Haber: Kübra TÜRKAN

Elazığ ve Malatya komşu şehirler bizdeki sancılı süreçler nasıl komşu şehirleri olumsuz etkiliyorsa onlardaki sorunlu vaziyetlerde Elazığ’ı haliyle olumsuz etkiliyor.  6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinden 11 il birden etkilendi ve bu depremler asrın felâketi olarak nitelendirildi. Asrın felâketinin ağır yaralar açtığı ve depremler sonrasında şehir merkezinin %70’nin kullanılamaz hale gelen Malatya’da el birliği ile yaralar sarılmaya çalışılırken TRT HABER’in yayınladığı deprem belgesinde ilk etapta sadece 6 ilde deprem varmış gibi lanse etmesi ve Malatya’ya yer vermemesi,   Malatyalı depremzedeleri bir hayli incitti. Malatyalı depremzedeler ; #SahipsizMalatya hashtag ile tepkilerini dile getirdi.

“MALATYA’NIN GÖRÜNÜR OLMASI ADINA MALATYA’NIN HELÂK OLMASI MI GEREKİYOR?”

“Malatya helak olunca mı görünür olacak? “ tepkisini dile getiren Malatyalılar; “2020 yılında Elazığ’daki depremle vurulduk ama depremde nedense anılmadık. 2023 yılında depremde öldük, enkaz altında kaldık, binalarımızın %70’i gitti ama haberlere konu olmadık. Sel felâketleri sırasında Şanlıurfa ve Adıyaman ile birlikte perişan olduk, haberlere çıkmadık. Anladığımız üzere Malatya’da felâket yaşandı başlıklarını görmemiz için Malatya’nın helâk olması gerekiyor. Gerçekten anılmamayı isterdik ama öyle değil. Canlarımız gitti, anılarımız gitti ve şehir olarak göçebeyiz. Size kim ne anlattı? Bilmiyoruz ama eksik anlatmışlar, fazlasını yaşadık” dedi.

VEKİL AĞBABA: ÖNCE AFAD, SONRA TRT DEPREMDE MALATYA’YI UNUTTU

Neden Malatya’da deprem olmamış gibi bir algı olduğunu da sorgulayan Malatyalı sosyal medya kullanıcıları; “Boş sokaklara asılan pankartlar yaralarımızı sarmıyor! Biz pankart, reklam görmek istemiyoruz” diyerek hâlâ enkazların var olduğuna ve çeşitli sıkıntılarının olduğuna da değindi. Malatyalıları tepkisine kayıtsız kalmayan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da “Malatya’da sanki deprem olmamış gibi maalesef kimi zaman unutuldu. Önce Afad listesine almayı unuttu. Sonra TRT deprem belgeseli yaptı unuttu. Binlerce canımız gitti. Malatya’nın %70’i depremde yıkıldı, ağır hasarlı ve yıkılacak.  Malatyalılar üzgün ve haklı sitemleri var” ifadelerine yer verdi.

MALATYALILARDAN VERYANSIN!

Her ne kadar TRTHABER gelen tepkiler üzerine ilk görseli değiştirerek; 11 ilin yer aldığı yeni bir görsel  hazırlasa da ilk etapta unutulduğunu düşünen Malatyalı depremzedeler; Malatya’nın sahipsiz bırakıldığını iddia etti.  TRT’nin durumu düzeltmesinin ardından da “Malatya’yı ve diğer illeri de eklemişsiniz. Malatya’yı görmezden gelmek isteseniz de Malatya’nın siyasileri Malatya’yı sahipsiz bıraksa da biz Malatyalılar gözünüze soka soka biz buradayız diyeceğiz #malatyasahipsizdeğil”  diyerek Malatya’nın esas sahibinin Malatyalılar olduğuna da dikkat çekti.

DEPREMDEN; 6 DEĞİL, 11 İL BİRDEN ETKİLENDİ

TRT HABER ilk hazırladığı görselde depremin sadece Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman’da olmuş gibi gösterilmesine diğer depremzedeler tepki gösterdi. Bu duruma en ciddi tepkide binlerce can yitiren ve şehir merkezinin %70’inin enkaza dönüşerek kullanılamaz hale gelen komşumuz Malatya’dan geldi. Bir zamanlar Elazığ’da sıkça duyulan ‘sahipsiz’ sözcüğünü Malatyalılar da gündeme getirerek; ‘Sahipsiz Malatya’ söyleminde bulundu. Her ne kadar TRT HABER sonra hazırladığı görselde 11 ilin tamamına yer vermiş olsa da bu durum depremi iliklerine kadar yaşayan diğer afet kentlerinin tepkisini azaltmaya yeter mi? İşte bunu zaman  gösterecek.