Şehir Kültürü

Şehir; insanların türlü ihtiyaçlarını karşılayan, insanlara çeşitli imkânlar sunan, ruhları olan bir yapının adıdır. Şehir hayatı aynı zamanda o şehirde yaşayanların karakterlerinin şekillenmesinde, kültürel gelişiminde önemli yere sahiptir.

Şehirlerin de tıpkı insanlar gibi haletiruhiyeleri vardır. Her şehir kendine has özellikleri bünyesinde barındırmalıdır.

Bir yerleşim yerinin şehir vasfını kazanması için birtakım olmazsa olmaz özelliklere haiz olması elzemdir. Yalnızca tabelada şehir ünvanını almış yerlere şehir ya da kent demek pek de doğru olmasa gerek.

Tarihin ne eski dönemlerinden itibaren kent olabilmenin başlıca vasıfları vardır. Bir şehir ne kadar çok vasfa sahipse şehir kültürü de o derece katlanarak gelişir.

Doğal güzellikler şehirlerin önemli özelliklerindendir. Doğal güzellikler bakımından zengin şehirler, her daim ilgi odağı olmuştur. Son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte deniz ve deniz yaşamı kentlerin kalkınmasında yadsınamaz bir yere sahiptir. Yine aynı şekilde dağ ve doğa turizmi de şehirleşmeye önemli katkılar sunmaktadır. Elan günümüzde de durum bundan farklı değildir.

Bir şehre zenginlik ve cazibe katan diğer bir özellik de o şehrin tarihî dokusudur. Kadim medeniyetler üzerine kurulmuş kentlerin insanın gönül dünyasında ayrı bir yeri vardır. Binlerce yıllık tarihî birikimin kentin terakkisi için müspet yönde katkıları vardır. Bir vesileyle ziyaret ettiğimiz şehirlerde herhalde görmek isteyeceğimiz yerlerin başında o kentin tarihî binaları, dokusu ve geçmişe açılan kapılarının büyük önemi vardır.

Şehir, kent veya vilayete zenginlik katan diğer bir unsur da kültürel faaliyetlerdir. Kültürel faaliyet şümullü bir kavramdır. Bunun içerisinde şehirde yer alan tiyatro faaliyetlerinden sinema etkinliklerine, mahalli festivallerden ulusal gösterilere ev sahipliği yapmak gibi birçok öge şehrin kültürel gelişmişliğine katkı sağlar. Yerel dinamiklerin hayata geçirilmesi bilhassa küçük ve orta büyüklükteki şehirler için daha mühimdir. Zira küçük şehirlerin gelişimlerini tamamlama yolunda “yerellik” önem arz etmektedir.

Sportif etkinliklerin de kentin gelişimine elhak büyük katkısı vardır. En eski çağlarda da böyle olmuştur. Tarihte şehirlerin bir metropol olmasında olimpiyat oyunları çığır açmıştır denebilir. Muazzam ve devasa stadyumlardaki eğlenceli ve heyecanlı yarışmalar şehirleri diğer şehirlerden daha öne çıkarmıştır. Günümüzde bile birçok modern şehir olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapabilmek maksadıyla birbiriyle kıyasıya yarışmaktadır.

Her sahada ve her ortamda başat rolü üstlenen eğitim, şehir kültürünün de vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bir kentin eğitim alanındaki gelişmişliği, o şehrin başta iktisadi olmak üzere her alanda kalkınmasında ve gönençli hale gelmesindeki en büyük amildir. Eğitim vasıtasıyla farklı kültürlerden ve coğrafyadan gelen kişilerle beraber şehir, sosyolojik olarak da farklı bir hüviyete bürünecektir. Böylece şehirler ayrışık bir yapıdan bağdaşık bir yapıya doğru evrilecektir.

Bir şehrin yaşanabilir olması, ulaşımın kolay ve hızlı olması, insanların kendini o şehirde güvende hissetmesi ve kendini şehrin bir parçası görmesi de o şehrin kültürel kalkınmasında önemlidir.

Elbette ki insanlar için beslenme de önemlidir. Şehrin gastronomi kültürü de şehri ilgi odağı haline getirebilir. Dünyada yapılan seyahatlerin birçoğunda yerel mutfakların zenginliği gözetilmektedir. Sadece gastronomi bile bir şehrin alametifarikası olabilmektedir. Farklı lezzetler, farklı rayihalar, muhtelif sunumlar şehirleri gözde yapabilmektedir.

Şehir kültürünün oluşmasında ve gelişmesinde birçok parametreden söz ettim. Bu yazıda sizlerin nazarı dikkatinizi ne çekti? Hiçbir şehir ismi zikretmedim. Şimdi sizler yaşadığınız şehirleri bir düşünün ve kültürel gelişmişliğine karar verin. Sizin şehriniz hangi vasıfları taşıyor? Yaşadığınız şehrin kültürel zenginliği hangi mertebede?

Muhakkak ki hepimiz yaşadığımız şehirlerin kültürel yapısının emarelerini ruhumuzda ve zihnimizde yaşıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.