Asrın felaketinin ardından Malatya'da başlayan konut hamlesi ve büyük illerdeki kentsel dönüşüm projeleri inşaatta işleri hızlandırırken işçi ve malzeme fiyatlarını da arttırdı.

malatyanethaber internet sitesinde yayınlanan habere göre kentte iş yapan Müteahhitlerin artan maliyetlerden dolayı iş gücünün ve kullanılan malzemelerin fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle kenti terk ederek Elazığ’a geldiğini ve burada iş yapmak istediklerini aktardı. Mal almak için Elazığ ve Malatya'dan firmalarla görüştüklerini belirten müteahhitler, "Beton burada 2500, Elazığ'da 1350 lira. Fayansın metresi burada 450 Elazığ'da 250. Çakılın kamyonunda bile 5 bin fark var. Bu şartlarda burada iş yapmak zor" açıklamasını yaptılar.

"Elazığ'da 15 bin olan ücret Malatya'da 60 bin"

Kalem kalem malzeme fiyatlarını sayan müteahhitler aradaki farkın 2.08 kat olduğunu öne sürdü. Harita etüt konusunda fırsatçılık yapıldığını iddia eden firmalar Elazığ'da 15 bin olan harita etüt ücretinin Malatya'da 60 bin olduğunu ifade ederek; "Haritacılar kendi aralarında WhatsApp grubu kurmuşlar. Hepsi aynı fiyatı veriyor ve sürekli fiyat yükseltiyorlar. Biz Elazığ'dan haritacı getirdik ama bu sefer belediyeler karşı çıkıyor. Onların burada çalışma ruhsatı yokmuş kabul etmiyor. Hepsi aynı bakanlığa bağlı niye böyle yapıyorlar. Biz bu şartlar altında iş yapamayız. Elazığ'da 1,5 milyona yapabildiğimiz evi Malatya'da 2,5 milyona yapamıyoruz. İnsanlara nasıl bu fiyatlardan ev satabileceğiz. Hesap ediyoruz maliyet farkı 2.08 kat. Maliye Bakanın, Selahattin Gürkan'a söylediği Malatyalılar 3 kat zenginleşmiş sözü boşa değilmiş" dedi. 

"Başka illerden mal getiremiyoruz"

Çevre illerden malzeme getirmek istediklerinin altını çizen müteahhitler, "Aynı firma Diyarbakır'da 250 lira fiyat veriyor, Malatya'da 450 lira. Oradan sipariş vermek istiyoruz mal satmıyor. Diyor ki benim Malatya şubem var oradan al. Nasıl baş edeceğiz bilemiyoruz" şeklinde konuştu.