ilçesinde bulunan ‘’Korunması Gereken Kültür Varlığı’’ olarak tescillenen Camiikebir için bir önerge verdi. Milletvekili Cinisli’nin verdiği soru önergesinde “tarihi Camiikebir ve Minaresinin restorasyonunun yapılmasına engel olan ‘’hafriyattan kaynaklı doğal olmayan heyelan’’ ile ilgili kurum yöneticileri hakkında görevi ihmal ya da görevi kötüye kullanma suçlarından yürütülen bir soruşturma var mıdır?Tarihi Camiikebir ve Minaresinin restorasyonunun yapılması için ‘’hafriyattan kaynaklı doğal olmayan heyelanı önleme projesi’’ hazırlanmış mıdır? Tarihi Camiikebir ve Minaresinin restorasyonu ne zaman yapılacaktır? Sorularının yanıtlanması istendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.