Vasiyetname Düzenlenmesi ve Veraset İlamı Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Veraset ilamı ile kişi öldükten sonra miras üzerinde kimlerin hak sahibi olduğunun belirlenmesi sağlanmakla birlikte kişinin ölümünden önce hazırlayacağı bir vasiyetname ile öldükten sonra malların ne olacağını belirlemesi mümkündür.

VASİYETNAME NEDİR?

Kişilerin öldükten sonra mallarına ne olacağı konusunda tasarrufta bulunabilmesi için hukukumuzda Vasiyetname düzenlenmiştir. Medeni kanunumuza göre kişi belirli kurallar çerçevesinde düzenlemiş olduğu vasiyetname ile belirli sınırlar içinde mirasını paylaştırabilir, ölümüne bağlı tasarruflarda bulunabilir.  Vasiyetnameler tek taraflı olarak yapılan ölüme bağlı tasarruf işlemleridir. Vasiyetname vekil veya yasal temsilci tarafından düzenlenemez, bizzat kişinin kendisi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Vasiyetname hem yazılı hem de sözlü olabilir. Vasiyetnameler sonuçlarını vasiyetnameyi düzenleyen kişinin ölümüyle birlikte doğurduğu için miras bırakan, ölümüne kadar her zaman vasiyetnameleri serbestçe ve tek taraflı olarak değiştirebilir.

Vasiyetname düzenleyebilmek için kanunda sınırlamalar öngörülmüştür. Türk Medeni Kanunu Madde 502 ile '' Vasiyet yapabilmek için ayırt etme gücüne sahip ve onbeş yaşını doldurmuş olmak gerekir. ''  hükmü düzenlenerek vasiyet düzenleyebilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak ve ayırt etme gücüne sahip olmak şart koşulmuştur. Ayrıca bunun dışında kanunda belirli konularda da sınırlamalar getirilmiştir. Miras bırakan terekenin üzerinde sınırsız tasarruf hakkına sahip değildir. Miras bırakanın ölüme bağlı tasarruf hakkı “saklı paylı mirasçıların saklı paylarını” ihlal etmemelidir.

Vasiyetname sadece belirli şekillerde düzenlenebilmektedir. Medeni Kanunumuzda düzenlenebilecek üç tane vasiyetname öngörülmüştür:

RESMİ VASİYETNAME

Resmi vasiyetname, resmi memur tarafından iki tanığın katılmasıyla düzenlenen vasiyetname türüdür. Vasiyetnameyi düzenleyecek resmi memur; Sulh hakimi, noter veya kanunda kendisine yetki verilmiş bir kişidir.

EL YAZILI VASİYETNAME

El yazılı vasiyetname, bu vasiyetname türünü vasiyetçi yani miras bırakan kendi el yazısı ile yazmak ve tarih atarak imzalamak zorundadır. Tarih ve imzanın da el yazılı olması ve vasiyetnamede yer alması zorunludur. İmzanın el yazısı ile atılması gerekir. Başka hiçbir şekilde atılan imza geçerli olmaz. İmza vasiyet metninin en alt kısmına atılmalıdır. İmza olmayan vasiyetname şekil yönünden eksik olduğundan iptali istenebilir.

SÖZLÜ VASİYETNAME

Sözlü vasiyetname, bu vasiyetname türü ancak olağanüstü durumlarda düzenlenebilir. Olağanüstü bir halin varlığı, Sözlü vasiyetname dışında, başka türlü vasiyet yapma imkânının olmaması gerekmektedir. Sözlü vasiyetname, vasiyetin iki tanığa anlatılması ve tanıkların da vasiyetçinin bu arzularını belgelemeleri ile oluşur. Sözlü vasiyet türünün şartları oluşsa dahi resmi veya el yazılı vasiyetname yapma olanağı varsa, bu takdirde sözlü vasiyet geçersizdir.

VASİYETNAMENİN AÇILMASI VE İPTAL EDİLMESİ

Vasiyetnameler tesliminden itibaren 1 aylık süre içerisinde açılır. Vasiyetnamenin açılmasında görevli mahkeme, vasiyetçinin son yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesidir. Eğer açılan bir vasiyetname kurucu unsurlarını taşımakla birlikte yukarıda bahsi geçen şartları taşımıyor olsa bile bu vasiyetname kesin hükümsüz olmaz, bu vasiyetnamenin iptal edilmesi gerekmektedir. Açılan vasiyetname ile birlikte geçersiz vasiyetnamede yer alan tasarrufun iptal edilmesinde menfaati bulunan mirasçı veya vasiyet alacaklısı tarafından bu vasiyetnamenin iptal edilmesi için iptal davası açılması gerekmektedir.

VASİYETNAMENİN AÇILMASI VE İPTAL EDİLMESİNDE GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

Vasiyetnamenin iptali davalarında görevli ve yetkili mahkeme, vasiyet bırakan bir diğer adıyla vasiyetçinin son yerleşim yeri olan Asliye Hukuk Mahkemesidir. Vasiyetnamenin iptalini isteyen kişinin ilgili asliye hukuk mahkemesinde dav açarak vasiyetnamenin iptalini ve mirasın yasal miras paylarına göre paylaşılmasını talep edebilir.

MIRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI) NEDİR?

 Mirasçıların, miras bırakanın geride bıraktığı malvarlığı üzerinde tasarrufta bulunabilmeleri için mirasçılık sıfatlarını ispatlamaları gerekmektedir. Bunun ispatı mirasçılık belgesi ile sağlanmaktadır. Mirasçılık Belgesi daha çok bilinen adıyla veraset ilamı bir kişinin ölümü ile birlikte geride bıraktığı her türlü malvarlığının yani terekenin ne şekilde ve kimler arasında hangi oranda paylaştırılacağı konusunda alınan resmi bir belgedir. Alınan bu resmi belge ile kişinin ölümünden sonra kalan malvarlıkları bu belgedeki oranlara göre hak sahibi olan mirasçılara paylaştırılır.

MIRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI) NEREDEN, NASIL ALINIR?

Mirasçılık belgesi bir diğer adıyla veraset ilamının nereden alınacağı Türk Medeni Kanunu madde 598. Maddesi ile düzenlenmiştir. Mirasçılık belgesi TMK’nın 598/1 hükmü uyarınca Sulh Hukuk Mahkemelerinden veya Noterlerden alınabilmektedir. Türk Medeni Kanunu madde 598. Maddesi ''Başvurusu üzerine yasal mirasçı oldukları belirlenenlere, sulh mahkemesince veya noterlikçe mirasçılık sıfatlarını gösteren bir belge verilir. '' Bir kişinin ölümünden sonra onun malvarlığı değerleri üzerinde hak sahibi ve mirasçı olduğunu ileri süren herkes Sulh Hukuk Mahkemesi veya Noter yoluyla mirasçılık belgesi alarak bu iddiasını ispatlayabilir. Noter aracılığı ile temin edilen mirasçılık belgesinin daha kısa ve pratik bir yolla elde edilmesi nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

KİMLER MIRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI) ALABİLİR?

Mirasçı olduğunu düşünen herkesin mirasçılık belgesi talep edebilmesi mümkündür. Bunun için mirasçı olduğunu düşünen her kişi mirasçılık belgesinin verilmesi için Notere veya Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunabilir.

MİRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI) TALEP EDİLMESİ BİR SÜREYE BAĞLI MIDIR?

Mirasçılık belgesinin talep edilebilmesi için öngörülen zamanaşımı ve veya hak düşürücü süre bulunmamaktadır. Ölümün gerçekleşmesi ve nüfus kayıtlarına işlenmesinden sonra süre sınırı olmaksızın her zaman mirasçılık belgesi alınabilmesi mümkündür.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.