2020 yılında yaşanan depremin ardından TOKİ tarafından yapılan bazı konutlardaki eksiklik ve aksaklıklar vatandaşı canından bezdirmiş durumda. TOKİ’nin yaptığı konutların depremzedelere teslim edilmesinden sonra yaşanan sorunlar nedeniyle çaresiz kalan vatandaşlar, sorununu iletecek kurum bulamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Vatandaşın sesine ses olduk!

Geçtiğimiz günlerde de mağdur vatandaşlarının sesini hem wwwelazigfirat.com’da hem de Fırat Gazetesinde gündeme getirdik. Abdullapaşa Mahallesi 4. Etap TOKİ konutları D-35’te yaşayan vatandaşların kanalizasyon sorunları ile başlarının bir hayli dertli olduğunu aktarmıştık.  Her iki yayın organımızda yayımladığımız bu haberin ardından mağdurların sesini Elazığ Belediye ekipleri duydu ve sorununun giderilmesi için çalışma başlattı.

Elazığ belediyesi, vatandaşın sorununu gidermek için harekete geçti

Konutlarda oturan vatandaşlar geç kalmış bir çalışma başlatıldığını ve bugüne kadar seslerini duyuramadıklarını ifade ederek; “Bodrum katlarımız kanalizasyon suları ile doluydu, binaya kokudan girilmiyordu, aramadığımız kurum kalmadı. Her aradığımız kurum bir diğerine gitmemizi istedi. Yaşadığımız bu büyük sıkıntıların kamuoyuna yansımasının ardından, Belediye ekipleri gelip çalışma başlattı. Yapılacak çalışmanın sorunun kökten çözümü olmayacak ama en azından sıkıntı giderilecek. Bizler evlerimizde rahat bir ortamda oturmak istiyoruz, bu kokuda evlerde kalınmıyor. Bizlere bu reva görülmesin. Sorunumuzun giderilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diyerek seslerini duyurduğumuz için de teşekkürlerini iletti.

Elazığ’da 8 şüpheli hakkında işlem başlatıldı Elazığ’da 8 şüpheli hakkında işlem başlatıldı

Editör: Şah İsmail Gezici