Haber-Analiz: Kübra TÜRKAN 

Geçtiğimiz haftalarda Türk Patent ve Marka Kurumu, 2021 yılına ait Türkiye marka ve patent başvuru haritalarını paylaştı. Bu verileri şehrimiz açısından inceledik ve komşu şehirlerimizdeki başvuru verileri ile de bir kıyaslama yaparak şehrimizin durumunun daha net anlaşılmasını sağlamaya çalıştık.

ELAZIĞ’IMIZ AÇISINDAN VERİLER PEK İÇ AÇICI DEĞİL!

Elde edilen verilere bakıldığında; ne veriler ne de kıyaslamalar yüzümüzü güldürmedi. Çünkü ilimizin birçok değeri olmasına rağmen biz bunları gün yüzüne çıkarmak konusunda pek yetenekli olmadığımızı gözlemledik. Şimdi gelelim 2021 yılına ait Türkiye marka ve patent başvurusu verilerinin ayrıntılarına…

EN FAZLA PATENT BAŞVURUSU YAPAN İLLER KALKINMADA DA ÖNCÜLER!

Öncelikle 2021 yılı patent başvuru haritasını irdelediğimizde; Türkiye geneli bu konuda ilk 3 şehri son 3 şehri, komşularımızdaki durumu ve ilimizdeki durumu sunmak faydalı olacağı için bu verileri aktaracağız. Patent başvuruları konusunda Türkiye’de ilk 3’e giren illerin sıralaması şöyle; İstanbul listenin ilk sırasında. İstanbul’da toplam; 3 bin 582 patent başvurusu yapıldı.  Listenin ikinci sırasında ise başkent Ankara var. Ankara’da toplam; bin 117 patent başvurusu yapıldı. Üçüncü sırada ise Ege’nin incisi İzmir yer aldı ve İzmir’de de toplam; 471 patent başvurusu yapıldı. Gelişen, sanayi ve istihdamla özdeşleştirilen şehirlerimiz patent başvuruları konusunda ilk 3’te yer aldı.

PATENT BAŞVURUSU LİSTESİNİN SON SIRALARINDA; ARDAHAN, HAKKARİ VE TUNCELİ VAR!

Patent başvuruları konusunda da listede son sıralarda yer alan şehirler ise şu şekilde; Ardahan ve Hakkari’den hiçbir patent başvurusu yapılmadı ve bu 2 şehir listenin son sırasını paylaştı. Patent başvuruları konusunda adeta sınıfta kalan bir diğer şehir ise komşumuz Tunceli oldu. Tunceli’den ise sadece 1 adet patent başvurusu yapıldığı ortaya çıktı.  Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirleri arasında olan bu 3 şehrin listenin sonunda olması da bölgeler arasında gelişmişlik düzeylerinin eşitlenmesi konusunda bir takım projelerin devreye konulması gerektiğinin de mesajını vermekte!

MALATYA PATENT BAŞVURULARI KONUSUNDA ELAZIĞ’IMIZI DÖRDE KATLADI!

Patent başvuru listelerinde ilimizdeki ve komşularımıza yönelik verileri irdelediğimizde şu tablo karşımıza çıkmakta. İlimiz Elazığ’dan 14 patent başvurusu,  büyükşehir statüsüne sahip komşumuz Malatya’da 56 patent başvurusu, bir diğer komşumuz Bingöl ‘den ise 6 patent başvurusu söz konusuyken az önce ifade ettiğimiz gibi listenin en sonlarında yer alan komşumuz Tunceli’de ise sadece 1 patent başvurusu yapıldı. Malatya patent başvurusu konusunda şehrimiz Elazığ’ı tam olarak dörde katladı.

MARKA BAŞVURLARINDA DA LİSTENİN İLK ÜÇÜ YİNE DEĞİŞMEDİ!

Patent başvurularında istenilen düzeyde değilken peki marka başvurularındaki durum ne?  Marka başvuruları verilerinin ayrıntılarında da yine Türkiye’deki ilk 3 şehri, son 3’ü şehri, ilimizdeki ve komşularımızdaki durumu inceledik. İşte bu verilere dair detaylar… Marka başvuruları konusunda listenin ilk 3’ü şöyle; patent başvurularında olduğu gibi marka başvuruları listesinin ilk 3 sırası yine değişmedi.  Birinci sırada 79 bin 608 marka başvurusu ile İstanbul açık ara fark attı. Ankara ise 14 bin 881 marka başvurusunda bulundu. Listenin üçüncü sırasında ise 11 bin 314 marka başvurusu ile İzmir yer aldı. Marka başvurularının ilk 3’ü irdelendiğinde yine ülkemizin kalkınmasında ciddi katkılar sunan şehirlerin liste başında yer aldığı tespit edilmekte.

MARKA BAŞVURUSUNDAKİ SON 3 İL YİNE DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDEKİ İLLERDEN OLDU!

Marka başvurusun son sıralarında da yer alan şehirler ise şöyle…  Patent başvurusunun son sırasını Hakkari ile paylaşan Ardahan, patent başvurusundaki gibi sıfır çekmese de 26 marka başvurusu ile listenin son sırasında Ardahan yer aldı. Listenin sondan ikinci sırasında komşumuz Tunceli vardı. Tunceli’den 30 marka başvurusu oldu. Listenin sondan üçüncü sırasında ise;  Iğdır var ve Iğdır’dan 48 marka başvurusu yapıldı.

MARKA KONUSUNDA DA MALATYA, ELAZIĞ’IMIZA AÇIK ARA FARK ATTI!

Marka başvuru listelerinde ilimizdeki ve komşularımıza yönelik verileri de incelediğimizde yine kentimiz açısından pek iç açıcı veriler ortaya çıkmadı. İlimiz Elazığ’da 430 marka başvurusu, tatlı bir rekabet içinde olduğumuz Malatya’da ise 725 marka başvurusu, Bingöl’de 72 marka başvurusu ve Tunceli’de ise; 30 marka başvurusu yapıldı.  Marka başvurularında da sürekli tatlı bir rekabet halinde olduğumuz Malatya’nın gerisinde kaldık.

BÜTÜN DEĞERLERİMİZİN PATENT ALMASI VE MARKALAŞMASI KONUSUNDA ÖZVERİLİ DAVRANMALIYIZ!

Haliyle ortaya çıkan bu veriler karşısında neden kentimizin değerlerini gün yüzüne çıkarmak konusunda bu denli zorlanıyoruz demeden edemedik. Kentimizin kalkınması adına birçok değerimizin hem patent başvurularını ivedilikle yapmalı hem de markalaşma konusunda daha sağlıklı adımlar  atmalıyız. Bunun içinde kentin bütün dinamikleri, harekete geçmeli ve ilimize özgü tüm değerler şehrimize de insanımıza da katma değerler sunacak şekilde değerlendirilmeli!