MAKAM OTOMOBİLLERİ VE CEP TELEFONLARI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MAKAM OTOMOBİLLERİ VE CEP TELEFONLARI

Bu haber 19 Eylül 2018 - 9:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MEHMET TOPAL

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden kurtulmak için işe baştan yani devletin başından başlayarak tasarrufa gidilmesi şarttır. Devletin vatandaşına örnek olması ve öncülük etmesi gerekir. Eski ekonomik krizleri Türkiye böyle aşmaya başlamıştı.

 

1978 yılında Elazığ Belediye Başkanlığı Özel Kalem görevlisiydim. Belediye Başkanlığına MHP’li H.Behçet Susmaz bakıyordu. O zaman telefon faturaları elle yazılıyordu. Gelen faturayı Başkan Susmaz’a takdim ettim. Faturayı bir süre sonra bana verirken şöyle dedi:

 

“Mehmet Bey ben fatura üzerinde yaptığım şahsıma özel telefon görüşmelerini işaretledim. Siz de yaptığınız özel konuşmanız varsa işaretleyip muhasebeye gönder. Benin maaşımdan kessinler hepsini. Ben talimatı vermişim.”

“Tamam Başkanım.” Dedim faturayı alıp odama geçtim.

Oturup düşündüm.

“Başkan benim özel konuşmalarımı niye ödesin? Benim görüşmelerimi de benim maaşımdan kessinler arkadaş!”

Öyle de yaptım.

Özel konuşmalarımı mavi kalemle işaretleyip Muhasebe Müdürü Cemal Ayken’e bizzat götürüp, mavi işaretlileri benim maaşımdan keseceksiniz” dedim.

Başkan Susmaz ile 2 yıl çalıştık.

12 Eylül 1980 darbesi oldu.

Ben üç yıl daha çalışmaya devam ettim. Çalıştığım toplam 5 yıl içerisinde özel telefon konuşmalarımı hep ben ödedim. Belediyeye ödetmedim.

Bu yönden gönül rahatlığı ve huzuru içerisindeyim.

Bunu da Başkan Behçet Susmaz Beye borçluyum.

 

 

Son yıllarda Kamu Kurum ve Kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, göreve gelen İlin Valisi hangi camide Cuma namazı kılıyorsa, onu takip etmeye, Valinin gözüne girmeye başladılar. Eğer Vali eğlenceye düşkün biriyse, Valiyi yalnız bırakmamak için bu kez eğlenceli toplantıların yapıldığı kapıların önlerinde gövde gösterisi yapmaya başladılar. Tabi bu makam sahipleri bu görüntüleri verirken de kendi özel otomobillerini değil de, hep resmi plakalı araçları kullandılar.

Hele yaz ayları geldiği zaman devlete ait olan kampların ve tatil yerlerinin önlerini görmeyin gitsin. Zevat aile boyu, resmi arabaları ve makam şoförleriyle orada hazır kıtadırlar.

Birde hanımlarının gün evlerine, çarşıya pazara götürülüp getirilmeleri, çocuklarının özel amaçlı işlerinin takibi, işte hep bu resmi araçlarla yapılmaktadır. Manzaraya bakınca insanın inanın vicdanı sızlıyor. Ama haramla helali birbirine karıştıranların hiç umurlarında bile değil.

 

Tüyü bitmemiş yetimin hakkının yattığı resmi makam otomobilini, Valiye hoş görünmek için ibadet –inanç kisvesi altında kamufle ederek cami önlerine park edenlerin ibadetlerinin Allah huzurunda ne kadar kabul göreceği bilinmez ama Valiler, neden bu tür davranışlardan rahatsızlık duyduklarını etraflarına anlatmazlar. Trafik Ekipleri, resmi araçların seyir halindeki durumlarının doğruluğunu neden kontrol etmezler, anlamak mümkün değildir.

Bazı Daire Müdürlerinin ve Belediye Başkanlarının resmi oto saltanatları yetmiyormuş gibi son yıllarda bir de cep telefonları bu savurganlığa ekleniverdi. Bazı yetkililer, devletin kendilerine verdikleri resmi amaçlı bu cep telefonlarını gurbette yükseköğrenim gören çocuklarına kullandırıyorlar. Cep telefonları nasıl ve kim tarafından kontrol edilecek?

Orası şimdilik belli değil!

Resmi Otomobiller ve Cep telefonları bugüne kadar disiplinsiz bir şekilde kullanıldı. Hiç olmazsa bu ekonomik kriz süresince resmi görevin dışında kullanmayalım.

Unutmayalım ki, devletten gidiyor diye umursamadığımız her kuruş, aslında bizlerin, hatta bizden sonraki kuşaklarında ceplerinden giden paradır.

Hazret-i Ömer’in yaptığını yapalım.

Devletin işini, devletin araçlarıyla görelim.

 

Bugüne geldiğimizde;

Savurganlık diz boyu…

Külliye’den başlıyor, en ücra ilçedeki devlet kurumlarına, belediyelere kadar uzanıp gidiyor.

Öyle savurgan olduk ki;

Ekonomi dibe vurdu.

Sayın Cumhurbaşkanı ne demişti 24 Haziran 2017 Genel Seçim öncesinde;

“Siz bu fakir kardeşinize 24 Haziran’da görev verin, bakın dolar ve faizle nasıl baş ediyoruz. Göreceksiniz.”

Gördük Elhemdülillah!

Dolar ve Faiz aldı başını gidiyor.

Devletin başı tasarrufa gelmiyor. Yeni uçak aldılar. Resepsiyon ikramlarıyla dünyayı şaşırttılar.

Neymiş?

“İtibardan tasarruf olmaz” mış!

Tasarruf millet yakışır bunlara göre…

Allah bunların hesabını sizden bir gün mutlaka soracaktır.

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.